Jak kąpać dziecko?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Większość niemowląt wprost uwielbia kąpiele – w końcu przez 9 miesięcy przebywały w środowisku wodnym. Z czasem dziecko jest coraz bardziej świadome i w zależności od swoich preferencji i zachowań opiekunów lubi kąpiele mniej lub bardziej.

Kąpiele malucha w "dorosłej" wannie możemy zacząć, gdy dziecko pewnie i samodzielnie siedzi. Należy nalać niedużo wody i koniecznie zabezpieczyć dno wanny przed poślizgnięciem się dziecka. Można to zrobić przy użyciu maty do kąpieli (z przyssawkami) albo naklejanych na dno wanny antypoślizgowych elementów. Pamiętaj, żeby nigdy nie zostawiać małego dziecka samego w kąpieli - zawsze może zdarzyć się, że maluch jakoś poślizgnie się i uderzy. Jeżeli twoje dziecko lubi się kąpać i robie to chętnie, możesz się cieszyć razem z nim. Jeżeli jednak twój maluch na widok wanny zaczyna krzyczeć, pomyśl, w jaki sposób możesz go zachęcić do kąpieli.

 

Płyn do kąpieli

Warto zaangażować dziecko w wybór płynu do kąpieli. Może być w zabawnej butelce, mieć ładny zapach lub kolor, który spodoba się malcowi. Podkreślaj, że jest to specjalny płyn tylko do użytku przez dziecko. Dzięki temu malec poczuje się wyróżniony i chętniej skorzysta ze "specjalnego płynu tylko dla niego".

Możesz także zaopatrzyć się w dodatkowe "atrakcje" kąpielowe (dla co najmniej rocznych dzieci), takie jak: tabletki barwiące wodę, kulki do kąpieli, kule musujące itp.

 

Zabawy w kąpieli

Kąpiel może być wspaniałą okazją do zabawy. Poza różnorodnymi zabawkami do wanny (np. myjkami w zabawnych kształtach), możesz pobawić się np. w zdmuchiwanie piany. Jeżeli dziecko trochę rozleje trochę wody - nie szkodzi. Nalewaj odpowiednio mniej wody, żeby nie zalać całej łazienki i upominaj malca, gdy zapędzi się w chlapaniu. Trochę wody jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a łazienka jest najczęściej przystosowana do chlapania.

 

Zaangażowanie w mycie

Warto od samego początku zaangażować malucha w mycie ciała. Najpierw będzie to robić nieporadnie, ale z czasem nabierze wprawy. Kąpiel w wannie do dobra okazja do poznawania i nazywania części ciała - rączki, nóżki, pachy, szyja, buzia - wszystko, co wymaga umycia.

Kąpiąc chłopców, pamiętaj o odpowiednim myciu prącia i odciąganiu napletka.

Tematy: mycie dziecka

Komentarze