Jak wybrać wózek spacerowy

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czym się kierować, wybierając spacerówkę dla dziecka? Jakie dodatkowe akcesoria do wózka warto kupić, a które są zbędne?

Do wózków spacerowych można dokupić dodatkowe akcesoria.
Do wózków spacerowych można dokupić dodatkowe akcesoria.

Z wózka spacerowego twoje dziecko będzie korzystać do ok. 3. roku życia. Spacerówka powinna być przede wszystkim funkcjonalna oraz wygodna - zarówno dla dziecka, jak i dla ciebie. Jak ją wybrać?

Przed zakupem

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziesz ogromny wybór spacerówek: na trzech lub czterech kołach - pompowanych lub piankowych, z daszkiem lub bez. Na początek popytaj znajomych o ich ulubione modele wózków, obejrzyj te, którymi podróżują ich dzieci, dowiedz się, jakie mają wady i zalety.

Czytaj też: Gdzie najlepiej kupić wózek

W sklepie

Obejrzyj kilka modeli wózków różnych producentów i sprawdź, co proponują sprzedawcy w standardzie, a za co musisz dodatkowo zapłacić. Porównaj wymiary wózków i ich wagę, sprawdź, czy da się je złożyć jedną ręką, czy w wyposażeniu jest kosz na zakupy i daszek chroniący dziecko przed słońcem.

 

Na co trzeba zwrócić uwagę przed kupnem wózka?

 • Tapicerka - ze względów praktycznych powinna być wykonana z materiałów nadających się do prania. Dodatkową zaletą jest możliwość jej zdejmowania.
 • Pasy - najlepsze są szelki pięciopunktowe, z regulacją na ramionach i w pasie dziecka, z dość skomplikowanym zapięciem, by uniemożliwić maluchowi samodzielne rozpięcie szelek.
 • Hamulce - powinny być na obu kołach. Jeżeli interesuje cię wózek z przekładaną rączką i możliwością zmiany kierunku jazdy, upewnij się, czy hamulce zamocowane są zarówno z przodu, jak i z tyłu.
 • Amortyzacja - wadą wielu spacerówek jest słabe zawieszenie, przez co dziecku mogą przeszkadzać drobne wstrząsy podczas jazdy. Amortyzacja powinna je niwelować. Jeżeli masz zamiar spacerować po wyboistych ścieżkach lub dziurawych chodnikach, warto wybrać wózek z regulacją zawieszenia.
 • Koła - wybór rodzaju kółek zależy od okolicy, po której zamierzacie się poruszać. Jeśli mieszkasz na wsi, zastanów się nad spacerówką z dużymi, pompowanymi kołami, które nie będą zapadać się w dziury na ścieżkach. Małe, lane kółka sprawdzą się zaś na miejskich, równych chodnikach. Zwrotne przednie koła sprawiają, że wózkiem dużo łatwiej się manewruje.
 • Rączka - regulacja wysokości rączki do prowadzenia wózka ułatwia manewrowanie pojazdem osobom różnego wzrostu. Z kolei rączka przekładana pozwala prowadzić wózek przodem lub tyłem do kierunku jazdy.
 • Budka - obszerna i przewiewna budka zapewni dziecku dostęp świeżego powietrza, ale przede wszystkim ochroni je przed słońcem, wiatrem i deszczem. Praktycznym rozwiązaniem jest okienko umieszczone na dachu budki, przez które będziesz mogła obserwować dziecko.
 • Siedzisko - szerokie pozwoli maluchowi wygodnie siedzieć, a rozkładane do pozycji leżącej oparcie umożliwi mu drzemkę.
 • Stelaż - lekki, aluminiowy ułatwi przenoszenie wózka i wnoszenie go na piętro. Jeśli sporo jeździsz autem, rozważ kupno wózka z możliwością wpinania weń fotelika samochodowego za pomocą specjalnych adapterów.
 • Podnóżek - regulacja wysokości podnóżka sprawia, że nóżki dziecka podczas snu można ułożyć na poziomie reszty ciała.
 • Kosz na zakupy - powracającej ze spaceru mamie przyda się kosz na sprawunki. Powinien być wyjmowany i łatwo dostępny.

 

Dodatkowe wyposażenie

Producenci i sprzedawcy oferują dodatkowe akcesoria do wózków - niektóre z nich są przydatne, inne mniej:

 • moskitiera pozwala ochronić dziecko przed ukąszeniami owadów.
 • parasolka chroni malucha przed słońcem i deszczem, gdy budka wózka jest zbyt mała.
 • torba do wózka - zmieścisz w niej potrzebne na spacerze przedmioty, np. nawilżane chusteczki, zapasową pieluszkę, butelkę z piciem czy książkę dla siebie. Torbę można zawieszać na rączce lub poręczy wózka.
 • śpiworek - zamiast niego można używać koca.

Jak wybrać wózek dla noworodka? Radzi położna:

Czytaj też: Wózkomania, czyli jak wybrać najlepszy wózek dla dziecka

Tematy: spacery z dzieckiem, spacerówka, wózek spacerowy

Komentarze