Jak wybrać opiekunkę do dziecka?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak wśród kandydatek na opiekunkę rozpoznać tę jedyną, której powierzysz swoje niemowlę albo starsze dziecko? Podpowiadamy, w jaki sposób poznać, że niania się sprawdza.

Przed spotkaniem przygotuj sobie listę pytań, które zadasz kandydatce na opiekunkę.
Przed spotkaniem przygotuj sobie listę pytań, które zadasz kandydatce na opiekunkę.

Niemowlęta dobrze rozwijają się jedynie wtedy, gdy otoczone są miłością najbliższych osób. Do takich ludzi może należeć opiekunka zajmująca się maluchem podczas waszej nieobecności. Jednak wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak znaleźć tę najlepszą dla swojego dziecka?

Jakie masz oczekiwania?

Najpierw przeprowadź rozmowę sama ze sobą - zastanów się, czego oczekujesz od potencjalnej opiekunki: czy ma się zajmować tylko dzieckiem, czy także wyprowadzać psa na spacer, zrobić pranie, prasowanie i ugotować obiad. W jakich godzinach będzie wam potrzebna? Pamiętaj jednak, że zajmowanie się niemowlęciem to dość wyczerpująca praca, zatem zajmowanie się także domem podczas waszej nieobecności może być trudnym zadaniem.

Jak i gdzie szukać?

Istnieje kilka sposobów szukania opiekunek do dzieci. Na rynku są specjalne agencje niań, które pomagają w doborze odpowiedniej osoby. Można także znaleźć opiekunkę poprzez znajomych, pytając ich o nianię "z polecenia". Kolejna metoda to zamieszczenie ogłoszenia na portalu internetowym lub w lokalnej gazecie. Warto przy tym nastawić się na co najmniej kilka tygodni intensywnych poszukiwań.

Dobór niani przypomina proces rekrutacyjny i w dużej mierze nim jest, w końcu szukasz pracownika. W firmach zawsze czyta się informacje zawarte w CV, sprawdza referencje kandydata, dlaczego więc nie postępować podobnie w przypadku niani? Ostatecznie ma zająć się dzieckiem - ważne będzie twoje przygotowanie się do rozmowy i trochę wyczucia.  

  • Opiekunka "z polecenia". Same rekomendacje i protekcja to za mało, by zatrudnić nianię. Jeśli twoja koleżanka była zadowolona z danej osoby, nie znaczy to, że tobie także ona będzie odpowiadać. Dowiedz się, w jaki sposób kandydatka zajmowała się dzieckiem, np. czy towarzyszyło jej w załatwianiu jej prywatnych spraw, czy chodziła z nim na plac zabaw, co się działo z dzieckiem, gdy zachorowała. Jeśli twoja koleżanka uznaje daną osobę za miłą i ciepłą, to jeszcze nie znaczy, że na podstawie zdawkowej opinii możesz ją zatrudnić. Wcześniej trzeba zobaczyć, jak dana osoba sprawdzi się podczas "dni próbnych".
  • Agencje niań. Na rynku znajdziesz wiele firm zrzeszających kandydatki na opiekunki. Znajdziesz tam ogłoszenia osób, zwykle kobiet, szukających pracy przy dziecku - uważnie zapoznaj się z informacjami podanymi w anonsie i jeśli kandydatka cię zainteresuje, skontaktuj się z agencją. W wielu firmach po zgłoszeniu kandydatka przechodzi kilkustopniowy proces rekrutacyjny - przeprowadzane są testy psychologiczne (osobowości, reagowania na sytuacje stresowe, kompetencji społecznych) oraz weryfikacja referencji u poprzedniego pracodawcy. Bądź przygotowana na uiszczenie opłat przy podpisaniu umowy z agencją - kwota prowizji dochodzi do 1000 zł (plus VAT). Atutem zatrudnienia niani z agencji jest kilkumiesięczna gwarancja (do sześciu miesięcy) - jeśli w tym czasie nie będziesz zadowolona z pracy opiekunki, możesz ją zmienić, nie ponosząc dodatkowych opłat.
  • Niania z ogłoszenia. Na początek trzeba dobrze sformułować anons. Jeśli zawrzesz w nim informacje o wymiarze pracy, lokalizacji, wieku dziecka, to nastąpi wstępna selekcja - nie każda osoba chce się opiekować niemowlęciem, które trzeba nosić na rękach, niektórzy wolą chodzącego trzylatka. W ogłoszeniu podaj nr telefonu - będziesz mogła zadać kilka pytań i dopiero po uzyskaniu na nie odpowiedzi umawiaj się na spotkanie.

O co pytać?

Przed spotkaniem przygotuj sobie listę pytań, które zadasz kandydatce. Staraj się dowiedzieć jak najwięcej o osobie, której zamierzasz powierzyć swój skarb. Poniżej przedstawiamy kilka pytań, które warto zadać niani:

Jakie są jej metody wychowawcze? Czy stosuje system kar i nagród? Z odpowiedzi wyniknie, czy kandydatka ucieka się do stosowania np. przemocy. Natomiast jeśli kandydatka stwierdzi, że jest przeciwniczką kar cielesnych, zapytaj, co robi, gdy dziecko źle się zachowuje. Niedopuszczalne jest strasznie dziecka, zamykanie go w pokoju itp.  

Poproś, by kandydatka dokładnie opisała swój dzień w poprzedniej pracy. Jeśli podejrzewasz, że niania wymyśliła sobie dziecko, którym rzekomo się zajmowała, po kilku minutach zadaj ponownie pytanie o jakiś szczegół, który został w jej opowieści wymieniony (np. Czy Kasia lubiła bułki?). Jeśli kandydatka nie mówi prawdy, szybko się pogubi.  

Poproś o referencje. Konieczne jest sprawdzenie rekomendacji podawanych przez nianię. Jeśli kobieta nie podaje numeru telefonu, twierdząc, że rodzice wyjechali z dzieckiem za granicę, weź ją pod lupę. Gdy natomiast skontaktujesz się z byłymi pracodawcami, porównaj informacje udzielane przez nich z tymi uzyskanymi od opiekunki (wiek dziecka, imię, co dziecko lubiło robić, karmienie, zabawy, spacery, nauka nocnikowania). Zapytaj o przebieg współpracy, wady i zalety opiekunki, co się działo w przypadku choroby dziecka albo niani, jej jednodniowe nieobecności, spóźnienia do pracy.

Pierwsza pomoc. Dowiedz się, czy kandydatka wie, jak radzić sobie, gdy maluch dostanie gorączki, zakrztusi się, skaleczy, oparzy. Ktoś, kto z dzieckiem przebywa wiele godzin, musi znać zasady pierwszej pomocy. Zapytaj, czy miała podobne sytuacje w poprzedniej pracy oraz jak sobie radziła.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Zaobserwuj, czy przed kontaktem z maluchem kandydatka umyła ręce, czy próbuje z nim nawiązać relację i w jaki sposób traktuje ją dziecko, czy na jej widok płacze. Spójrz dyskretnie na włosy i paznokcie - powinna być czysta i zadbana. Zastanów się, czy dobrze ci się z nią rozmawia, czy to osoba zimna, zamknięta czy raczej otwarta, ciepła i kontaktowa. Czy podczas rozmowy z tobą odbiera telefony? Jeśli tak, może to oznaczać, że zamiast opiekować się maluszkiem będzie ucinać sobie pogaduszki telefoniczne.

Określ wymagania

Po zapytaniu niani o jej oczekiwania (nie tylko finansowe), zaprezentuj także swoje wymagania i określ zakres obowiązków. Dzięki temu unikniecie niedomówień i nieporozumień wynikających z braku komunikacji międzyludzkiej.

Zastanawiasz się, czy nie zdecydować się na żłobek? Poznaj jego wady i zalety.

 

 

Dni próbne

Jeśli kandydatka ci odpowiada, zaproś ją na dzień próbny. Kiedy zauważysz, że dziecko podczas kolejnej wizyty opiekunki płacze, to nie rokuje dobrze.

Sprawdzanie po zatrudnieniu

Konieczne jest sprawdzanie niani, nawet jeśli jesteś spokojna o jej relację z dzieckiem. Wróć wcześniej do domu bez zapowiedzi. Albo wyjdź jej naprzeciw podczas spaceru czy pobytu na placu zabaw. Niektórzy rodzice filmują opiekunki podczas zajmowania się dzieckiem, czasem informując je otwarcie, że są nagrywane. Z reguły nianie to rozumieją, ale permanentna kontrola nie wpływa dobrze na pracownika - czuje, że nie jest darzony zaufaniem, co wpływa demotywująco. Jeśli natomiast dziecko reaguje na widok niani entuzjastycznie, z radością ją wita, to odnieśliście sukces. W końcu o to wam wszystkim chodziło - by maluch był zadowolony i szczęśliwy.

Tematy: niania, opiekunka do dziecka

Komentarze