Jak pielęgnować głowę dziecka?

Głowa, tak samo jak inne części ciała dziecka, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Rodzice mają najwięcej problemów z myciem głowy dziecka, które tej czynności nie lubi i protestuje bardziej lub mniej. Wiele problemów może też przysporzyć mycie buzi i uszu dziecka.

Pielęgnacja głowy nie ogranicza się tylko do pielęgnacji włosów. To także odpowiednie mycie buzi i uszu dziecka.

Twarz

Buzia dziecka często jest mocno umorusana. To dlatego, że dziecko wiele przedmiotów bierze do buzi oraz ma jeszcze problemy z jedzeniem i wkładaniem pokarmu tak, żeby się nie ubrudzić. Buzię należy oczywiście myć, wycierać, chociaż jeżeli dziecko przez jakiś czas będzie chodziło z brudną buzią, na pewno nic mu się nie stanie.

W trakcie kąpieli warto przyzwyczajać dziecko do samodzielnego mycia twarzy. Szczególnie dokładnie i delikatnie należy myć okolice ust i oczu.

Przeczytaj również: Jak przetrwać upały w ciąży?

Uszy

Uszy dziecka należy od samego początku bardzo dokładnie myć. Nie należy stosować patyczków higienicznych, chyba że do czyszczenia uszu na zewnątrz. Patyczek wkładany do ucha mógłby uszkodzić narząd słuchu dziecka. Wystarczy, jeżeli ciepłą wodą przemyjemy uszy w środku, palcami wybierając nadmiar wosku.

Koniecznie zwróć uwagę na miejsce za uszami - zbiera się tam często brud i naskórek. Dlatego należy dokładnie myć to miejsce.

Nie przejmuj się, jeżeli w czasie kąpieli dostanie się trochę wody do uszu dziecka. Po prostu po kąpieli dokładnie dziecko wytrzyj i wysusz.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

Mycie głowy

Mycie włosów warto powtarzać regularnie. U małych dzieci w zupełności wystarczy mycie raz w tygodniu. Myj dziecku włosy także wtedy, gdy bardzo się spoci, nasypie piasku lub ubrudzi jedzeniem.

Do mycia włosów używaj szamponu dla dzieci, najlepiej takiego, który nie szczypie w oczy. Przyzwyczaj dziecko do mycia głowy już od samego początku. Można traktować to jako zabawę, chlapanie się. Pozwól dziecku umyć głowę samodzielnie (potem popraw), pozwól mu umyć twoją głowę. Nie nastawiaj się od razu, że dziecko nie polubi tej czynności. Jeżeli ty będziesz spokojnie i zwyczajnie podchodzić do mycia głowy, masz większe szanse, że twoje dziecko również nie będzie z tego powodu rozpaczać.

Jeżeli dziecko mocno protestuje przy myciu głowy, postaraj się zamienić tę czynność w atrakcję. Wybierz wspólnie z dzieckiem szampon, o takim zapachu i kolorze, jaki będzie dziecku odpowiadać. Jeżeli dziecko nie lubi płukania prysznicem - przygotuj dzbanek, którym polejesz głowę dziecka. Wymyśl wierszyk, piosenkę o myciu głowy. Możesz kupić dziecku zabawki zachęcające do nurkowania albo pójść z dzieckiem na basen, żeby poczuło przyjemność z całkowitego zanurzenia. Mów dziecku kiedy będziesz polewać głowę, ucz zamykania oczu i, przede wszystkim, nie przejmuj się. Nie siłuj się z dzieckiem, nie wołaj kogoś do potrzymania dziecka - raczej obróć wszystko w żart, śmiej się i chlap razem ze swoją pociechą.

Możesz też zaopatrzyć się w specjalne rondo kąpielowe, które nakłada się na głowę dziecka, tak aby woda nie poleciała mu do oczu. Jeżeli zaopatrzysz się w takie rondo od początku, ryzykujesz, że dziecko będzie panicznie bało się momentu, kiedy woda dostanie się do jego oczu. A ten strach jest zupełnie niepotrzebny.

Ścinanie włosów

Prędzej czy później włoski dziecka urosną na tyle, że trzeba je będzie obciąć. Najprościej będzie, jeżeli zrobisz to sama. Można to zrobić podczas kąpieli lub na sucho, np. maszynką. Dziecko na początku może obawiać się tej czynności, ale jeżeli nie będziesz szarpać go za włosy, powinno spokojnie znieść ich obcinanie. Nawet, jeżeli nie uda ci się od razu ściąć wszystkich włosów dziecka - nie szkodzi. Poprawisz przy innej okazji, np. następnego dnia. Na początku zresztą wystarczy krótkie podcięcie grzywki, boków i z tyłu. Nie ma konieczności zaprowadzać dziecko do fryzjera. Jeżeli koniecznie chcesz zafundować dziecku jakąś wymyślną fryzurę, postaraj się, żeby wizyta u fryzjera była atrakcją. Niech fryzjer obetnie najpierw twoje włosy. Nie wymagaj od dziecka, żeby w skupieniu siedziało przed lustrem. Daj mu jakąś książeczkę, zabawkę. Pamiętaj, że dziecku trudno jest usiedzieć w spokoju w jednym miejscu, dlatego lepiej dla dzieci zaplanować proste, dające się łatwo poprawić fryzurki.

Jeżeli będziesz angażować dziecko w czynności, które dla niego zaplanowałaś, na pewno łatwiej zniesie ich wykonanie. Możesz dać dziecku do umycia/uczesania lalkę, misia itp. Pozwól poczesać swoje włosy, niech dziecko zobaczy, że jest to przyjemna czynność.

Sprawdzanie głowy

Jeżeli twoje dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola, pamiętaj o regularnym sprawdzaniu głowy malucha w poszukiwaniu wszy. Te małe insekty mogą być bardzo uciążliwie dla dziecka, a im wcześniej się zorientujesz w problemie, tym szybciej sobie z nim poradzisz. Po znalezieniu u dziecka wszy należy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty do ich usuwania i postępować zgodnie z instrukcją. Powinnaś także porozmawiać z rodzicami innych dzieci o tym problemie, szczególnie, jeżeli będzie się powtarzać.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Niemowlę na słońcu – jak chronić niemowlę przed upałem?

 

Czy dziecko z katarem może iść na spacer?

 

Złamany paznokieć u dziecka – jak leczyć?

 

Krew w moczu u dziecka – jakie są przyczyny krwiomoczu u dzieci?

 

Zgrzytanie zębami u małego dziecka

 

Jak pielęgnować atopową skórę dziecka?

 

Co zrobić, gdy roczne dziecko ma napad złości?

 

Problemy z ciemiączkiem