Drgawki gorączkowe

Ocena: 4.62/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Gorączka u dzieci często pojawia się nagle i szybko rośnie. To sygnał, że organizm broni się przed zarazkami. To jednak obosieczna broń, bo wysoka temperatura może spowodować drgawki gorączkowe.

Drgawki gorączkowe mogą napędzić rodzicom strachu
Drgawki gorączkowe mogą napędzić rodzicom strachu

Drgawki gorączkowe pojawiają się najczęściej u małych dzieci, zwykle gdy temperatura przekracza 38-38,5 stopni. Atak drgawek gorączkowych wygląda jak napad padaczkowy, ale nie jest padaczką. Nie jest także objawem choroby układu nerwowego. Ale to nie oznacza, że można go bagatelizować.

 

Przyczyna - nieznana

Jak dotąd nie wiadomo, jaka jest przyczyna drgawek gorączkowych. Zapewne znacznie ma niedojrzałość układu nerwowego, skoro nie pojawiają się powyżej 5-7 lat. Najczęściej atakują maluchy w wieku 18-24 miesięcy.

 

Pewne predyspozycje są zapisane w genach: występują częściej u dziecka, którego rodzeństwo lub rodzice także je mieli. Ale geny to nie wszystko. Znaczenie mają też inne różnorodne i nie zawsze do końca poznane przyczyny, np. czynnikiem ryzyka jest pobyt w żłobku. Drgawki gorączkowe częściej pojawiają się podczas infekcji wirusowej, np. gardła, rzadziej przy anginie, zapaleniu płuc lub ucha środkowego.

 

To nie dreszcze

Tzw. drgawki gorączkowe proste zaczynają się nagle, obejmują całe ciało, trwają kilka minut, ale nie dłużej niż kwadrans (niektórzy lekarze uważają, że nie powinny przekraczać 10 minut). Dziecko musi szybko zbadać lekarz, ponieważ tylko on może stwierdzić, że u dziecka wystąpiły drgawki gorączkowe. Jest wiele innych chorób, które mogą powodować napady drgawek.

 

ABC postępowania podczas napadu

Ważne jest odpowiednie postępowanie. Widok malca z drgawkami budzi u rodziców przerażenie. To naturalne, ale mimo obaw nie można poddać się emocjom. Trzeba działać.

 

  • Usuń z otoczenia dziecka wszystkie przedmioty, o które mógłby się uderzyć.
  • Ułóż go na boku. Rozluźnij jego ubranie.
  • Nawet na chwilę nie zostawiaj dziecka samego.
  • Nie podawaj niczego do picia, jedzenia ani żadnych leków doustnie.
  • Sprawdzaj, czy dziecko oddycha i czy ma tętno.
  • Jeśli drgawki wystąpiły po raz kolejny, masz zapewne w domu lek przeciwdrgawkowy we wlewce doodbytniczej (relanium). Podaj go. Jeśli nie posiadasz takiego preparatu w domowej apteczce, poproś lekarza o wypisanie recepty.
  • Drgawki zwykle ustępują po kilku minutach. Niezbędna jest konsultacja u lekarza. *Jeśli drgawki pojawiły się po raz pierwszy lub nie ustępują po kilku minutach,  wezwij pogotowie.

 

Na tropie

Zwykle napad drgawek gorączkowych nie pozostawia żadnych następstw i niczym dziecku nie grozi, ale malca zawsze musi zbadać lekarz. Najpierw trzeba ustalić przyczynę drgawek, czyli wykluczyć zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzenia metaboliczne i elektrolitowe. Dlatego konieczne bywa pobranie do badania krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego. Ponieważ nie wszystkie badania można wykonać w przychodni, dziecko zazwyczaj trafia do szpitala (tym bardziej, że rodzice, gdy tylko pojawią się drgawki, wzywają pogotowie). Czasem wystarczą badania z krwi i 1-2 dniowa obserwacja. U niektórych dzieci, zwłaszcza niemowląt, lub w przypadku ponownego wystąpienia drgawek, konieczne są bardziej specjalistyczne badania, np. EEG lub rezonans magnetyczny głowy. Nie ma jednak potrzeby wykonywania ich u każdego dziecka.

 

Drgawki i co dalej?

Aby zapobiec ponownemu wystąpieniu drgawek, najlepiej nie dopuszczać do wzrostu temperatury. W czasie infekcji trzeba dziecku podawać środek przeciwgorączkowy, np. paracetamol lub ibuprofen, a także robić chłodzące okłady. Nie ma powodu, aby podawać na stałe środki przeciwdrgawkowe. Warto jednak poprosić lekarza o receptę na relanium we wlewce doodbytniczej, aby w razie ponownego ataku szybko przerwać napad.

 

Pamiętaj

  • Drgawki gorączkowe w większości przypadków nie są groźne dla zdrowia dziecka, nie zaburzają jego rozwoju ani nie zwiastują późniejszej padaczki, chyba że pojawiły się przed pierwszymi urodzinami, nawracają, a ktoś z bliskich w rodzinie choruje na padaczkę. W takim przypadku ryzyko rozwoju tej choroby nieco rośnie.
  • Niepokój powinny wzbudzić drgawki, które pojawiają się u dziecka przy temperaturze poniżej 38 stopni, trwają dłużej niż 10-15 minut i obejmują tylko niektóre części ciała, np. rękę lub nogę.
Tematy: gorączka, zapalenie opon mózgowych, gorączka u dzieci, drgawki gorączkowe

Komentarze