Jak nauczyć dziecko pić przez rurkę?

Ocena: 5/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Noworodek rodzi się z odruchem ssania, dzięki któremu może pobierać pokarm z piersi matki lub butelki przez pierwszych kilka miesięcy życia. Ssanie to także przygotowanie aparatu mowy do artykulacji głosek. Około 6 miesiąca życia ten odruch powinien naturalnie zacząć zanikać, by mogło go zastąpić gryzienie i żucie, które również ma niezwykłe znaczenie jeżeli chodzi o stymulację rozwoju mowy. Jeżeli maluch nauczył się już stabilnie siedzieć, warto wdrożyć zmianę butelki ze smoczkiem, z której chętnie i z łatwością dziecko wypija na przykład soki, na bidon z rurką, co zachęci je do odpowiedniego układania ust i języka w czasie picia. To bowiem kolejny etap przygotowania do poprawnej artykulacji.

Dlaczego rurka jest lepsza od niekapka?

Chociaż niekapek jest kubeczkiem, działa na podobnej zasadzie, jak butelka ze smoczkiem. By się z niego napić dziecko musi ssać. Ustnik takiego kubeczka nie sprzyja prawidłowemu ułożeniu zgryzu i ćwiczeniu aparatu mowy, więc w przyszłości dziecko może mieć problem z prawidłowym artykułowaniem dźwięków. Rurka zaś sprawia, że pracują mięśnie prawie całej twarzy. Dodatkowo dziecko uczy się jak panować nad oddychaniem i przełykaniem. To nieocenione umiejętności niezbędne na przykład już w przedszkolu.

 

Jak wybrać bidon z rurką?

Z doświadczeń mam wynika, że najlepsza słomka to taka, która nie jest zbyt cienka i zbyt miękka. Jeżeli słomka jest cieniutka, maluch nie będzie potrafił objąć jej ustami. Z kolei jeśli byłaby bardzo miękka, dziecko miałoby pokusę do ciągłego jej gryzienia. Tak właśnie bywa ze słomkami w bidonach teoretycznie przeznaczonych specjalnie do nauki picia. Producenci chcą stworzyć rurkę bezpieczna, dla malca, więc niekiedy stawiają na jej miękkość i elastyczność. Niestety to się nie sprawdza, ponieważ rurka zostaje gryzakiem, który dziecko żuje kiedy się nudzi. Dość twarda i grubsza słomka pozwala prawidłowo objąć ustami swój koniuszek oraz sprawia, że maluch zamiast gryźć słomkę zacznie uczyć się z niej pić.

 

Nauka picia przez słomkę – kilka skutecznych sposobów

Chociaż dorosłym wydaje się oczywiste, w jaki sposób pije się przez słomkę, maluch może nie od razu zorientować się, że aby do ust wlał mu się pyszny napój, musi “pociągnąć” z rurki używając siły mięśni twarzy. Jakie można zastosować metody, by umożliwić mu tę naukę?

Bezpieczniej będzie zacząć od napoju gęstszego, na przykład przecieru marchewkowego czy mleka. Wystarczy nabrać go odrobinę w słomkę, a następnie zatkać ją z jednej strony palcem, a drugą włożyć dziecku do ust i odetkać. Wtedy do buzi dziecka spłynie ciecz. Po kilku takich próbach maluch zorientuje się, co trzeba robić, by zaspokoić pragnienie przez rurkę.

Druga metoda to podawanie soków owocowych czy też przecierów w saszetce. Ma ona szeroki i twardy ustnik, więc dziecko łatwo obejmie go ustami. Wtedy wystarczy leciutko ścisnąć saszetkę, aż wypłynie z niej coś pysznego wprost do buzi malucha. Podobnie można zrobić z sokiem z kartonika, jednakże tutaj istnieje zdecydowanie większe ryzyko zachłyśnięcia. Po kilku takich próbach należy podać dziecku bidon ze słomką i włożyć mu ją delikatnie do ust. Jeżeli malec już wie co robić, “pociągnie” napój z rurki. Co ciekawe, niektóre mamy twierdzą, że jeżeli dziecko nie bardzo wie co ma zrobić ze słomką, czasem wystarczy mu pokazać “siorbnięcie”  swoim wykonaniu. Większość dzieci w ten sposób błyskawicznie nauczy się pić przez słomkę. Należy tylko pamiętać, by robiły to na siedząco, więc można uczyć pić przez słomkę dzieci, które już stabilnie siedzą. A co zrobić, jeśli maluch mimo wielokrotnych ćwiczeń i demonstracji nie umie pić przez słomkę? Warto udać się na konsultacje do lekarza pediatry. Być może problemem jest zaburzone napięcie mięśni wokół ust. W takiej sytuacji przyda także wizyta u logopedy, który być może zaleci ćwiczenia i masaże w domu.

 

Oczywiście picie z bidonu z rurką nie powinno odbywać się przez cały dzień. Można wybrać tę formę zaspokajania pragnienia na przykład na wyjścia na spacer, ponieważ jest ona wygodniejsza. W domu zaś należy dziecku podawać napoje w kubeczku wymagającym przechylenia, by się napić.

Komentarze