Odra – o co tyle hałasu

Ocena: 4.8/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy rzeczywiście grozi nam epidemia?

30 proc. przypadków odry kończy się powikłaniami. Fot. Shutterstock.com
30 proc. przypadków odry kończy się powikłaniami.

Konsultacja: dr. n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń

 

Jednym z najgorętszych tematów ostatnich tygodni w Polsce jest odra. Mówi się głównie o wzroście zachorowań na tę chorobę i groźbie epidemii. Ale pojawiają się także głosy, że problem jest sztucznie rozdmuchiwany, bo jeśli spojrzymy na liczby, to nie znajdziemy w nich powodów do paniki. I rzeczywiście wzrostu zachorowań na odrę w Polsce nie można raczej nazwać gwałtownym - w 2011 r. zanotowano bowiem 38 przypadków odry, w 2012 r. - 70, w 2013 r. - 84, a w 2014 r. - 110. A jednak eksperci twierdzą, że nie przesadzają i wymieniają powody, dla których biją na alarm:

1. Bo chociaż w Europie epidemia odry trwa od 5 lat (przez ten czas zachorowało 75 tysięcy osób), to po raz pierwszy ognisko zakażenia jest tak blisko nas.

Ostatnio w Niemczech zaobserwowano bowiem gwałtowny wzrost zachorowań. I to nie na przestrzeni lat, tylko miesięcy. W listopadzie 2014 r. u naszych zachodnich sąsiadów zanotowano 35 przypadków odry, w grudniu 118, a w styczniu 2015 r. już 387 (danych za luty jeszcze nie ma). Nie da się ukryć, że te liczby w połączeniu z faktem, iż odra jest niezwykle zakaźną chorobą, trochę już spokój burzą. W tej sytuacji może nam grozić tzw. epidemia wyrównawcza, polegająca na tym, że wirus rozlewa się na danym obszarze, przeskakując od jednej nieuodpornionej osoby na drugą. Epidemia wygaśnie, kiedy wirus nie będzie miał już na kogo przeskoczyć, bo wszyscy zostaną uodpornieni - w wyniku szczepienia albo choroby (przechorowanie daje odporność).

 

Tutaj znajdziesz dane dotyczące zachorowań na odrę w 30 krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub/i Unii Europejskiej

http://www.ecdc.europa.eu/en/healthtopics/measles/epidemiological_data/Pages/measles_past12months.aspx

 

Posłuchaj, co pediatra mówi na temat odry.

Czytaj też: Odra, gruźlica, krztusiec. Wracają zapomniane choroby

 

2. Bo miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle

Zgodnie z planem Światowej Organizacji Zdrowia opracowanym pod koniec ubiegłego wieku, związanym z powszechnym programem szczepień przeciwko odrze, w 2015 r. tej choroby miało już nie być w Europie. Szło dobrze. W Polsce przed wprowadzeniem powszechnych szczepień przeciwko odrze (w 1975 r.) notowano między 70 tys. a 200 tys. zachorowań., natomiast w latach 2006-2009 mieliśmy do czynienia już tylko z pojedynczymi przypadkami odry w całej Europie. Podobnie było w USA.

Rok 2010 okazał się jednak punktem zwrotnym i w kolejnych krajach m.in. we Francji, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoszech pojawiały się ogniska epidemiologiczne spowodowane tym, że coraz więcej rodziców odmawiało zaszczepienia swoich dzieci. To z kolei było wywołane publikacją sensacyjnych wyników badań prowadzonych przez brytyjskiego lekarza Wakefielda, które miały dowodzić, że szczepionka MMR (trójskładnikowa szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce) może wywołać autyzm. Te "rewelacje" zostały nawet opublikowane w renomowanym czasopiśmie medycznym "Lancet". Po latach udowodniono Wakefieldowi, że prowadził swoje badania nierzetelnie i to, że był opłacany przez prawników rodziców, którzy domagali się odszkodowań od producentów szczepionki. Odebrano mu prawo wykonywania zawodu, a "Lancet" nie tylko odciął się od jego publikacji, ale nawet usunął ją ze swoich archiwów. Zresztą od Wakefielda odcięli się też współpracownicy, twierdząc, że ich również oszukał. Mimo, że kolejnym badaczom nie udało się znaleźć dowodów na szkodliwość szczepionki, mit o tym, że MMR wywołuje autyzm wciąż krąży po Europie. Mamy więc sytuację trochę jak w tym żarcie:

"- Nie przychodź już do nas, bo po twojej ostatniej wizycie zginęło nam 100 zł.

- Chyba nie sądzisz, że je ukradłem.

- Nie. Pieniądze się znalazły, ale niesmak pozostał."

 

Sprawdź na nastepnej stronie, jakie są najczęstrze powikłania po odrze.

Tematy: objawy odry, odra choroba, odra szczepionka, powikłania po odrze

Komentarze