Wakacje bez dziecka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odkąd urodziło się dziecko, nie byliście nigdzie sami, nie licząc wyjścia do kina czy na pizzę. Pewnie marzy wam się kilkudniowy wyjazd, by odpocząć od codzienności i rutyny. Niepokoi was jednak myśl o zostawieniu malucha w domu i zorganizowaniu odpowiedniej opieki.

Czas spędzony wyłącznie z wnukiem to marzenie wielu dziadków
Czas spędzony wyłącznie z wnukiem to marzenie wielu dziadków

Dziecko u babci…

Wielu rodziców opiekę nad dziećmi powierza dziadkom. Jeśli maluch lubi spędzać czas z babcią, takie rozwiązanie okaże się idealne. W sytuacji, gdy dziadkowie mieszkają kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów od was, potraktujcie tę podróż jako wstępną wycieczkę i w ten sposób przedstawcie ją dziecku.

 

W trakcie pakowania łatwo zapomnieć o wielu rzeczach, których brak może uprzykrzyć najlepszy nawet wyjazd. Dlatego, szykując się do podróży, skreślacie z listy to, co już spakowaliście. Niezabranie ukochanego misia, pieska albo książki, którą codziennie wieczorem razem czytacie, może się skończyć płaczem i rozdrażnieniem malucha.

Jeśli dziecko jest karmione mlekiem mamy, niezbędne jest odciągnięcie pokarmu i zamrożenie go w specjalnych pojemnikach. Transport tak przygotowanego mleka musi odbyć się w turystycznej lodówce.

Zabierzcie kilka zmian ubranek, najlepiej bawełnianych, wygodnych. Jeżeli dziecko samo chodzi, nie zapomnijcie o papciach, butach.

 

Llista rzeczy niezbędnych do wyjazdu malucha:

  • książeczka zdrowia,
  • leki (przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe), ewentualnie leki, które dziecko stale zażywa,
  • pieluszki i chusteczki nawilżane,
  • ulubione książeczki dziecka,
  • ukochana przytulanka,
  • ulubiony kocyk.

 

… i babcia u dziecka

Dobrym rozwiązaniem może być także przyjazd dziadków do was. Maluch nie zmienia wtedy otoczenia, przebywa wśród znanych mu mebli i zabawek. Z kolei dla  dziadków to również  miła odmiana w codzienności.

 

Jeśli nie babcia, to kto?

Jeśli dziadkowie nie mogą się zaopiekować waszym dzieckiem, zastanówcie się nad wynajęciem opiekunki. Mając wcześniejsze doświadczenia z zostawianiem dziecka z nianią, wasz strach o malucha będzie mniejszy. Gdy dziecko zna osobę, która ma z nim zostać, mniej się boi. Opiekunka przychodząca do dziecka  zna zwyczaje i charakter waszej pociechy, wie, co lubi, a czego nie toleruje, jaki jest rytm dnia. Lepiej nie ryzykować zatrudniania zupełnie nowej, nieznanej osoby, np. z ogłoszenia. Musi to być osoba sprawdzona, której w pełni ufacie.

 

Wybierając osobę, która zajmie się waszym dzieckiem, pomyślcie o osobie odpowiedzialnej. Miejcie na uwadze przede wszystkim potrzeby waszego dziecka, ale także możliwości fizyczne i psychiczne ewentualnego opiekuna lub opiekunów. Schorowana ciocia może nie mieć siły biegać za rozbrykanym roczniakiem po placu zabaw. Może rodzice chrzestni dziecka lub przyjaciele mający dzieci zaopiekują się waszym brzdącem?. A może rodzeństwo albo zaprzyjaźniona ciocia chętnie zostaliby z maluszkiem? Do was należy podjęcie decyzji..

 

Pamiętajcie, żeby zostawić niani wszelkie potrzebne numery telefonów. Zróbcie wcześniej zakupy, nie tylko dla dziecka, ale także dla niani. Maluchowi jedzącemu stałe pokarmy, uprzednio kupcie to, co zwykle je w domu. Może być jedzenie w słoiczkach (obiadki i deserki, które dziecko lubi). Nie eksperymentujcie z nowościami, ponieważ nie wiadomo, jak wasza pociecha zareaguje na nowy smak lub składnik diety.

Czy dziecko zostaje w domu, czy też zawozicie je do osób, które będą się pod waszą nieobecność nim zajmować, zadbajcie wcześniej o zakupy, ubranka dziecka, wózek. Ubranka niech będą poskładane na półkach, jedzenie schowane w lodówce lub spiżarce, wózek gotowy do drogi (łącznie z folią przeciwdeszczową i kocykiem pod wózkiem).

 

Przed wyjazdem objaśnijcie i pokażcie, co gdzie w domu się znajduje. Można też napisać plan dnia, który pomoże osobie opiekującej się dzieckiem zorganizować opiekę, np. pobudka 8.30, śniadanie 9.00, pierwsza drzemka - 12.00 itp. Dzięki  ramowemu planowi dnia dziecko nie straci poczucia bezpieczeństwa, wiedząc, jaka czynność nastąpi po poprzedniej.

Koniecznie zadbajcie także o opiekunkę - przygotujcie jedzenie dla niej, miejsce do spania, świeżą pościel.

 

Jak przygotować się do rozstania?

Po wyjaśnieniach pożegnajcie się z dzieckiem, powiedzcie mu, jak bardzo je kochacie i że niedługo wrócicie do domu. I nie martwcie się na zapas tym, co się będzie działo pod waszą nieobecność. To normalne, że wyobraźnia podpowiada przeróżne wydarzenia, łącznie ze złamaniem nogi, nabiciem potężnego guza czy zgubieniem dziecka na spacerze. Nie słuchajcie niestworzonych historii koleżanek z placu zabaw czy z pracy. Jeżeli darzycie zaufaniem osobę zostającą z maluchem, jeśli ma ona doświadczenie w opiece nad dziećmi, nie powinno się nic złego stać. -

Wyobrażenia, strach i obawy schowajcie do walizki i nie wyjmujcie ich przez te kilka dni wyjazdu. Dzwońcie codziennie do domu lub wysyłajcie sms z pytaniem, ale nie kilkanaście razy na dobę. Jedziecie odpoczywać, wasze dziecko jest w dobrych rekach. Cieszcie się sobą, odbudowujcie waszą relację i związek, a wrócicie do domu odmienieni i zrelaksowani.

Tematy: wakacje, wakacje we dwoje, wakacje z dzieckiem, bezpieczna podróż, opieka nad dzieckiem, babcia

Komentarze