Jak zapobiegać próchnicy zębów mlecznych
Agnieszka Krakowiak pedagogZęby mleczne służą dziecku do około szóstego roku życia. Czy trzeba je kontrolować i leczyć, jeśli pojawia się próchnica? Jak dbać o zęby mleczne?
Zęby mleczne służą dziecku do około szóstego roku życia. Czy trzeba je kontrolować i leczyć, jeśli pojawia się próchnica? Jak dbać o zęby mleczne?
Ucz dziecko używania szczoteczki i pasty do zębów.
Pierwsze zęby u dziecka są dość słabe, mają znacznie mniej minerałów niż zęby stałe, dlatego są bardziej podatne na próchnicę. Niektórzy uważają, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, ponieważ z czasem i tak wypadają, a ich miejsce zajmują zęby stałe. To błąd. Nieleczona próchnica zębów mlecznych przeniesie się bowiem na stałe zęby.
Specjaliści radzą, by pierwszą wizytę u dentysty zaplanować około siódmego miesiąca życia dziecka, gdy pojawiają się pierwsze ząbki. Stomatolog podpowie, jak o nie dbać, myć, jakiej pasty używać. Ważne też, by pokazać dziecku, że wizyta u stomatologa nie jest niczym strasznym, by oswoić je z gabinetem dentystycznym i nie zaszczepić postawy, że stomatolog to zły lekarz czekający tylko, by sprawić nam ból.
Wybór stomatologa to także dość ważna decyzja. Powinien to być lekarz, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi, wie, jak się do nich zwracać, jak zachęcić, by dziecko bez oporu usiadło na fotelu. Często jego gabinet jest specjalnie przystosowany do potrzeb małych pacjentów, są w nim zabawki, pluszaki, kącik do rysowania. Stomatolog proponuje dziecku kolorowe plomby, a w nagrodę daje jakiś drobiazg: naklejkę dzielnego pacjenta, pastę do zębów, szczoteczkę.
Już małemu dziecku można czyścić dziąsła, ale dopiero wtedy, gdy jego dieta rozszerzy się o inne produkty niż mleko mamy. Nie stosujemy żadnej pasty, tylko delikatny rumianek - wystarczy nasączyć gazik rumiankiem i delikatnie masować dziąsła dziecka.
Pierwszą szczoteczkę do zębów kupujemy, gdy dziecko skończy pierwszy rok życia. Warto wtedy pokazać maluchowi, jak jej używać i, co ważne, myć zęby wspólnie, pokazując, że my, dorośli, także robimy to z przyjemnością.
Próchnica zębów może pojawiać się u dzieci dość wcześnie, bo już około pierwszego roku życia, i nasilać się z wiekiem. Wpływ na rozwój choroby ma nie tylko nadmiar węglowodanów, ale także niedobór fluoru, niedostateczne dbanie o higienę jamy ustnej, czynniki genetyczne, zbyt długi okres karmienia piersią, wczesne ząbkowanie.
Rodzice powinni kontrolować ilość zjadanych przez dziecko słodyczy, a także zachęcać do mycia zębów po każdym posiłku. Warto też zadbać o wzbogacanie diety dziecka w pokarmy bogate w wapń, fosfor, magnez, żelazo, fluor, witaminy A i D.
Jakie objawy daje próchnica? Obejrzyj animację:
Komentarze