Jak dbać o skórę małego dziecka?

Ocena: 4.56/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Skóra małego dziecka jest znacznie cieńsza i wrażliwsza niż skóra dorosłego człowieka. Dlatego należy właściwie o nią dbać oraz dobrze przemyśleć wybór kosmetyków do jej codziennej pielęgnacji.

Odpowiednio pielęgnowana skóra dziecka ma ładny kolor i jest gładsza niż aksamit.
Odpowiednio pielęgnowana skóra dziecka ma ładny kolor i jest gładsza niż aksamit.

Kąpiel
Skóra dziecka jest bardzo podatna na wysychanie i podrażnienia, a ponieważ jest cienka delikatna, szkodliwe substancje łatwo przenikają do jej wnętrza. Z tego wynika konieczność właściwego doboru preparatów do pielęgnacji. Ważne jest, aby wybierać kosmetyki z atestem, gdyż nie zawierają składników, które niedojrzałej skórze mogłyby zaszkodzić. Kosmetyki dla dzieci nie powinny zawierać konserwantów, substancji zapachowych i sztucznych barwników. Jeśli dziecko ma skłonności do alergii, jego kosmetyki nie powinny zawierać alergenów (np. rumianek).
Do mycia skóry dziecka najlepiej wybrać mydło lub mleczko, a do włosów, właściwy szampon. Jeśli do kąpieli użyta zostanie specjalna emulsja mająca właściwości natłuszczające i nawilżające, używanie oliwki po kąpieli nie jest już konieczne, gdyż skóra jest już zabezpieczona warstwą ochronną.
Bardzo ważne jest, aby po kąpieli dokładnie wysuszyć skórę maluszka miękkim ręcznikiem (nie wolno wycierać!), ze zwróceniem szczególnej uwagi na pachwiny i fałdki. Te ostatnie, dla dodatkowej ochrony, dobrze jest zasypać specjalnym pudrem dla niemowląt. Taka pielęgnacja uchroni dziecko przed bolesnymi odparzeniami.
Warto kąpać dziecko codziennie. Mimo, że jeszcze samodzielnie się nie przemieszcza, nie ma wielu okazji do pobrudzenia się, ale wieczorna kąpiel odświeży je oraz pozwoli się zrelaksować przed snem.

Głowa pod ochroną
U niemowląt bardzo często występuje łagodna postać łojotokowego zapalenia skóry w postaci ciemieniuchy. Pojawia się ona zazwyczaj między drugim i dziesiątym tygodniem życia, a ustępuje samoistnie ok. 8. miesiąca i ma postać tłustych, żółtych łusek, występujących najczęściej w okolicy ciemiączka. Mimo, iż nie jest to groźny objaw, nie należy go lekceważyć. Ciemieniuchę leczy się smarując zmienione miejsce oliwką i zostawiając na kilka godzin, a następnie myjąc i szczotkując głowę miękką szczotką. W drogeriach można kupić specjalne preparaty do walki z ciemieniuchą.

Wokół pieluszki
Pieluszkowe zapalenie skóry jest bardzo dokuczliwe dla dziecka. Najczęściej występuje u dzieci ze skórą łojotokową oraz nieprawidłowo pielęgnowanych. Główną przyczyną zapalenia jest stały kontakt skóry z wilgocią, brak dostępu powietrza, nadużywanie nieodpowiednich dla dziecka kosmetyków, które mogą zaburzać funkcje ochronne skóry. Aby uchronić dziecko przed odparzeniami konieczna jest częsta zmiana pieluch, dokładne oczyszczanie skóry przy każdym przewijaniu oraz stosowanie maści natłuszczających.
Pieluszkowe zapalenie skóry leczy się często zmieniając pieluchy i wietrząc pupę.
Zmienioną chorobowo skórę można smarować wysuszającymi kremami zawierającymi tlenek cynku. Przy nasilonych odparzeniach najlepiej skonsultować się z pediatrą, gdyż być może trzeba będzie zastosować specjalną kurację.

Na spacer
Niezależnie od pogody, wychodząc na dwór, powinno się smarować buzię dziecka kremem, ponieważ skóra jego twarzy jest szczególnie wrażliwa. Zimą nie powinien on zawierać wody, dobrze jeśli posiada substancje chroniące przed chłodem i łagodzące zaczerwinienia (np. pantenol). Duzą zaletą kremu jest łatwe rozsmarowywanie, cierpliwość ciepło ubranego dziecka jest mocno ograniczona.
Latem należy używać specjalnych kremów z filtrami UVA i UVB przeznaczonymi dla niemowląt, najlepsze są filtry mineralne. Taki krem powinien dodatkowo nawilżać skórę oraz minimalizować ryzyko uczuleń wywołanych promieniowaniem UV.
Małe dziecko absolutnie nie powinno się opalać, ani nawet przebywać na otwartym słońcu. Jest to niebezpieczne nie tylko dla skóry, grozi również odwodnieniem organizmu lub udarem. Nawet maluszek przebywający w czasie upalnego dnia w cieniu potrzebuje dodatkowej ochrony. Wszystkie nieosłonięte części jego ciała należy nasmarować kremem lub mleczkiem o bardzo wysokiej ochronie przeciwsłonecznej (faktor od 50+).

 

 

 

Tematy: skóra

Komentarze