Lepsza babcia czy opiekunka?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wracasz do pracy i zastanawiasz się, z kim zostawić swoje maleństwo. Czy lepiej z babcią, czy może lepiej z wynajętą opiekunką? Każde rozwiązanie ma wady i zalety, musisz wybrać takie, które będzie bardziej odpowiadać i tobie, i dziecku.

Babcia znająca zwyczaje i potrzeby malucha może się okazać najlepszą opiekunką
Babcia znająca zwyczaje i potrzeby malucha może się okazać najlepszą opiekunką

Moment pozostawienia dziecka w domu i pójścia do pracy jest trudnym momentem. Masz prawo denerwować się, martwić o swoje dziecko, przeżywać to rozstanie. Wybierając osobę, która będzie się opiekować dzieckiem podczas twojej nieobecności, kieruj się poczuciem bezpieczeństwa. Postaraj się tak wybrać, abyś była spokojna o swoje dziecko.

 

Opieka babci

To, czy opieka babci będzie wygodna dla ciebie i korzystna dla dziecka, zależy niewątpliwie od samej babci i relacji pomiędzy nią a tobą. Najczęściej lepiej będziesz dogadywać się z własną mamą niż teściową, ale niekoniecznie. Podstawową zaletą babci jest to, że bardzo kocha swojego wnuczka/wnuczkę i na pewno zrobi wszystko, aby dziecku było jak najlepiej. Podstawowym problemem zaś jest to, że babcia może różnić się z tobą w poglądach, co to "jak najlepiej" oznacza.

Wnuczki zwykle też bardzo kochają swoje babcie i mają z nimi dobry kontakt. Dlatego jeżeli zostawisz dziecko z babcią, którą uwielbia, będzie ono najpewniej zadowolone i będzie się czuć bezpiecznie.

 

Opieka opiekunki

Z opiekunką jest w zasadzie odwrotnie niż z babcią. Nie musi darzyć twojego dziecka specjalnymi uczuciami (chociaż często zdarza się ogromne przywiązanie), ale za to będzie postępować zgodnie z twoimi wytycznymi odnośnie wychowania dziecka. Pracę opiekunki trudniej sprawdzić. Nawet, jeżeli legitymuje się dobrymi referencjami, może okazać się, że po jakimś czasie coś jest nie tak.

Twoje dziecko musi się do opiekunki przyzwyczaić, ponieważ jest to dla niego całkowicie obca osoba. Dlatego warto proces przyzwyczajania do opiekunki zacząć jeszcze przed twoim powrotem do pracy, a poszukiwania dobrej opiekunki jeszcze wcześniej.

Bezpieczeństwo dziecka

Bez względu na to, z kim będzie przebywać dziecko, najważniejsze jest jego bezpieczeństwo. Jeżeli masz podejrzenia, że babcia lub opiekunka będzie robić coś, co twoim zdaniem szkodzi dziecku, zawsze musisz zareagować. Bezpieczeństwo i zdrowie twojego dziecka jest najważniejsze.

Jest jeszcze aspekt ekonomiczny. Zwykle babcia nie wymaga jakiejkolwiek zapłaty za swoją pracę, co nie znaczy, że nie musisz doceniać jej wysiłku i czasu, jaki poświęciła twojemu dziecku. Pensja dobrej opiekunki może kosztować tyle, że przestanie ci się opłacać pracować (będzie taniej, gdy sama zostaniesz w domu).

Tak naprawdę bardzo wiele zależy od konkretnej sytuacji, relacji z mamą lub teściową, od konkretnej opiekunki. Jeżeli masz dobre relacje z mamą, a ona chce zająć się dzieckiem, ma dużo pomysłów na zabawy i jest gotowa uzgadniać z tobą kwestie wychowawcze, warto wybrać babcię. Jeżeli jest odwrotnie, a znalazłaś dobrą opiekunkę, wykwalifikowaną, która ma dużo pomysłów dla dziecka i sił, aby je realizować - lepiej wybrać opiekunkę.  Zastanów się, do kogo będziesz mieć większe zaufanie i z kim twoje dziecko będzie się czuło bezpieczniej.

Na szczęście bez względu na to, jakiego wyboru dokonasz, zawsze możesz go zmienić - zwolnić opiekunkę albo bardzo uprzejmie podziękować babci.

Tematy: opieka, opiekunka, babcia, niania

Komentarze