Na wakacje z dzieckiem

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Masz urlop, marzy ci się wypoczynek, ale teraz nie jesteś już sama. Gdzie wybrać się na wakacje, żebyś wypoczęła i ty, i twoje dziecko? Co warto ze sobą zabrać?

Im lepiej przygotujesz się do urlopu z dzieckiem, tym większa szansa, że na urlopie będzie mogła pozwolić sobie na luz i wypoczynek.

 

Gdzie pojechać?

Ze starszym maluchem możesz pojechać w zasadzie wszędzie. Ale warto wybrać takie miejsce, gdzie dziecko będzie miało miejsce do zabawy. Obojętnie, czy jest to miejsce w Polsce czy wycieczka zagraniczna, są miejsca i wycieczki nastawione na pobyt rodziców z dziećmi. Wtedy na terenie ośrodka jest np. plac zabaw lub dodatkowe zajęcia dla maluchów. Dobrze jest też wcześniej sprawdzić, jakie są atrakcje w okolicy, co będzie można zobaczyć lub zwiedzać razem z dzieckiem.

 

Co zabrać?

Obecnie bardzo wiele rzeczy można kupić na miejscu. Jeżeli jednak nie chcesz wydawać pieniędzy lub jedziesz w miejsce, gdzie sklep będzie daleko, spakuj się z wyprzedzeniem. Lepiej wziąć więcej rzeczy, niż potem żałować, że zapomniałaś o jakimś istotnym dla ciebie lub dla dziecka drobiazgu. Szczególnie uważnie spakuj się, jeżeli twoje dziecko jest alergikiem i może się okazać uczulone na jedzenie lub kosmetyki dostępne na miejscu.

 

Jedzenie

Jeżeli twoje dziecko je posiłki zmiksowane, zabierz odpowiednią ilość słoiczków. Zwykle są one łatwo dostępne, ale może zdarzyć się, że będzie ich niewiele i to akurat takie w takich smakach, za jakimi twoje dziecko nie przepada.

 

Ubranka

Wakacje to czas, kiedy warto pozwolić dziecku na więcej, na ubrudzenie się i zabawy w piasku czy błocie. Dlatego weź odpowiednio większą liczbę ubranek. Pamiętaj też o ubraniach i butach na niepogodę.

 

Zabawki

Nie ma sensu brać wszystkich zabawek. Na miejscu i tak będą różne atrakcje, tak że dziecko nie będzie korzystać z zabawek. Koniecznie trzeba wziąć ulubioną przytulankę lub zabawkę dziecka, której będzie się domagać. Możesz też wziąć kilka dodatkowych zabawek do zabawy na świeżym powietrzu (piłka, zestaw do piaskownicy itp.), a dla starszych maluchów książeczki z zabawami i kredki na niepogodę.

 

Kosmetyki i akcesoria

Koniecznie spakuj odpowiedni krem ochronny dla dzieci, płyn do kąpieli lub mydełko, środek na insekty, nożyczki do paznokci i wszystkie akcesoria, bez których nie możesz obejść się ty lub twoje dziecko (butelki, smoczki, kubeczki itp.).

 

Leki i książeczka zdrowia

Gdziekolwiek jedziesz, pamiętaj o książeczce zdrowia swojego dziecka. Weź także kilka podstawowych leków (przeciwgorączkowy, krople do nosa, maść na odparzenia itp.) oraz koniecznie wszystkie leki, które dziecko bierze na stałe.

 

W co się bawić?

To chyba największy problem rodziców na urlopie - jak się bawić ze swoim dzieckiem? Wielu rodziców, zabieganych w ciągu roku, nie ma czasu na zabawy. Wakacje to idealny czas, żeby nadrobić zaległości, lepiej poznać swoje dziecko i dobrze się z nim bawić.

Bawić się można także i z niemowlakiem, nie tylko ze starszym dzieckiem. Dla dziecka najważniejsza jest twoja uwaga. Możesz więc pokazywać mu otaczający go świat. Z dwulatkiem możesz oglądać chmury i opisywać ich kształty. Na plaży możecie razem szukać muszelek, skakać przez fale, grać w piłkę. W lesie możecie zbierać liście, patrzeć na zwierzęta, opisywać rośliny. Ruch na świeżym powietrzu dobrze zrobi także i tobie.

 

Bezpieczeństwo

Pamiętaj, żeby nigdy nie spuszczać dziecka z oczu, jeżeli bawi się w wodzie. Nawet jeżeli basen czy plaża są strzeżone, zawsze patrz na swoje dziecko, a najlepiej baw się razem z nim.

Jeżeli udajesz się w miejsca, gdzie jest bardzo dużo ludzi, zadbaj o to, żeby dziecko się nie zgubiło. Najlepiej ubierz je w jaskrawe kolory, także na głowie (będzie ci łatwiej wypatrzyć dziecko). Możesz także zaopatrzyć się w urządzenie elektroniczne, które sygnalizuje oddalanie się dziecka.

Tylko we dwoje

Wakacje i urlop to także czas, kiedy możesz pojechać lub pobyć z partnerem tylko we dwoje. Nie miej wyrzutów sumienia, że spędzisz kilka dni bez ukochanego smyka. Relaksujący czas tylko we dwoje jest również ważny, a dziecku dobrze zrobi kilkudniowy pobyt z babcią lub kimś innym z rodziny. Pamiętaj jednak, żeby nie robić sobie wakacji we dwoje kosztem wakacji z dzieckiem. Dla dziecka czas spędzony poza domem, ze zrelaksowaną mamą i tatą jest zupełnie inny, niż w ciągu roku, kiedy na co dzień jeden lub obydwoje rodzice pracują.

Warto zrobić wszystko, żeby zarówno dla ciebie, jak i dziecka urlop był okazją do złapania oddechu, zmiany i innego zachowania. Każde wakacje z dzieckiem można tak zaplanować, żeby były one naprawdę przyjemne dla wszystkich.

Komentarze