Fałdki

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoje dziecko zaczyna przypominać nadmuchanego ludzika z reklamy, więc zastanawiasz się, czy fałdki na ciele malucha są oznaką zdrowia, czy raczej otyłości? Czy w ogóle fałdki są w stanie cokolwiek powiedzieć o stanie zdrowia dziecka?

Starannie myj i susz fałdki malucha, aby nie dopuścić do odparzeń
Starannie myj i susz fałdki malucha, aby nie dopuścić do odparzeń

Na początku większość dzieci ma chudziutkie rączki i nóżki. Ale już po kilku dniach dobrego odżywiania pojawiają się fałdki - na udach, ramionach, szyi. Od razu widać, że maluch przybiera na wadze. Te pierwsze fałdki są całkowicie normalne i są oznaką zwyczajnego przybierania na wadze.

W mleku matki jednym z podstawowych składników jest tłuszcz, niezwykle potrzebny w prawidłowym rozwoju dziecka.

 

Porównywanie fałdek

Wbrew pozorom liczenie i porównywanie fałdek może mieć sens - chodzi tutaj o porównanie ułożenia fałdek na nóżkach dziecka. Jeżeli fałdki nie pojawiają się w tych samych miejscach, może to świadczyć (choć niekoniecznie) o problemach z rozwojem bioder. Trzeba wykonać dalsze badania, żeby stwierdzić jakąkolwiek nieprawidłowość, ale nierówność fałdek może świadczyć o tym, że trzeba iść do lekarza.

 

Pielęgnacja fałdek

Tam, gdzie są fałdki, dwie warstwy skóry ocierają się o siebie. Może tam zbierać się brud lub martwy naskórek. Dlatego też uważnie myj i wycieraj do sucha te miejsca, żeby nie dopuścić do odparzenia. W razie potrzeby użyj odpowiedniego środka pielęgnacyjnego.

 

Tematy: nadwaga

Komentarze