Pierwsza wizyta u dentysty

Ocena: 5/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie jest tajemnicą, że pierwsza wizyta u dentysty wywołuje wiele emocji – niekoniecznie pozytywnych - zarówno u dziecka jak i rodziców. W znacznym stopniu to właśnie dorośli kształtują nastawienie najmłodszych wobec dentysty, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Kiedy odbyć pierwszą wizytę i na co zwrócić szczególną uwagę?

Aby dziecko nie bało się dentysty gdy podrośnie, zadbaj o to odpowiednio wcześniej
Aby dziecko nie bało się dentysty gdy podrośnie, zadbaj o to odpowiednio wcześniej

 

Kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?

Wyrzynanie się zębów to jedno z większych przeżyć w początkowym etapie życia dziecka. Obolałe i zaczerwienione dziąsła sprawiają, że maluch staje się marudny, bardziej drażliwy. Może wystąpić temperatura i pogorszenie apetytu. Jednak kiedy pojawi się już ząb – zwłaszcza ten pierwszy – rodzice zastanawiają się jak go pielęgnować, jaką pastę i szczoteczkę wybrać. Mało kto zdaje sobie sprawę, że właśnie nastał moment, w którym warto odwiedzić po raz pierwszy dentystę. To właśnie w czasie pojawienia się pierwszego zęba – pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia powinniśmy udać się z maluchem na kontrolę.

 

Przebieg wizyty

Standardowa wizyta zaczyna się od dokładnego wywiadu, podczas którego lekarz będzie chciał uzyskać informacje związane z procesem wyrzynania się zębów mlecznych. Dopiero po rozmowie dentysta zacznie realizować wizytę adaptacyjną – sprawdzi czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo, czy dziecku nie zagraża próchnica, obejrzy dziąsła, oceni stan szkliwa. Podczas pierwszej wizyty lekarz skupi się głównie na przekazaniu rodzicom cennych porad - wyjaśni kwestie związane z higieną jamy ustnej – pomoże w doborze pasty i szczoteczki.

Pierwsza wizyta u dentysty ma też na celu pokazanie dziecku, że dentysty nie należy się bać. Wielu lekarzy pokazuje młodym pacjentom gabinet, zapoznaje ze sprzętem medycznym, a wszystko po to by rozbudzić w nich pozytywne skojarzenia. Niektórzy proponują dzieciom różne atrakcje np. jazdę na fotelu stomatologicznym lub oferują drobny upominek na koniec wizyty.

Pierwsza wizyta – zbyt późno

Niestety wielu rodziców na pierwszą wizytę z dzieckiem wybiera się dopiero w momencie, w którym stan uzębienia zostawia wiele do życzenia. Głównym winowajcą często bywa próchnica butelkowa mająca związek ze sposobem karmienia malucha. Dzieci, które w nocy piją mleko modyfikowane i niemalże zasypiają z butelką w buzi, są o wiele bardziej narażone na rozwój wymagającej leczenia próchnicy. Rodzice, którzy do stomatologa wybiorą się zbyt późno, mogą być zaskoczeni stanem uzębienia swoich pociech. Co więcej, u maluchów może pojawić się uraz, dlatego przygodę z dentystą warto rozpocząć, kiedy w jamie ustnej nie dzieje się nic niepokojącego.

 

Pierwsza wizyta u dentysty - jak przygotować dziecko?

Dzieci to znakomici obserwatorzy! Nie zapominajcie o tym nawet na chwilę. Jeśli maluch zobaczy, że rodzic przed pierwszą wizytą u dentysty się denerwuje, z pewnością będzie robił to samo. Negatywnych uczuć, obaw i lęków nie można przenosić na dzieci. Własne negatywne skojarzenia związane z gabinetem stomatologicznym należy odłożyć na bok. Dziecka nigdy nie można straszyć dentystą – to zabronione! Nie używajmy zdań, które będą wywoływały w nim negatywne skojarzenia - „Jak nie umyjesz zębów będziesz musiał iść do dentysty.”

Zanim wybierzecie się na wizytę do dentysty wytłumaczcie maluchowi po co tam idziecie, co lekarz będzie robił, jak będzie wyglądała wizyta. Jeśli dziecko jest jeszcze zbyt małe by zrozumieć, możecie wesprzeć się książeczką z ilustracjami lub bajkową opowieścią. Od samego początku należy u malucha wykształcać pozytywne skojarzenia dotyczące wizyty stomatologicznej.

 

Pierwsza wizyta u dentysty – na co zwrócić uwagę?

Pierwsza wizyta u dentysty to stresujące i emocjonujące wydarzenie w życiu dziecka, do którego należy się odpowiednio przygotować. Na co zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, że pierwsza wizyta stomatologiczna jest bardzo istotna - to od niej będzie zależało nastawienie malucha do dentysty. Dlatego ważne by wybrać lekarza mającego podejście do dzieci, takiego, u którego wizyta przebiegnie w miłej atmosferze. Kolorowy gabinet, fotele dedykowane najmłodszym, czy zabawki sprawią, że wasza pociecha przestanie koncentrować się na negatywnych emocjach. Nie zapominajmy o zabraniu ze sobą ulubionego misia, którego obecność na pewno pomoże!

Pierwszą wizytę powinno się zaplanować, gdy w jamie ustnej nie dzieje się nic niepokojącego.

O higienę jamy ustnej należy dbać od pierwszych dni życia. Najpierw dziąsła czyścimy wacikiem zamoczonym w ciepłej wodzie owiniętym na palec. A kiedy w buzi pojawi się pierwszy ząb to znak, że czas rozpocząć przygodę ze szczoteczką i pastą do zębów. Nie zapominajmy o wizytach kontrolnych. Jak często powinny je odbywać? Średnio co 3 – 5 miesięcy. Regularne wizyty stomatologiczne nie tylko oswoją dziecko z dentystą, ale przede wszystkim pozwolą na wychwycenie próchnicy, która w zębach mlecznych rozwija się szybciej w porównaniu do zębów stałych. 

 

Co dziecko powinno jeść, by mieć zdrowe zęby? Radzi stomatolog:

 

 

Tematy: dentysta, dziecko u dentysty, zęby mleczne

Komentarze