Pierwsza wizyta u dentysty

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli na samą myśl o dentyście czujesz się nieswojo, zadbaj o to, aby z twoim dzieckiem było inaczej. Zobacz, jak zaplanować pierwszą wizytę dziecka u stomatologa

Aby dziecko nie bało się dentysty gdy podrośnie, zadbaj o to odpowiednio wcześniej
Aby dziecko nie bało się dentysty gdy podrośnie, zadbaj o to odpowiednio wcześniej

Zdania na temat tego, kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty, są podzielone. Warto jednak pierwszą wizytę zaplanować, zanim zajdzie faktyczna potrzeba dokonania jakiegoś zabiegu dentystycznego. Pierwsza wizyta powinna być zapoznaniem się z gabinetem, zawodem dentysty i oswojeniem dziecka z rutynowymi kontrolami uzębienia.

 

Świeć przykładem

Na wizytę u dentysty można zabrać już dziecko półtoraroczne, które na początku może być tylko obserwatorem. Oczywiście wcześniej uzgodnij z dentystą, że chciałabyś przyjść z dzieckiem i pozwolić mu obejrzeć gabinet. Kiedy Twój maluch zobaczy, że z uśmiechem wchodzisz do środka, bez obaw siadasz na fotel i zadowolona wychodzisz z gabinetu, na pewno nabierze większego zaufania do całej wyprawy. Nie zawsze zresztą trzeba z takiej wizyty robić wydarzenie. Postaraj się pokazać dziecku, że chodzenie do dentysty to normalna, zwyczajna sprawa, tak jak rutynowe wizyty u innych lekarzy.

 

Pierwszy raz na fotelu

Kiedy dziecko ma już wszystkie ząbki, można udać się na pierwszą kontrolę do dentysty. Dobrze jest uprzedzić dentystę i ustalić przebieg wizyty. Tak, żeby lekarz nie niecierpliwił się, ale spokojnie odpowiadał na pytania malucha i pokazywał sprzęt, lampę itd. Zwykle za pierwszym razem maluch pozwala lekarzowi zajrzeć do buzi, problemy mogą się zacząć dopiero na kolejnych wizytach. Przy okazji takiej wyprawy zapytaj dentystę o sposoby pielęgnacji ząbków dziecka, niech lekarz wyjaśni maluchowi, jak dbać o zęby, pokaże na modelu, jak trzymać szczoteczkę i jakie ruchy wykonywać.

 

Co dziecko powinno jeść, by mieć zdrowe zęby? Radzi stomatolog:

 

 

Nowoczesne metody leczenia i zapobiegania

Pamiętaj, że teraz nie zawsze konieczne jest tradycyjne borowanie. Istnieją nowoczesne metody leczenia zębów, niektóre zupełnie bezbolesne. Zanim na taką się zdecydujesz, porozmawiaj z dentystą o danej metodzie, jej skuteczności. Można także zęby mleczne pokryć fluorem, aby je lepiej zabezpieczyć. O wszystkich zabiegach najpierw porozmawiaj z dentystą. Jeżeli okaże się, że jest konieczny jakiś bolesny zabieg, nie oszukuj dziecka mówiąc "nic nie będzie bolało". Straci w ten sposób zaufanie do twoich słów i bez względu na to, czy kolejne wizyty będą boleć czy nie, zawsze będzie się ich obawiać. Wytłumacz, że trochę będzie bolało, ale że trzeba wykonać zabieg, żeby nie bolało jeszcze bardziej. Po udanej wizycie zawsze pochwal dziecko, że było dzielne i grzeczne - niech wie, że jego mama jest z niego dumna.

Tematy: dentysta, dziecko u dentysty, zęby mleczne

Komentarze