Pielęgnacja narządów płciowych dzieci

Ocena: 2.56/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak dbać o higienę intymną małych chłopców i dziewczynek.

Narządy płciowe dzieci powinny być przemywane przy każdej zmianie pieluszki
Narządy płciowe dzieci powinny być przemywane przy każdej zmianie pieluszki

Narządy płciowe, tak samo jak pozostałe części ciała, należy właściwie pielęgnować i myć. Wymagają one oczyszczania przy każdej zmianie pieluszek. Optymalnie byłoby wtedy umyć okolice narządów płciowych ciepłą wodą, dokładnie osuszyć i zastosować krem lub maść pielęgnacyjną. Ponieważ nie zawsze jest to możliwe, można używać także nawilżonych chusteczek dla niemowląt. Po ich użyciu również trzeba chwilkę zaczekać, aż skóra dziecka będzie całkiem sucha.

U dziewczynek bardzo ważne jest, by zawsze myć lub przecierać chusteczkami okolice warg sromowych w kierunku do odbytu, nigdy odwrotnie. Chodzi tu o zabezpieczenie przed przeniesieniem kału i bakterii do układu moczowego dziewczynki. U chłopca nie ma takich problemów, co nie znaczy, że nie należy delikatnie czyścić okolic prącia i jąder. Szczególnie skóra na jądrach jest podatna na odparzenia i podrażnienia, dlatego wymaga delikatnej pielęgnacji i smarowania odpowiednimi preparatami w przypadku odparzenia. U dziewczynki z kolei nie smarujemy żadnymi maściami wnętrza warg sromowych, smarować można jedynie pachwiny i okolice na zewnątrz.

 

Odciąganie napletka

O ile na początku pielęgnowanie narządów dziewczynki wydaje się trudniejsze, o tyle później więcej zachodu może być z chłopcem, jako że u starszych chłopców należy zająć się odciąganiem napletka. Kwestia, kiedy zacząć odciągać napletek, jest dyskusyjna. Niektórzy lekarze radzą z tym poczekać co najmniej do ukończenia pierwszego roku życia, a nawet do 3 lat. Są także opinie, że warto zacząć delikatnie ściągać napletek i delikatnie go odklejać od żołędzia mniej więcej w 6 miesiącu życia dziecka, a nawet od razu po urodzeniu. Należy pamiętać, że ściąganie napletka musi być wykonywane delikatnie, wyłącznie po kąpieli, kiedy skóra jest miękka i nawilżona (można to robić w wodzie, byle pod koniec kąpieli, a nie na początku). Należy robić to tak, aby nie sprawić dziecku bólu i aby nie dopuścić do pęknięcia napletka - powoli i delikatnie. Ewentualne podrażnienia końcówki prącia można łagodzić poprzez okłady z gazika namoczonego w rivanolu.

Bez względu na to, kiedy zaczniemy wykonywać zabieg odciągania napletka, warto pamiętać, że zbierają się pod nim osad i bakterie. I o ile dziecko nie jest obrzezane, nie oczyszczanie tej strefy może, choć nie musi, skończyć się zakażeniem dróg moczowych dziecka, co oznacza pobyt w szpitalu i antybiotykoterapię lub utworzeniem się bolesnych guzków, a nawet zabiegiem chirurgicznym.

Komentarze