12 zasad podawania dzieciom antybiotyków

Ocena: 3.75/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Co robić, gdy lek nie działa, dziecko go zwymiotuje, nie chce połknąć, albo ty spóźnisz się o kwadrans z jego podaniem. Poznaj rozwiązania częstych problemów.

Antybiotyków nie można podawać "na wszelki wypadek". Fot. Shutterstock.com
Antybiotyków nie można podawać "na wszelki wypadek".

Sezon grypowy w pełni, dzieci chorują na potęgę, a antybiotyki są coraz częściej przepisywane. Warto więc przypomnieć, jak powinno się je stosować. Wbrew nierzadkim opiniom nie są one cudownym lekiem, który nawet jeśli nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi. Przede wszystkim są skuteczne jedynie w przypadkach infekcji bakteryjnych oraz niektórych chorób wywołanych przez grzyby i pierwotniaki. Stosowanie ich więc w przypadku "zwykłego przeziębienia" nie ma więc większego sensu. Poza tym zbyt częste przyjmowanie antybiotyków obniża odporność chorego i przyczynia się do uodporniania się kolejnych szczepów bakterii na dostępne leki, co sprawia, że stają się one praktycznie niemożliwe do wyleczenia. Antybiotyki warto więc potraktować naprawdę poważnie i skrupulatnie przestrzegać tych 12 zasad.


1. Nie naciskaj na lekarza, żeby przepisał dziecku antybiotyk

Jeśli pediatra mówi, że nie chce na razie przepisywać tego rodzaju leków, warto go posłuchać. Szukanie innego lekarza, który da antybiotyk nie jest dobrym rozwiązaniem. Są lekarze, którzy uginają się pod naciskiem rodziców, chociaż wiedzą, że to nie jest najlepsze dla dziecka. Warto wiedzieć, że nawet jeśli mamy do czynienia z infekcją bakteryjną w wielu przypadkach specjaliści stosują sprawdzoną metodę: "poczekaj i obserwuj". Chodzi o to, by nie przepisywać antybiotyku, póki nie będzie to konieczne, ponieważ z wieloma infekcjami organizm sam jest w stanie sobie poradzić. Oczywiście lekarze też się mylą, więc jeśli stan dziecka się pogarsza, warto poważnie rozważyć wizytę u innego pediatry.

Czytaj też: po czym poznać złego pediatrę

Uwaga! Sama też nie podawaj dziecku leku, który pomógł jego rodzeństwu. Nawet jeśli jest to maść z antybiotykiem! Objawy mogą być podobne, a przyczyny zupełnie inne. Antybiotyki mogą być przyjmowane tylko przez osoby, dla których zostały przepisane!

 

Posłuchaj, co pedatra mówi o podawaniu dzieciom antybiotyków.

 

 

 

2. Streść dokładanie całą historię

Poinformuj lekarza, o tym jakie antybiotyki przyjmowało dziecko wcześniej. Zwłaszcza jeśli często zapada na tę samą chorobę np. zapalenie oskrzeli i jest leczone tymi samymi lekami. To może być znak, że antybiotyki były źle dobrane i trzeba podać inne (i sprawdzić, czy infekcja na pewno jest bakteryjna). Powiedz też jeżeli dziecko kiedykolwiek źle znosiło antybiotykoterapię (jakie to były leki i jakie objawy: wymioty, wysypka, biegunka) oraz poinformuj, jeżeli ma na któryś uczulenie. Powiedz też jakie inne preparaty przyjmuje dziecko (także te dostępne bez recepty np. witaminy). Nawet informacja o regularnym piciu herbatki ziołowej może mieć znaczenie.

3. Przeczytaj uważnie ulotkę

Tak, to lektura nudna i naszpikowana trudnym językiem. Ale z ulotki dowiesz się, jakie mogą być objawy niepożądane (i które z nich wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej), czym popijać lek, jakich leków nie wolno równolegle przyjmować, co zrobić w przypadku pominięcia dawki, lub przypadkowym przyjęciu zbyt wielu tabletek. Producent leku najlepiej zna właściwości swojego antybiotyku i wie jak z nim postępować. Pamiętaj, że każdy antybiotyk jest inny i zasady stosowania mogą się znacznie różnić. Dlatego ulotkę czytaj za każdym razem.

4. Nie spóźniaj się więcej niż kwadrans

Antybiotyki trzeba przyjmować z zegarkiem w ręku. Zwykle w równych odstępach czasu: co 6, 8, 12 godzin lub raz na dobę. Utrzymanie dokładnych odstępów między przyjęciem kolejnych dawek ma na celu zapewnienie stałego poziomu leku we krwi. Pilnuj więc, aby odchylenie nie było większe niż kwadrans (jeśli dziecko śpi, musisz je obudzić). Najlepiej w czasie wizyty poproś pediatrę, żeby pomógł ci ustalić dokładne godziny podawania leków tak, aby były najlepiej dopasowane do planu dnia dziecka: powiedz kiedy drzemie, je, budzi się i zasypia.

5. Nie kombinuj przy tabletkach

Tylko lekarz może ustalić bezpieczną i skuteczną dawkę leku dla dziecka. Stosuj się do jego zaleceń lekarza i niczego nie modyfikuj. Zbyt mała dawka nie zadziała (ale i tak może spowodować ewentualne skutki niepożądane), zbyt wysoka może zaszkodzić. Nawet jeśli dziecko wyraźnie nie lubi smaku leku, wypluwa go czy płacze, nie zmniejszaj dawki, żeby mu ulżyć. Nie dziel tabletek, jeśli nie mają spacjalnej linii podziału, a krople lub zawiesinę odmierzaj jak najdokładniej. Dopilnuj też, żeby dziecko nie rozgryzło kapsułki (kapsułka to płyn lub proszek w osłonce). Sama też nie otwieraj kapsułek, żeby wysypać zawartość i zmieszać ją np. z wodą. Osłonka kapsułki jest tak skonstruowana, żeby rozpuściła się w odpowiednim miejscu (np. w żołądku albo w jelitach), więc wysypanie z niej proszku sprawi, że antybiotyk nie wchłonie się prawidłowo.

6. Tylko nie mleko

Do popijania antybiotyków nie powinno się stosować mleka ani soków i napojów cytrusowych. Nie nadają się także do rozpuszczenia w nich zawiesiny. Mogą bowiem zmieniać właściwości chemiczne leku i sprawić, że nie będzie działał tak, jak powinien. Najbezpieczniejsza do popijania wszelkich leków jest woda.

7. Nie śpiesz się

Dobrze dobrane antybiotyki zwykle działają dość szybko i dziecko może poczuć się dobrze już następnego dnia. Jednak w żadnym wypadku nie przerywaj wtedy kuracji. Trzeba ją koniecznie doprowadzić do końca! W przeciwnym razie nie tylko infekcja może wrócić po kilku dniach, ale bakteria może uodpornić się na ten konkretny antybiotyk i trzeba będzie szukać innego, który zadziała.

8. Jeśli objawy nie mijają, wróć do lekarza

Jeżeli po około dwóch dobach dziecko nie poczuje się chociaż trochę lepiej, lub wręcz czuje się gorzej, wróć do lekarza. To może oznaczać, że antybiotyk nie działa i trzeba dobrać inny. Nie przerywaj jednak sama kuracji, nawet jeśli nie widzisz poprawy. Poczekaj, co powie lekarz.

Czytaj dalej na drugiej stronie: 12 zasad podawania dzieciom antybiotyków

Tematy: antybiotyki, antybiotyk, antybiotykoterapia, podawanie leków dziecku

Komentarze