Drgawki gorączkowe
UnknownGorączka u dzieci często pojawia się nagle i szybko rośnie. To sygnał, że organizm broni się przed zarazkami. To jednak obosieczna broń, bo wysoka temperatura może spowodować drgawki gorączkowe.
Gorączka u dzieci często pojawia się nagle i szybko rośnie. To sygnał, że organizm broni się przed zarazkami. To jednak obosieczna broń, bo wysoka temperatura może spowodować drgawki gorączkowe.
Drgawki gorączkowe mogą napędzić rodzicom strachu
Drgawki gorączkowe pojawiają się najczęściej u małych dzieci, zwykle gdy temperatura przekracza 38-38,5 stopni. Atak drgawek gorączkowych wygląda jak napad padaczkowy, ale nie jest padaczką. Nie jest także objawem choroby układu nerwowego. Ale to nie oznacza, że można go bagatelizować.
Jak dotąd nie wiadomo, jaka jest przyczyna drgawek gorączkowych. Zapewne znacznie ma niedojrzałość układu nerwowego, skoro nie pojawiają się powyżej 5-7 lat. Najczęściej atakują maluchy w wieku 18-24 miesięcy.
Pewne predyspozycje są zapisane w genach: występują częściej u dziecka, którego rodzeństwo lub rodzice także je mieli. Ale geny to nie wszystko. Znaczenie mają też inne różnorodne i nie zawsze do końca poznane przyczyny, np. czynnikiem ryzyka jest pobyt w żłobku. Drgawki gorączkowe częściej pojawiają się podczas infekcji wirusowej, np. gardła, rzadziej przy anginie, zapaleniu płuc lub ucha środkowego.
Tzw. drgawki gorączkowe proste zaczynają się nagle, obejmują całe ciało, trwają kilka minut, ale nie dłużej niż kwadrans (niektórzy lekarze uważają, że nie powinny przekraczać 10 minut). Dziecko musi szybko zbadać lekarz, ponieważ tylko on może stwierdzić, że u dziecka wystąpiły drgawki gorączkowe. Jest wiele innych chorób, które mogą powodować napady drgawek.
Ważne jest odpowiednie postępowanie. Widok malca z drgawkami budzi u rodziców przerażenie. To naturalne, ale mimo obaw nie można poddać się emocjom. Trzeba działać.
Zwykle napad drgawek gorączkowych nie pozostawia żadnych następstw i niczym dziecku nie grozi, ale malca zawsze musi zbadać lekarz. Najpierw trzeba ustalić przyczynę drgawek, czyli wykluczyć zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzenia metaboliczne i elektrolitowe. Dlatego konieczne bywa pobranie do badania krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego. Ponieważ nie wszystkie badania można wykonać w przychodni, dziecko zazwyczaj trafia do szpitala (tym bardziej, że rodzice, gdy tylko pojawią się drgawki, wzywają pogotowie). Czasem wystarczą badania z krwi i 1-2 dniowa obserwacja. U niektórych dzieci, zwłaszcza niemowląt, lub w przypadku ponownego wystąpienia drgawek, konieczne są bardziej specjalistyczne badania, np. EEG lub rezonans magnetyczny głowy. Nie ma jednak potrzeby wykonywania ich u każdego dziecka.
Aby zapobiec ponownemu wystąpieniu drgawek, najlepiej nie dopuszczać do wzrostu temperatury. W czasie infekcji trzeba dziecku podawać środek przeciwgorączkowy, np. paracetamol lub ibuprofen, a także robić chłodzące okłady. Nie ma powodu, aby podawać na stałe środki przeciwdrgawkowe. Warto jednak poprosić lekarza o receptę na relanium we wlewce doodbytniczej, aby w razie ponownego ataku szybko przerwać napad.
Komentarze