15 waszych pytań do stomatologa

Ocena: 4.55/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zapis czatu z ekspertem

Między 12. a 18. miesiącem życia dziecka, zaplanujcie pierwszą wizytę u stomatologa. Fot. Shutterstock.com
Między 12. a 18. miesiącem życia dziecka, zaplanujcie pierwszą wizytę u stomatologa.

W 2014 i 2015 roku przez na naszym fan page'u na Facebooku odbywały się czaty z ekspertem. Co tydzień był to ktoś inny. Na wasze pytania odpowiadali już m.in. ginekolog, położne, stomatolog, doradca zawodowy, rehabilitanci i doradca laktacyjny.

Oto najciekawsze pytania i odpowiedzi (poddaliśmy je małej redakcji) z waszej rozmowy ze stomatologiem. Na pytania odpowiadała stomatolog Renata Zielińska-Stępień z Mrmed.

 

1. W jakim wieku zacząć myć dziecku zęby i jak to zrobić skoro malec za nic w świecie nie chce włożyć szczotki do ust ?

Jama ustna jest bardzo intymną częścią naszego ciała i dlatego niektóre dzieci mają opory, aby zezwolić innym na zaglądanie do niej. Z tego miedzy innymi powodu zaleca się przemywanie zwilżoną gazą już bezzębnych wyrostków. Im dziecko młodsze tym łatwiej je przyzwyczaić do takich zabiegów. Później najważniejsze jest pokazywanie dziecku, że państwo też myją zęby, czytanie książeczek i filmów o tej tematyce, a przede wszystkim konsekwencja, w końcu dziecko skapituluje.

*

2. Czy do końca pierwszego roku życia dziecka możemy myć mu zęby tylko szczoteczką i wodą przegotowaną? 

Tak, to w zupełności wystarczy.

*

3. Od kiedy dziecko powinno stosować pastę z fluorem? Czy jeśli ją połknie, będzie to dla niego niebezpieczne? Jedna córka ma ponad 2,5 roku, druga prawie 1,5 roku i nauka wypluwania jest nich bardzo trudna. Amelka próbuje, ale nie bardzo rozumie, że zanim wypluje, nie może połknąć pasty.

Pastę z fluorem (tę przeznaczoną dla najmłodszych dzieci) można stosować nawet, gdy dziecko jeszcze jej nie wypluwa. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, by jej objętość nie przekraczała wielkości ziarenka pieprzu i wetrzeć pastę między włoski szczoteczki.

Czytaj też : 10 małych błędów, które rodzą duże problemy z dziecięcymi zębami

*

4. Mój 8-miesięczny synek ma 10 ząbków. Jak długo należy je myć? I jaką szczoteczkę wybrać?

Wyrastające ząbki myjemy zakładaną na palec szczoteczką z gumowymi włoskami, a zęby, które już wyrosły - zwykłą szczotką o rozmiarze dostosowanym do wieku. Trudno określić, ile powinno trwać mycie. Ważne, by wyczyścić zęby ze wszystkich stron, czyli wargowej, podniebiennej i w przypadku trzonowców - żującej.

*

5. Kiedy pierwsza wizyta u dentysty w celu lakierowania zębów?

Lakierować zęby można od samego początku, czyli wtedy, kiedy pojawią się pierwsze zęby. 

 

*

6. Mój synek ma 17 miesięcy i tylko 5 ząbków. Czy powinnam się niepokoić?

Nie. To w granicach normy.

Czytaj też: Pierwsze ząbki

*

7. Mojemu 7-latkowi rosną szóstki, wychodzą też dwie stałe dolne jedynki. Niestety jest mało miejsca na nowe ząbki i powoli krzywi się zgryz. Wcześniej syn miał wyrwany jeden ząb i dostał ściągany aparat, żeby nowe zęby nie przesunęły się w puste miejsce. Zakłada go tylko na noc. Czy to wystarczy, by zgryz mógł się wyprostować? 

W przypadku pani synka zdejmowany aparat jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ działa fizjologicznie oraz usuwa przyczynę stłoczeń w obrębie jedynek. Zakładanie aparatu tylko na noc, to jednak stanowczo za mało. Noc to czas, gdy wszystkie mięśnie są w spoczynku, więc aparat działa zdecydowanie słabiej. To czas stabilizacji tego, co wypracujemy w ciągu dnia. Najczęściej zaleca się więc noszenie aparatu ok. 3 godziny w ciągu dnia, ale szczegółowych wskazówek powinien udzielić ortodonta. Bardzo ważne są częste kontrole u niego - co 6 tygodni.

I jeszcze rada dotycząca wychodzących szóstek: jak tylko pokażą się w całości, koniecznie proszę udać się na wizytę do stomatologa, żeby zalakować bruzdy, czyli zabezpieczyć te części zębów, które najczęściej ulegają próchnicy.

*  

Czytaj dalej na następnej stronie: 15 waszych pytań do stomatologa

Tematy: stomatolog, zęby mleczne, próchnica, zęby niemowlaka

Komentarze