Jak pielęgnować atopową skórę dziecka?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Atopowe zapalenie skóry zwykle ujawnia się we wczesnym dzieciństwie. W terapii kluczowe znaczenie ma pielęgnacja przy użyciu dermokosmetyków.

Zdaniem eksperta - dr n. med. Marty Hasse-Cieślińskiej, dermatologa i kosmetologa

 

Problem atopowego zapalenia skóry (AZS) może dotyczyć nawet 15% niemowląt i dzieci. Jedną z przyczyn AZS jest zaburzenie prawidłowej budowy i funkcji bariery naskórkowej, w tym niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych. Głównymi dolegliwościami pacjentów cierpiących na AZS są: uczucie świądu, podrażnienie, zaczerwienienie, suchość i napięcie skóry. Dla skutecznego leczenia oraz zapobiegania nawrotom choroby kluczowe znaczenie ma właściwa pielęgnacja przy użyciu dermokosmetyków, które intensywnie nawilżają i natłuszczają skórę, dostarczając jej brakujących substancji - w szczególności nienasyconych kwasów tłuszczowych.

 

Atopowe zapalenie skóry zwykle ujawnia się we wczesnym dzieciństwie. W związku z tym, że u dzieci mechanizmy ochronne skóry nie są jeszcze w pełni wykształcone, ich skóra jest cienka i bardzo delikatna. Z jednej strony powoduje to wzmożoną przeznaskórkową utratę wody (TEWL), przez co łatwiej dochodzi do przesuszenia skóry. Z drugiej strony niewystarczająco szczelna ochronna warstwa lipidowa naskórka powoduje, że w głąb skóry łatwiej przenikają szkodliwe czynniki zewnętrzne - alergeny, czynniki drażniące i mikroorganizmy. W rezultacie skóra małego dziecka łatwiej ulega podrażnieniu, co może prowadzić do suchości skóry lub powodować zaostrzenie istniejących stanów chorobowych. Każde podrażnienie skóry może dodatkowo osłabić funkcje ochronne skóry, dlatego właściwa jej pielęgnacja jest konieczna dla zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia dziecka.

 

Pielęgnacja skóry z AZS

Bariera ochronna skóry zostaje w pełni ukształtowana dopiero w 3 roku życia, zatem zanim skóra dziecka zacznie sobie radzić sama, trzeba ją wspomagać i zapewnić jej skuteczną ochronę. Szczególnie dotyczy to skóry dotkniętej atopią. Konieczne jest dobieranie preparatów, zarówno pielęgnacyjnych, jak i do oczyszczania skóry, które zapewnią jej właściwe natłuszczenie i nawilżenie. Kosmetyki do pielęgnacji noworodków, niemowląt i najmłodszych dzieci nie powinny zawierać substancji zapachowych i barwników, wskazane jest też unikanie silnych detergentów i zasadowych mydeł. Dermatolodzy rekomendują stosowanie emolientów, czyli preparatów o działaniu nawilżająco-natłuszczającym, które pomogą odbudować i ustabilizować lipidowy płaszcz skóry, a także ograniczą przeznaskórkową utratę wody. Warto zwrócić uwagę, by zawierały one kwas linolowy i gamma-linolenowy, których niedobór stwierdza się u chorych na AZS.

Istotne znaczenie mają również odpowiednie zwyczaje pielęgnacyjne. Kąpiele nie powinny być zbyt ciepłe (ok. 36 stopni) i - w przypadku niemowląt i najmniejszych dzieci - nie powinny trwać dłużej niż kilka minut. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę, unikając silnego wycierania, gdyż może ono powodować dodatkowe podrażnienie. W czasie od 3 do 5 minut po zakończeniu kąpieli, czyli gdy skóra jest najmocniej nawodniona, należy zastosować odpowiedni preparat pielęgnacyjny (np. emolient). Aplikację emolientów należy powtarzać kilka razy w ciągu dnia.

 

Ulga dla skóry atopowej

Naukowcy z Centrum Badań Eucerin, we współpracy z dermatologami i farmaceutami, opracowali linię Eucerin Omega, która bardzo skutecznie wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry. Dermokosmetyki Eucerin Omega to bezzapachowe, skuteczne preparaty do pielęgnacji i oczyszczania dla niemowląt, dzieci i dorosłych, które nawilżają, koją, redukują zaczerwienienia i uzupełniają niedobory substancji występujących w skórze. Zmniejszają uczucie swędzenia i napięcia skóry.

 

Linia Eucerin Omega dzięki formule zawierającej Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe Omega-6 (kwas linolowy i gamma-linolenowy) oraz Licochalcone stanowi idealną pielęgnację zapobiegającą objawom atopowego zapalenia skóry oraz wspomagającą jego leczenie.

 

Unikalne połączenie Kwasów Omega-6 i Licochalcone

Naturalne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe są niezbędnym elementem płaszcza lipidowego skóry. Zastosowane w Eucerin Omega kwasy tłuszczowe Omega-6 (uzyskiwane z oleju z wiesiołka i oleju z pestek winogron) wzmacniają mikrostrukturę skóry i przywracają jej naturalną funkcję bariery ochronnej. Licochalcone (wyciąg z korzenia lukrecji - Glycyrrhiza Inflata) działa przeciwzapalnie, szybko koi podrażnioną skórę i w widoczny sposób redukuje jej zaczerwienienie.

 

Eucerin Omega - badania kliniczne

Badania kliniczne potwierdzają wyraźną redukcję objawów atopowego zapalenia skóry już po 2 tygodniach regularnego stosowania Eucerin Omega!

W badaniach klinicznych prowadzonych na grupie 36 dzieci oceniano: przeznaskórkową utratę wody, stopień nawilżenia naskórka oraz elastyczność skóry. W badaniach potwierdzono widoczną poprawę stanu skóry już po 2 tygodniach stosowania, znaczący wzrost stopnia nawilżenia naskórka, oraz zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody już po 1 dobie stosowania.

 

Eucerin - wyłącznie w aptekach

Produkty Eucerin kupić można wyłącznie w aptekach. Lista aptek na stronie www.eucerin.pl

 

Linia Eucerin Omega:

eucerin2

 

W linii Eucerin Omega dostępne są:

 

Eucerin Olejek do kąpieli i pod prysznic 20% Omega - łagodnie oczyszcza suchą i bardzo suchą skórę, koi i łagodzi podrażnienia, redukuje uczucie świądu. Chroni też skórę przed utratą wilgoci. Jest idealny do codziennej kąpieli i odpowiedni do stosowania u niemowląt.

 

Eucerin Kojące mleczko do ciała 12% Omega - zmniejsza zaczerwienienia, łagodzi uczucie świądu, a także wygładza, nawilża i chroni skórę przed utratą wilgoci. Jest idealne do codziennej pielęgnacji skóry i odpowiednie do stosowania u niemowląt.

 

Eucerin Kojący krem do twarzy 12% Omega - przynosi ulgę podrażnionej, swędzącej skórze, wygładza ją, nawilża i chroni przed utratą wilgoci. Jest idealny do codziennej pielęgnacji skóry (może być również stosowany jako podkład pod makijaż) i odpowiedni do stosowania u niemowląt.

Tematy: atopowe zapalenie skóry, Eucerin, dermokosmetyki

Komentarze