Jak wybrać opiekunkę?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wybór opiekunki to jeden z ważniejszych wyborów nie tylko dla ciebie, ale także dla twojego dziecka. Nawet jeżeli wcześniej nie miałaś okazji nikogo rekrutować do pracy, teraz musisz sprostać temu niełatwemu zadaniu.

Wybór opiekunki to trudna i odpowiedzialna decyzja
Wybór opiekunki to trudna i odpowiedzialna decyzja

Przede wszystkim musisz zastanowić się, jak będziesz szukać opiekunki. Czy skorzystasz z jakiejś agencji opiekunek, czy dasz ogłoszenie do gazety, czy też będziesz przeglądać Internet w poszukiwaniu ogłoszeń i opiekunek godnych polecenia.

Jeżeli będziesz korzystać z agencji opiekunek, przygotuj sobie wcześniej listę ważnych dla ciebie cech, które opiekunka powinna posiadać lub cech, które ją będą dyskwalifikować.

 

Referencje

Na pewno czułabyś się lepiej, gdybyś mogła wziąć osobę sprawdzoną przez twoją koleżankę czy znajomą.

Nawet, jeżeli nie masz takiej znajomej, służą temu referencje. Opiekunka powinna móc przedstawić, gdzie wcześniej pracowała, a ty powinnaś mieć możliwość porozmawiania z jej poprzednim pracodawcą. Oczywiście pamiętaj, że gusta i wymagania mogą być różne. Nie zawsze to, co podobało się komuś innemu, musi spodobać się i tobie.

 

Teoria i praktyka

Opiekunki do dzieci to często młode osoby, nieraz z przygotowaniem pedagogicznym, albo dojrzałe panie, które swoje dzieci już odchowały. Osoby młodsze mogą lepiej znać się na teorii wychowania dzieci (szczególnie tej najnowszej), osoby starsze zaś, które miały dzieci, mogą lepiej znać proces dorastania od praktycznej strony, mniejszą wagę przykładając do teorii. Optymalnie byłoby znaleźć opiekunkę, która z jednej strony polega nie tylko na własnym doświadczeniu, ale także i najnowszej wiedzy.

 

Zaufanie

Bez względu na to, jaką opiekunkę wybierzesz, musisz mieć do niej zaufanie. Być może przyjdzie ono z czasem, ale także i pierwsze wrażenie jest ważne. W końcu ty też masz własny, niepowtarzalny styl i nic dziwnego, że będziesz szukać kogoś pasującego do ciebie.

 

Okres próbny

Ponieważ opiekunka jest kimś obcym dla twojego dziecka, konieczne jest przeprowadzenie okresu próbnego. Zanim pójdziesz do pracy, opiekunka powinna przyjść i zajmować się dzieckiem w twojej obecności, tak jakby ciebie nie było. Będziesz w ten sposób mogła przyzwyczaić dziecko do nowej osoby i zaobserwować, jak opiekunka sobie radzi. Jest to też czas na skorygowanie pewnych zachowań i wyznaczenie standardów w opiece nad twoim dzieckiem.

 

Pytania do opiekunki

Zanim kogokolwiek zatrudnisz, warto zadać kandydatce kilka pytań:

  • o doświadczenie w roli opiekunki i przygotowanie do tej roli
  • dlaczego się tym zajmuje
  • jak widzi rozkład dnia dla twojego dziecka
  • jakie ma pomysły na zabawy z dzieckiem
  • jakie ma oczekiwania względem ciebie i twojego partnera

Jeżeli przyjdzie ci do głowy zapytać o coś jeszcze, nie krępuj się. W końcu decyzja o wyborze opiekunki jest trudna i warto ją podjąć w oparciu o jak najwięcej danych.

Nie wahaj się zwracać uwagi opiekunce, ale bądź wyrozumiała, szczególnie na początku. Pierwsze kilka tygodni to czas, kiedy opiekunka będzie przyswajać sobie twoje wymagania i oczekiwania. Daj jej możliwość popełnienia kilku błędów. Jeżeli jednak uznasz, że cokolwiek zagraża zdrowiu lub życiu twojego dziecka, nie wahaj się reagować.

Weź też pod uwagę, że dla opiekunki to tylko praca. Nie wymagaj od niej, żeby kochała twoje dziecko tak jak ty. Możesz natomiast z całą surowością wymagać, aby stosowała się do twoich zaleceń i dbała i malucha.

Zastanawiasz się, czy nie lepiej posłać dziecko do żłobka? Posłuchaj, o jego wadach i zaletach.

Tematy: opiekunka

Komentarze