Dziecko w domu – zasady bezpieczeństwa

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Najwięcej wypadków zdarza się w domu. Jak zadbać o to, by dzieci były bezpieczne w miejscach, w których najczęściej spędzają czas?

W kuchni zabezpiecz wszystkie sprzęty takie jak noże, widelce, korkociągi, szklanki.
W kuchni zabezpiecz wszystkie sprzęty takie jak noże, widelce, korkociągi, szklanki.

Niebezpieczeństwo w domu pojawia się, gdy dziecko zaczyna raczkować, potem chodzić. Wtedy szczególnie trzeba zadbać o to, by należycie zabezpieczyć dom.

Pokój

Przede wszystkim postaraj się, by na niskich meblach nie znajdowały się żadne przedmioty, po które dziecko może sięgnąć. Maluch jest wszystkiego ciekawy, więc jeśli coś znajdzie się w zasięgu jego ręki, na pewno po to sięgnie. Szczególną uwagę zwróć na szklane i ostre przedmioty, a także te luźno leżące (pierścionki, kolczyki, drobne pieniądze). Warto także zabezpieczyć ostre kanty stołów, szafek - do tego celu służą specjalne nakładki, które uchronią dziecko przed skaleczeniem.

Meble powinny być stabilne, jeśli są to lekkie regały, powinny być przymocowane do ściany, aby nie można było ich przewrócić. W drzwiach można zamontować zabezpieczenia, które uniemożliwią przycięcie palców.

Do każdego niżej położonego na ścianie gniazdka przymocuj zatyczki, które uniemożliwią włożenie do otworu czegokolwiek, co przyszłoby na myśl dziecku.

Jeśli w domu jest balkon, zabezpiecz drzwi, najlepiej, by były one otwierane uchylnie, a jeśli nie jest to możliwe, otwieraj je tak, aby dziecko nie mogło samodzielnie wyjść na zewnątrz. Można także zamontować specjalne ograniczniki otwierania do okien, dotyczy to zwłaszcza mieszkań na wyższych piętrach.

Dbaj o czystość podłóg, dopilnuj, by nie leżały na nich żadne małe przedmioty, np. baterie, koraliki, klocki, bo z pewnością dziecko weźmie je do ust, a to może być niebezpieczne.

Każde dziecko ma swoje zabawki, większość kupują rodzice, a niektóre z nich to podarunki od innych. Większość zabawek ma na opakowaniu specjalne oznaczenie, które wskazuje, że zabawki są dopuszczone do użytku dla dzieci. Bezpieczne zabawki posiadają atest i właściwy kształt, są wykonane z odpowiednich materiałów, nie mają ostrych zakończeń czy drobnych elementów. Na opakowaniu powinna być podana informacja, dla dziecka w jakim wieku przeznaczona jest zabawka.

Warto zadbać o to, by zabezpieczyć grzejniki i kominek.

Jeśli w pokoju znajdują się różne sprzęty elektroniczne, można kupić specjalne osłony, aby schować niebezpieczne dla dziecka kable.

Kwiaty doniczkowe warto postawić wyżej, by dziecko nie miało do nich dostępu.

Kuchnia

Kuchnia to miejsce, w którym częściej przebywają dorośli niż dzieci, ale w dzisiejszym, nowoczesnym budownictwie zamiast kuchni często spotyka się tzw. aneks kuchenny - dziecko będzie się tam pojawiało co najmniej kilka razy dziennie.

Przede wszystkim zabezpiecz więc wszystkie sprzęty, takie jak noże, widelce, korkociągi, szklanki. Dziecko nie może mieć do nich dostępu. Warto też zabezpieczyć kuchnię - można zamontować na niej osłonę, dzięki której dziecko nie będzie mogło dotknąć palników czy płyty grzewczej.

Często w kuchni mieści się tablica korkowa, na której są pinezki. Należy pamiętać, by wisiała ona na właściwej wysokości, a każda pinezka, która upadnie na podłogę powinna być od razu powtórnie wpięta w tablicę.

Zapałki, zapalniczka, zapalarka do gazu - to szczególnie niebezpieczne przedmioty, zadbajmy o to, by nie leżały w zasięgu ręki dziecka.

Warto zabezpieczyć również kosz z odpadkami, można to zrobić przez założenie na szafkę odpowiedniej blokady.

Łazienka

W łazience znajduje się zwykle wiele środków chemicznych, które nie mogą dostać się w ręce dzieci. Jeśli chowasz je do szafki, załóż na drzwiczki specjalne blokady. Podobnie zrób z szufladami.

Jeśli w łazience przechowywane są leki, trzeba je dobrze zabezpieczyć - najlepiej, by mieściły się w zamkniętej szafce.

Pamiętaj, by w wannie, misce, zlewie nigdy zostawiać wody - to stwarza niebezpieczeństwo dla dziecka. Jeśli dziecko się kąpie, w łazience zawsze musi być osoba dorosła. W wannie, pod prysznicem powinna znajdować się mata antypoślizgowa, a na podłodze dywanik, który zabezpieczy przed upadkiem.

Podwórko

Dorośli powinni pamiętać o tym, by drzwi wejściowe, furtka zawsze były zamknięte na klucz lub inaczej zabezpieczone. Dziecko może mieć ochotę po prostu wyjść z domu, z podwórka.

Jeśli w pobliżu jest warsztat, garaż, trzeba zachować specjalne środki ostrożności, dziecko nie może mieć dostępu do miejsc, w których znajdują się ostre narzędzia, maszyny, a jeśli już, to zawsze pod opieką dorosłego.

Macie w domu psa, kota albo inne zwierzę? Pamiętaj, żeby nie zostawiać w zasięgu dziecięcej ręki akcesoriów takich, jak smycz, kolczatka, karma.

Na spacerze zawsze trzymaj malucha za rękę, jeśli siedzi w wózku, powinien być przypięty szelkami.

*

Aby dziecko było w domu bezpieczne, dorośli muszą myśleć za nie, właściwie przygotować dom i otoczenie malucha. To oni powinni starać się przewidywać konsekwencje różnych zachowań. Pamiętaj, że dziecko ma ogromną wyobraźnię, może np. wyobrazić sobie, że jest Batmanem, a jeśli będzie mu się wydawało, że potrafi latać, może chcieć to wypróbować.

Nie bez znaczenia jest przykład, jaki dają rodzice - to oni powinni pokazywać i nieustannie tłumaczyć, jakie zachowania są poprawne, co robić, a czego nie, by było bezpiecznie.

Warto też wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy

Tematy: bezpieczeństwo, dziecko w domu

Komentarze