Jak odstraszać komary? Sprawdzone sposoby

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Komary czyhają na nas nie tylko w lesie, ale także w mieście: nad stawem, w parku i na łąkach. Aby dziecko nie było dla nich łatwym łupem, warto je dobrze przed nimi chronić.

Ukąszenia komarów mogą być dla dziecka wyjątkowo nieprzyjemne Shutterstock
Ukąszenia komarów mogą być dla dziecka wyjątkowo nieprzyjemne

Krwiopijcze owady są najbardziej aktywne o świcie, wieczorem i w nocy. Mogą nam dokuczać także w ciągu dnia, gdy sprzyja im pogoda: jest duża wilgotność powietrza i nie wieje silny wiatr. Najchętniej atakują osoby, które wykonują jakiś wysiłek fizyczny, bo ich temperatura ciała jest wyższa (komary mają czuły narząd termolokacyjny) oraz silniej się pocą (komary mają także czuły na zapach potu receptor węchowy). To dlatego tak chętnie gryzą ruchliwe (czyli niemal wszystkie) dzieci.

Wybieracie się na spacer? Oto idealny prowiant dla dziecka

Maluchy nie są jednak bezbronne wobec komarów. Jeśli wybierasz się z dzieckiem w miejsca, w których jest dużo tych owadów, zabezpiecz je przed ich ukąszeniami.

  • Załóż dziecku odpowiednie ubranie: długie spodnie i bluzę z długim rękawem, skarpetki (jeśli jest ciepło, niech ubrania będą z przewiewnej bawełny), najlepiej w jasnych kolorach, bo ciemne barwy przyciągają komary.
  • Użyj olejków eterycznych: lawendowego, waniliowego, miętowego, cedrowego, goździkowego i citronella. Skrop wybranym olejkiem ubranie dziecka. Nie używaj olejków bezpośrednio na skórę, bo mogą wywołać uczulenie. Wyjątkiem olejki rozcieńczone, np. w oliwce do ciała dla dzieci (ok. 5 kropli olejku na 50 ml olejku) - te możesz wetrzeć w skórę malca. Jeśli jesteście np. na pikniku, warto wykorzystać podgrzewacze i kominki zapachowe z użyciem odstraszających komary olejków eterycznych.
  • Zastosuj repelent, czyli syntetyczny preparat odstraszający komary, który kupisz w aptece lub drogerii. Ważne, by wybierać produkt, który jest dozwolony dla dzieci. Ostrożnie z preparatami, które zawierają substancję biobójczą DEED (diethyl toluamide lub N,N-diethyl-meta-toluamide). Choć są naprawdę skuteczne (blokują receptory węchu komara), to mogą powodować podrażnienia oczu i skóry, jak również zawroty i bóle głowy. Bezpieczniejsze są preparaty, których formuła oparta jest na olejkach eterycznych. Mogą być one w sprayu, żelu, kremie, a nawet wygodnych plastrów, które nakleja się na ubranie dziecka lub wózek. Działają parę godzin (dokładny czas powinien być podany na opakowaniu produktu lub ulotce dołączonej do opakowania), więc podczas spaceru niekiedy trzeba użyć ich ponownie.
    Sprawdź, jak chronić dziecko przed owadami.

  • Wypróbuj dietę odstraszającą komary. Podobno krwiopijcze owady unikają zapachu czosnku. Przed piknikiem zaserwuj więc dziecku danie z tą aromatyczną przyprawą. Komary prawdopodobnie "nie lubią" także osób, których skóra pachnie witaminą B1 (tiaminą). Zadbaj więc o to, by codzienny jadłospis malca zawierał produkty bogate w witaminę B1: produkty pełnoziarniste, kasze, otręby, orzechy i mleko.

Zobacz, w co się można bawić z dzieckiem na dworze: 17 zabaw ruchowych

Tematy: Spacer, komary, ukąszenie komara, odstraszyć komary, zapobiec ukąszeniu komara, repelent, komar

Komentarze