Jak zapobiegać próchnicy zębów mlecznych

Ocena: 4.12/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zęby mleczne służą dziecku do około szóstego roku życia. Czy trzeba je kontrolować i leczyć, jeśli pojawia się próchnica? Jak dbać o zęby mleczne?

Ucz dziecko używania szczoteczki i pasty do zębów.
Ucz dziecko używania szczoteczki i pasty do zębów.

Pierwsze zęby u dziecka są dość słabe, mają znacznie mniej minerałów niż zęby stałe, dlatego są bardziej podatne na próchnicę. Niektórzy uważają, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, ponieważ z czasem i tak wypadają, a ich miejsce zajmują zęby stałe. To błąd. Nieleczona próchnica zębów mlecznych przeniesie się bowiem na stałe zęby.

Wizyty u stomatologa

Specjaliści radzą, by pierwszą wizytę u dentysty zaplanować około siódmego miesiąca życia dziecka, gdy pojawiają się pierwsze ząbki. Stomatolog podpowie, jak o nie dbać, myć, jakiej pasty używać. Ważne też, by pokazać dziecku, że wizyta u stomatologa nie jest niczym strasznym, by oswoić je z gabinetem dentystycznym i nie zaszczepić postawy, że stomatolog to zły lekarz czekający tylko, by sprawić nam ból.

Wybór stomatologa to także dość ważna decyzja. Powinien to być lekarz, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi, wie, jak się do nich zwracać, jak zachęcić, by dziecko bez oporu usiadło na fotelu. Często jego gabinet jest specjalnie przystosowany do potrzeb małych pacjentów, są w nim zabawki, pluszaki, kącik do rysowania. Stomatolog proponuje dziecku kolorowe plomby, a w nagrodę daje jakiś drobiazg: naklejkę dzielnego pacjenta, pastę do zębów, szczoteczkę.

Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci

Już małemu dziecku można czyścić dziąsła, ale dopiero wtedy, gdy jego dieta rozszerzy się o inne produkty niż mleko mamy. Nie stosujemy żadnej pasty, tylko delikatny rumianek - wystarczy nasączyć gazik rumiankiem i delikatnie masować dziąsła dziecka.

Pierwszą szczoteczkę do zębów kupujemy, gdy dziecko skończy pierwszy rok życia. Warto wtedy pokazać maluchowi, jak jej używać i, co ważne, myć zęby wspólnie, pokazując, że my, dorośli, także robimy to z przyjemnością.

Uchronić przed próchnicą

Próchnica zębów może pojawiać się u dzieci dość wcześnie, bo już około pierwszego roku życia, i nasilać się z wiekiem. Wpływ na rozwój choroby ma nie tylko nadmiar węglowodanów, ale także niedobór fluoru, niedostateczne dbanie o higienę jamy ustnej, czynniki genetyczne, zbyt długi okres karmienia piersią, wczesne ząbkowanie.

Rodzice powinni kontrolować ilość zjadanych przez dziecko słodyczy, a także zachęcać do mycia zębów po każdym posiłku. Warto też zadbać o wzbogacanie diety dziecka w pokarmy bogate w wapń, fosfor, magnez, żelazo, fluor, witaminy A i D.

Co jeszcze możesz zrobić, by zapobiec próchnicy zębów mlecznych:

  • nie podawaj dziecku napojów, szczególnie tych dosładzanych, przez sen
  • dbaj o to, by dziecko zasypiało po wypiciu mleka, nigdy razem z butelką
  • nie dawaj dziecku smoczka zamoczonego w cukrze, by się uspokoiło
  • unikaj dosładzania mleka
  • o ile to możliwe, jak najwcześniej zacznij karmić dziecko łyżeczką i ucz picia z kubeczków
  • unikaj podawania słodyczy
  • dbaj o higienę jamy ustnej dziecka
  • wdrażaj nawyki używania szczoteczki i pasty do zębów oraz samodzielnego mycia zębów.

Jakie objawy daje próchnica? Obejrzyj animację:

 

 

Tematy: zęby mleczne, próchnica, ząbkowanie, próchnica zębów mlecznych, zęby stałe

Komentarze