Podróż samolotem z dzieckiem

Ocena: 4.64/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pierwsza podróż, zwłaszcza samolotowa, wywołuje u dziecka ogromne emocje i to zarówno te pozytywne, zapowiadające nowe przeżycie, jak również negatywne, jakim jest strach przed nieznanym.

Dla małych dzieci polecane są loty zaczynające się wieczorem.
Dla małych dzieci polecane są loty zaczynające się wieczorem.

Wiąże się, jak zresztą każda kolejna, z koniecznością obcowania z tłumami ludzi, wejścia w nowe środowisko, często długiego oczekiwania na lot oraz z drastycznym ograniczeniem swobody ruchu i zachowania na lotnisku, a już tym bardziej na pokładzie samolotu. Dlatego musimy starannie zaplanować podróż oraz odpowiednio przygotować do niej swoje dziecko.


Wybór odpowiedniego połączenia

W myśl zasady: im krócej, tym lepiej, warto wybrać nawet nieco droższe, ale bezpośrednie połączenie z miejscem docelowym i nie narażać dziecka na dłuższą, z racji przesiadek, podróż. Jeśli nieunikniony jest lot z przesiadkami, należy wybrać taki, w trakcie którego czas postoju jest krótki i nie przypada na noc. Nie ma bowiem nic gorszego, niż złe samopoczucie niewyspanego lub rozespanego dziecka. Polecane są loty zaczynające się wieczorem, a kończące rano. Zwłaszcza dla niemowląt i maluchów, które w ten sposób mogą odespać swoją stałą liczbę godzin. A jeśli chodzi o te trochę starsze, to jest szansa, że po całym dniu emocji, wynikających z przygotowań do podróży, będą tak zmęczone, że po prostu zasną. Warto również zastanowić się nad lotami rejsowymi, które, będąc naturalnie droższe od lotów tanich przewoźników, zapewniają jednak większy komfort w podróżowaniu z dzieckiem - na pokładach samolotów znajdują się np. przewijaki dla niemowląt oraz serwowane są posiłki i napoje. Dobrze jest wprowadzać dziecko łagodnie w świat podróżowania i dlatego na początek należy wybierać loty na krótkich trasach. Z roku na rok wzrasta liczba rodzin podróżujących z dziećmi, nawet tymi najmłodszymi, i poszczególne linie lotnicze dokładają wszelkich starań, by lot był przyjemny i bezproblemowy. Taki np. Finnair nie dość, że załatwia zezwolenia na wnoszenie fotelików dla dzieci na pokład samolotu, to jeszcze rozdaje im podczas lotu zestawy zabawek, a lotniska organizują sale zabaw dla dzieci, nie mówiąc o różnych udogodnieniach dla ich rodziców.

Czytaj też: Rodzina na egzotycznych wakacjach

 

Przygotowanie do lotu

Jeśli lot samolotem ma być pierwszą podróżą w życiu dziecka, należy je do tego odpowiednio przygotować. Aby oswoić swoją pociechę z tłumem nieznanych ludzi i nowymi miejscami, warto wcześniej pojeździć z nią metrem, pociągiem lub innymi środkami komunikacji publicznej. Wskazane jest też opowiedzenie dziecku, krok po kroku, co będzie się działo na lotnisku przed odlotem i na pokładzie samolotu, jak wygląda start, jak długo trwać będzie lot itd. Uprzedzone w ten sposób już wie, czego może się spodziewać i łatwiej jest mu się przystosować. Duże znaczenie ma zachowanie rodziców lub opiekunów - dzieci to sprytne osobniki, doskonale wyczuwające nastroje dorosłych i dlatego należy zachować spokój i nie okazywać lęku. Nasz strach niewątpliwie udzieli się im i nałoży na naturalny i zrozumiały lęk przed nieznanym. Ważną sprawą jest też przygotowanie sobie wcześniej listy niezbędnych do zabrania rzeczy. A są to:

  • mała poduszeczka oraz kocyk do okrycia dziecka i osłonięcia przed chłodnym powietrzem z klimatyzacji. Wprawdzie niektóre linie dysponują takimi kocami, ale nie wszystkie;
  • ciepłe skarpetki dla ochrony stóp dziecka przed zmarznięciem, gdyż w samolocie w trakcie lotu jest najczęściej zimno;
  • ulubiona zabawka lub książeczka, żeby się nie zanudziło, a nas nie zamęczyło;
  • pieluchy, bielizna na zmianę i nawilżane chusteczki do wycierania buźki i rączek;
  • smoczki i buteleczka z napojem malca oraz słoiczek z jego jedzeniem;
  • lekarstwa.

Pakując to wszystko trzeba mieć na uwadze restrykcje wagowe bagażu podręcznego, zwłaszcza u tanich przewoźników, którzy coraz częściej takiego bagażu w ogóle nie przewidują. Informacji na ten temat udzieli nam Biuro Obsługi Klienta. Przed lotem powinno się zaserwować dziecku lekki posiłek i pomyśleć o wygodnym ubraniu podróżnym dla niego i siebie, uwzględniając przy tym klimat naszego docelowego miejsca podróży. Jeśli to kraje egzotyczne, to najlepsze będzie ubranie się "na cebulkę", które zamortyzuje zmiany klimatyczne. Pamiętać trzeba też o tym, że gdy wybieramy się w dalekie strony, musimy dowiedzieć się, i to z dużym wyprzedzeniem, o konieczne, obowiązujące tam szczepienia i uzgodnić z pediatrą naszej pociechy, czy planowany wyjazd jest dla naszego dziecka korzystny i jak mamy reagować na jego zdrowotne problemy podczas tej wyprawy.

Posłuchaj, co o podróżach z niemowlakiem mówi pediatra.

Przeczytaj, o niezbędnych dokumentach i bagażu dziecka podczas podróży samolotem

Tematy: samolot, lotnisko, przygotowanie do podróży, pieluchy, połączenie, bilety lotnicze

Komentarze