Wcale nie sztywne i wcale nie za kostkę

Ocena: 3.77/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

…czyli jakie naprawdę powinny być pierwsze buty i jak dbać o stopy dziecka.

Pozwalaj dziecku chodzić boso. Fot. Shutterstock.com
Pozwalaj dziecku chodzić boso.

Przeczytaj koniecznie przed wyprawą do sklepu (a najlepiej wydrukuj i zabierz ze sobą).

  1. Nie śpiesz się z kupowaniem pierwszych butów. Poczekaj aż dziecko nauczy się chodzić i będzie chciało tę umiejętność wykorzystać poza domem.
  2. W domu pozwalaj chodzić na bosaka. Ewentualnie nałóż dziecku skarpetki antypoślizgowe lub jeśli masz dywany czy wykładzinę - zwykłe. Poza domem, w ciepłe dni, też niech biega bez butów (wcześniej dokładanie sprawdź teren).
  3. Nie wpadaj w panikę z powodu zimnych stóp. Stopy odgrywają ważną rolę w procesie termoregulacji, więc mogą być trochę chłodniejsze niż reszta ciała. Dlatego właśnie kapcie w domu nie są obowiązkowe.
  4. Nie bój się twardej podłogi. Jest lepsza do nauki chodzenia niż miękkie materace. Oczywiście nie musisz zawsze poszukiwać twardej powierzchni. Od czasu do czasu odmiana (zarówno jeśli chodzi o elastyczność podłoża, jak i jego fakturę)  jest wręcz wskazana. Dlatego jeśli masz okazję, pozwól dziecku przejść się po piasku, trawie, szorstkim dywanie czy kamiennej ścieżce.
  5. Pierwsze buty powinny być miękkie. Tak, tak to nie pomyłka! Wysokie sztywne obuwie, na które kiedyś panowała moda (niestety także wśród ekspertów) to w przypadku zdrowych dzieci kompletna pomyłka. Odpowiednio miękkie buty muszą dać się skręcić tak, jakby były wykręcane po praniu oraz zginać tam, gdzie zginają się palce. Podeszwa musi więc być cienka i elastyczna.
  6. Przód i tył buta powinny być lekko skierowane do góry - taki kstzałt będzie ułatwiać prawidłowe stawianie stóp pięta-palce.
  7. Buty powinny trzymać nogę ale nie uniemożliwiać jej ruch. Dlatego powinny dobrze przylegać zarówno do pięty jak i podeszwy stóp oraz mieć wiązanie, które pozwoli zebrać ewentualny luz. Z wysokiej cholewki, która ogranicza ruch w kostce lepiej zrezygnować. W ogóle jeśli pogoda na to pozwala, lepiej wybrać buty, które nie zakrywają kostki.
  8. Buty powinny być większe o pół numeru od stopy dziecka. Wybierając odpowiedni rozmiar warto skorzystać z miarek, które są coraz popularniejszym wyposażeniem sklepów obuwniczych. Można też pomóc sobie wyjmując wewnętrzną wkładkę buta i stawiając na niej stopę dziecka. Pamiętaj, by wziąć pod uwagę nie tylko jej długość, ale także kształt czyli między innymi wysokość podbicia.
  9. Wybieraj buty z naturalnej skóry lub specjalnej oddychającej membrany.
  10. Jeśli chcesz sprawdzić, czy dziecku będzie wygodnie w butach, poproś je, by przysiadło na piętach. Jeśli uda mu się to zrobić bez problemu i bólu, kupuj bez obaw.

Ekspert tłumaczy, dlaczego nie warto przyśpieszać nauki chodzenia.

Pisząc tekst, korzystaliśmy z książki "Mamo tato co ty na to? Pawła Zawitkowskiego, Iwony Terczyńskiej, Justyny Korzeniewskiej, Pauliny Stobnickiej-Stolarskiej, Dagmary Mieszkis-Święcikowskiej (Wydawnictwo Marceli Szpak, Warszawa 2010).

W 10 odcinku kalendarza rozwoju niemowlaka możesz prześledzić rozwój motoryki dużej dziecka w 1. roku życia


Tematy: buty dla dzieci, buty dla dziecka, stopy dziecka

Komentarze