Pierwsza wizyta u dentysty – kiedy, jak przebiega, jak przygotować dziecko?

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym to bardzo ważne wydarzenie. Zazwyczaj odgrywa ona kluczową rolę w podejściu malucha do dalszego leczenia. Dlatego też, wizytę warto odbyć w odpowiednio szybkim czasie. Bardzo ważne jest także odpowiednie przygotowanie malucha. Kiedy po raz pierwszy udać się do stomatologa? Jak rozmawiać z dzieckiem o pierwszym spotkaniu u dentysty?

Pierwsza wizyta w gabinecie – kiedy należy ją odbyć?

Pierwszy kontakt dziecka z dentystą powinien mieć miejsce w pierwszym roku życia dziecka. Moment, kiedy w jamie ustnej pojawią się pierwsze zęby mleczne , jest sygnałem przypominający o konieczności odwiedzenia gabinetu stomatologicznego.

W niektórych przypadkach, wizytę należy odbyć wcześniej. Najczęściej są to przypadki obecności zębów wrodzonych, schorzeń w obrębie dziąsła i błony śluzowej, lub zaburzony czy trudno przebiegający proces ząbkowania.

Niemowlak u dentysty – czy warto?

Tak. Wizyta pozwala na bardzo szybkie zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości – lekarz sprawdzi przebieg i poprawność ząbkowania, oraz stan jamy ustnej. W przypadku obecności niepokojących zmian, możliwe jest odpowiednio szybka reakcja, np. zmiana nawyków dietetycznych lub wprowadzenie leczenia. Wizyta to także szansa dla rodziców, którzy mogą dowiedzieć się jak dbać o higienę jamy ustnej niemowląt oraz jaki jest wpływ diety na zęby mleczne dzieci.

Jak wygląda pierwsza wizyta malucha?

To, w jaki sposób wygląda pierwsza wizyta u dentysty, zależy przede wszystkim od wieku dziecka.

W przypadku najmłodszych dzieci spotkanie ze stomatologiem przebiega bardzo szybko. Lekarz sprawdza stan uzębienia jamy ustnej oraz ocenia, czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo. Dodatkowo udzielane są podstawowe informacje odnośnie zachowania optymalnej higieny oraz diety malucha.

Pierwsza wizyta dzieci w wieku przedszkolnym określana jest jako wizyta adaptacyjna. Daje ona możliwość zapoznania dziecka nie tylko z lekarzem, ale też gabinetem. Może ono swobodnie usiąść na fotelu dentystycznym oraz poznać urządzenia stosowane podczas leczenia zębów. Wielu specjalistów, na co dzień zajmujących się pracą z dziećmi, wizytę adaptacyjną prowadzi w formie zabawy. Za pomocą zabawnych opowieści oraz specjalnych zabawek dydaktycznych, maluch dowiaduje się czym jest próchnica zębów i dlaczego należy ją leczyć. Czas wizyty adaptacyjnej wykorzystywany jest także do przeprowadzenia instruktażu higieny, wskazującego jak należy dbać o codzienną higienę ząbków.

Wizyta adaptacyjna daje także możliwość nawiązania relacji małego pacjenta ze stomatologiem – ma to bardzo duże znaczenie podczas kolejnych wizyt oraz poprawia szansę na skuteczne prowadzenie planowanego leczenia.

Bardzo ważne jest, by na koniec odpowiednio nagrodzić dzielnego pacjenta. W gabinecie maluch otrzymuje zwykle drobny upominek, np. naklejkę lub kolorowankę. Ze strony rodziców mile widziane są zachowania, stanowiące formę pochwały – wspólne wyjście na lody lub do kina może dać dziecku nie tylko frajdę, ale być też docenieniem jego zachowania na fotelu dentystycznym!

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

W odpowiednim przygotowaniu dziecka do pierwszej wizyty u dentysty, kluczowe jest zaangażowanie rodziców.

Rozmowa z dzieckiem powinna pomóc mu zrozumieć sens spotkania. Ważne jest by stale budować świadomość malucha o tym, że koniecznie trzeba zachować zdrowe zęby. Aby pomóc zrozumieć dziecku jak wygląda leczenie oraz dlaczego należy je przeprowadzać, pomocne są materiały dydaktyczne takie jak książeczki, filmiki oraz specjalne zabawki. Przy ich wyborze warto kierować się upodobaniami – świadomość, że ulubiony bohater filmów także leczy swoje zęby, bez wątpienia wpłynie na poprawę nastawienia!

Pozytywne wzmocnienie jest równie pomocną metodą. Dzień wizyty rodzic może połączyć z przyjemnym dla dziecka wydarzeniem, takim jak obejrzenie ulubionego filmu, wyjście do wesołego miasteczka czy wizyta w zoo. Takie plany z góry poprawią podejście malucha do planu dnia i czekających go przyjemności, oraz obowiązków.

Pamiętajmy też, by nigdy nie straszyć dziecka dentystą. Jeśli sam miał negatywne doświadczenia z gabinetu stomatologicznego, pod żadnym pozorem nie powinien przekładać ich na swoją pociechę. Należy unikać opowieści o bólu, borowaniu czy „konieczności wyrwania wszystkich zębów jak będziesz niegrzeczny”. Taka forma wypowiedzi budzi w dziecku skrajnie negatywne emocje, które bez wątpienia zmniejszą szansę na pozytywne leczenie.

Dziecko boi się gabinetu dentystycznego i lekarza stomatologa – jak mu pomóc?

Dla niektórych dzieci gabinet stomatologiczny jest miejscem, które wywołuje natychmiastową panikę . Często już po pierwszej wizycie można zauważyć jego skrajnie negatywne nastawienie oraz głęboki strach. Mimo zaangażowania ze strony rodzica i lekarza dentysty, nie ma możliwości uzyskania optymalnej współpracy. To wyjątkowo trudne sytuacje, które budzą wiele stresu i niepokoju. W rozwiązaniu ich pomocna może okazać się konsultacja psychologiczna. Szczera rozmowa oraz profesjonalne podejście specjalistów mogą zmniejszyć barierę, jaką dziecko wytworzyło wobec leczenia stomatologicznego.

Jak często powinny się odbywać wizyty stomatologiczne?

Wizyty kontrolne u dentysty powinny odbywać się raz na 3-6 miesięcy. Zależy to od stanu uzębienia jamy ustnej oraz ryzyka rozwoju próchnicy zębów. Każde dziecko traktowane jest indywidualnie, a forma profilaktyki lub ewentualnego leczenia

Jak dbać o higienę jamy ustnej i zęby dziecka?

Regularne dbanie o higienę jamy ustnej jest konieczne dla utrzymania zdrowia zębów mlecznych oraz zachowania poprawnego rozwoju zębów stałych.

Codzienne szczotkowanie ząbków malucha powinno odbywać się co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Powinno odbywać się ono z pomocą rodzica – dziecko nie jest w stanie samodzielnie dokładnie usunąć płytki bakteryjnej i resztek pożywienia.

W zmniejszeniu ryzyka rozwoju choroby, jaką jest próchnica, pomocne jest stosowanie past na bazie fluoru. Pierwiastek ten wzmacnia zęby mleczne i stałe, wpływając na poprawę jakości szkliwa.

Rodzice powinni także pamiętać o regularnym stawianiu się na wizyty kontrolne, będące kluczowym elementem profilaktyki próchnicy zębów.

Opublikowano: ; aktualizacja: 27.07.2023

Oceń:
0.0

Dominika Adamczyk-Grabias

Dominika Adamczyk-Grabias

Lekarz dentysta

Absolwentka kierunku lekarsko-dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pasjonatka medycyny, stomatologii oraz medycyny estetycznej. W codziennej praktyce lekarskiej szczególną uwagę poświęca zabiegom z zakresu chirurgii oraz pedodoncji. Prywatnie szczęśliwa żona, pasjonatka gotowania i ogrodnictwa.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak pielęgnować atopową skórę dziecka?

 

Jak wybrać wspaniałe zabawki dla dziecka?

 

Dentofobia u dzieci – jakie są przyczyny, objawy, co robić i jak leczyć?

 

Ssanie kciuka – kiedy jest powodem do niepokoju?

 

Odwodnienie u dziecka – objawy. Jak sprawdzić, czy dziecko jest odwodnione?

 

Rumień nagły (trzydniówka u dziecka) – jak leczyć?

 

Przewlekły katar u dziecka – czym leczyć?

 

Jak dbać o zęby w ciąży