Gorączka u dzieci

Ocena: 3.65/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Gorączkę przez prawie 5 tysięcy lat uważano za dobry objaw choroby. Dopiero w połowie XX wieku uznano ją za szkodliwą. Ostatnie lata dowodzą jednak, że gorączka może być pożyteczna w czasie infekcji i nie zawsze trzeba ją zwalczać.

Sprawdź jakie leki obniżające gorączkę możesz podawać maluchowi
Sprawdź jakie leki obniżające gorączkę możesz podawać maluchowi

W czasie gorączki układ odpornościowy działa sprawniej. Wzmacnia się aktywność komórek immunologicznych, zdolność do pożerania przez nie bakterii oraz zabijania niektórych drobnoustrojów. Ale gorączka, szczególnie wysoka, jednocześnie osłabia dziecko, zwiększa zapotrzebowanie organizmu na wodę, tlen i może wyzwolić drgawki. Dlatego lepiej wiedzieć, kiedy zacząć ją u dziecka obniżać i w jaki sposób to robić.

 

Obniżać czy nie?

Gdy temperatura dziecka oscyluje między 37 a 38, nie trzeba od razu z nią walczyć. Wystarczy podawać dziecku chłodne płyny do picia, obserwować malca i mierzyć temperaturę co 30 minut.

Stan podgorączkowy nie jest groźny dla dziecka, pod warunkiem, że nigdy dotąd nie miało drgawek gorączkowych ani innych nieprawidłowości wywołanych gorączką (wówczas należy postępować jak zalecił lekarz). Jeśli jednak gorączka przekracza 38 stopni, czas zacząć działać. Trzeba ją obniżać, aby ulżyć dziecku, złagodzić ucieczkę wody z organizmu i zapobiec drgawkom gorączkowym.

Ważne! Gorączkę u dziecka trzeba obniżać nawet wtedy, gdy za chwilę ma przyjść lekarz lub odbędzie się wizyta w przychodni. Lekarzowi nie jest ona potrzebna do postawienia diagnozy. Wystarczy relacja mamy.

 

Kiedy trzeba zbijać gorączkę u dziecka? Radzi pediatra:

 

 

Jaki lek wybrać

Dla wymiotujących maluchów najlepsze będą leki w czopkach, a dla dzieci z biegunką w postaci zawiesiny. Wybór leku też nie jest obojętny, bo znaczenie ma wiek dziecka i rodzaj choroby.

  • Paracetamol. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale nie przeciwzapalnie. Jest bezpiecznym lekiem, choć w czasopiśmie "Lancet" pojawiły się doniesienia, że podawanie paracetamolu w pierwszym roku życia dziecka może wiązać się z zachorowaniem na astmę oskrzelową, a także pojawieniem się kataru siennego, alergicznego zapalenia spojówek oraz wyprysku w wieku 6-7 lat. Nie są one jednak niezbicie udowodnione. Paracetamol działa przez około 4-6 godzin, co oznacza, że kolejną dawkę trzeba podać gorączkującemu dziecku zwykle po 4 godzinach od poprzedniej. Można go stosować od 3. miesiąca życia, a na zlecenie lekarza także wcześniej. Dostępny jest w postaci czopków, zawiesiny, a dla starszych dzieci także tabletek. Ze względu na ryzyko choroby o nazwie methemoglobinemia lepiej nie podawać paracetamolu po szczepieniu, przed którym zastosowano u dziecka maść znieczulającą.
  • Ibuprofen. Oprócz obniżania gorączki i uśmierzania bólu działa także przeciwzapalnie (czym różni się do paracetamolu, od którego jest także silniejszy). Dostępny jest w postaci zawiesiny i czopków. Można go podawać od 3. miesiąca życia, na zlecenie lekarza także u młodszego dziecka. Ibuprofen działa przez 6-8 godzin, dlatego kolejną dawkę można podać nie wcześniej niż po 6 godzinach. Lepiej unikać go u dzieci z ospą wietrzną, bo może silnie osłabiać układ immunologiczny. Ibuprofenu nie zaleca się także w mononukleozie zakaźnej. Natomiast dobrze sprawdza się w infekcjach dróg oddechowych.
  • Salicylany. Nie należy ich podawać dzieciom do 12., a według niektórych lekarzy do 16. roku życia, ze względu na ryzyko groźnego zespołu Rey'a. Ponadto lek ma wiele działań niepożądanych, np. zmniejsza krzepliwość krwi.
  • Aminofenazon. Choć działa silnie przeciwgorączkowo, nie jest lekiem odpowiednim dla dzieci. Może uszkadzać szpik i nie zależy to ani od dawki, ani od częstotliwości podawania preparatu.

Ważne! Ten sam preparat może występować pod różnymi nazwami handlowymi. 

8 leków zakazanych dla dzieci

Nie tylko leki

Działanie przeciwgorączkowych leków wspomóc mogą domowe sposoby obniżania temperatury. Świetnie działają zimne okłady na czoło lub łydki. Ściereczkę trzeba moczyć w chłodnej wodzie co kilka minut. Przepływająca pod skórą krew oddaje ciepło, ochładza się i płynąc dalej, obniża temperaturę ciała. Tak samo, ale zdecydowanie silniej, działa chłodna kąpiel.

Ważne! Kąpiel chłodząca nie może być zimna, a jedynie o 1-2 stopnie chłodniejsza od temperatury ciała. Kąpiel w zimnej wodzie jest niebezpieczna!

 

Pielęgnacja gorączkującego dziecka

Wraz z gorączką dziecko traci wodę. Dlatego trzeba je obficie poić. Jeśli chory gorączkujący malec nie ma apetytu, nie trzeba namawiać go do jedzenia. Nic się nie stanie, jeśli dzień lub dwa niewiele zje. Gorączkujące dziecko szybko się poci, dlatego warto często zmieniać mu pościel i piżamę. Dziecko lepiej się czuje oddychając chłodnym i nawilżonym powietrzem. Trzeba więc wietrzyć jego pokój.

Ważne! To brzmi jak frazes, ale domownicy powinni myć często ręce i unikać picia z jednego kubka z chorym dzieckiem. To jeden z najczęstszych sposobów przenoszenia zarazków.

 

Pamiętaj

Zawsze trzeba poradzić się lekarza, gdy:

  • gorączkuje niemowlę,
  • gorączka u starszego dziecka utrzymuje się ponad 2-3 doby,
  • towarzyszą jej inne objawy, np. kaszel, wymioty, biegunka, ból gardła, wysypka,
  • dziecko jest nienaturalnie senne lub pobudzone i skarży się na ból głowy, wystąpiły drgawki.

Czytaj też: Nie podawaj dalej

Tematy: gorączka, paracetamol, ibuprofen, gorączka u dzieci, zbijanie gorączki

Komentarze