Bezpieczne opalanie: ochrona dziecka przed szkodliwym promieniowaniem

Ocena: 4.77/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Piękna, słoneczna pogoda zachęca do wyjścia z domu. Ty sama chętnie wystawiasz ciało na słońce, licząc na piękną opaleniznę. Czy możesz wystawiać na słońce również swoje dziecko? Od jakiego wieku można się opalać?

Fotolia

Opalenizna szkodzi skórze w każdym wieku - nie chodzi oczywiście o całkowite unikanie słońca, ale o leżenie na słońcu wyłącznie celem zbrązowienia skóry. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że opalenizna jest reakcją obronną organizmu na atakujące skórę promieniowanie UV. Opalenizna pojawia się dzięki wytwarzaniu przez skórę melaniny. Dzieci mają tego barwnika bardzo niewiele, dlatego do 3. roku życia zawsze należy stosować u nich kremy z bardzo wysokim filtrem UV (50). Nie martw się, że w ten sposób nie wytworzy się witamina D u dziecka, ponieważ niemowlęta i małe dzieci otrzymują ją w diecie lub w postaci kropelek.

Także i u starszych dzieci warto stosować kremy z bardzo wysokim filtrem i unikać długiej ekspozycji na słońce.

 

Najnowsze badania dowodzą, że oparzenia słoneczne u dzieci i długotrwałe przebywanie na słońcu są głównym czynnikiem rozwoju najgroźniejszego nowotworu skóry, czerniaka złośliwego.

 

Smaruj kremem

Smaruj swojego malucha kremem na 15 minut przed wyjściem na spacer. Powtarzaj smarowanie co 2-3 godziny oraz zawsze po zabawie w wodzie. Najlepiej zrezygnuj ze spacerów w porach największych upałów, tj. między 12 a 15. Miej na uwadze, że promieniowanie UV jest groźne także w cieniu. Dlatego zaopatrz się w parasolkę z filtrem UV, a wózek stawiaj zawsze w cieniu (on też się nagrzewa).

Pamiętaj o odpowiednim ubraniu lub rozebraniu swojego dziecka. Możesz je rozebrać, pozwolić się bawić w wodzie. Jeżeli masz w ogródku basenik, postaw go w cieniu i pamiętaj, żeby w miarę możliwości nie nalewać lodowatej wody, tylko lekko chłodną. Jeżeli maluch zaśnie na dworze, przykryj go czymś lekkim, np. pieluszką tetrową i pilnuj, żeby nie spał na słońcu.

 

Nakrycie głowy

Obowiązkowo nałóż dziecku coś na głowę. Najlepiej kapelusik z szerokim rondem (osłoni w ten sposób także kark i twarz), ale może też być chusteczka czy czapeczka.

 

Pamiętaj o piciu

Dziecko w trakcie zabawy potrafi zapomnieć o piciu. Dlatego to ty musisz pamiętać o pojeniu swojego dziecka i szczególnie w czasie upału dawaj mu dużo pić, najlepiej samej wody lub mocno rozwodnionego soku. Niech napój nie będzie prosto z lodówki, chociaż może być lekko schłodzony.

 

Jakie napoje są najlepsze dla niemowlaka? Podpowiada Anna Borowiecka, pediatra:

 

 

 

Oparzenie lub udar

W przypadku niewielkiego oparzenia słonecznego zastosuj odpowiednie środki łagodzące (można je nabyć w każdej aptece bez recepty). Gdy oparzenie jest znaczne lub gdy podejrzewasz udar słoneczny (dziecko jest osłabione, ma wymioty, gorączkę, ból głowy, wysuszoną skórę i śluzówki), daj dziecku pić i niezwłocznie udaj się do lekarza.

Tematy: wakacje, opalanie, witamina D, oparzenia słoneczne, rak skóry, udar słoneczny

Komentarze