Czy zakładać dziecku maseczkę?

Brak zdjęcia

mamazone.pl 14 grudnia 2021

Dla wzajemnej ochrony przed koronawirusem Polacy noszą maseczki ochronne. Wielu zadaje sobie pytanie, co z dziećmi – czy one także powinny mieć na sobie tego typu zabezpieczenie? Co mówią na ten temat aktualnie obowiązujące przepisy i kiedy po prostu warto założyć dziecku maseczkę?

Dziecko a maseczka – przepisy

Od 8. sierpnia 2020 roku obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nakłada ono obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach publicznego transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach (chyba że zostanie zachowana odległość co najmniej 1,5 m od osób przebywających w tych miejscach), w budynkach użyteczności publicznej, w tym przeznaczonych na potrzeby oświaty.

Obowiązek noszenia maseczki lub przyłbicy nie dotyczy jednak „dziecka do ukończenia 4 roku życia, osoby, która ma problemy z oddychaniem lub nie może zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa oraz osoby wykonującej czynności zawodowe lub służbowe w budynkach.”

Krótko mówiąc: w świetle obowiązujących przepisów najmłodsze dzieci, te do 4 roku. życia, nie muszą nosić na twarzy żadnej osłony. Starsze już jak najbardziej powinny mieć maseczkę lub przyłbicę – chyba że mają wymienione powyżej problemy zdrowotne.

Nieco osobno rozpatrywana jest kwestia noszenia maseczek w szkołach. Decyzję o tym, czy dzieci muszą nosić takie zabezpieczenia w obiektach, podejmuje dyrektor szkoły po konsultacji z odpowiednimi organami.

Kiedy warto zakładać maseczkę dziecku?

Przepisy przepisami, a życie życiem – tak można podsumować fakt, że wiele dzieci powyżej 5., 6. czy nawet 10. roku życia nie nosi maseczek. Kiedy warto je do tego przekonać?

Z pewnością będą to sytuacje, w których dziecko przebywa w dużym skupisku innych ludzi, czyli np. w markecie. Nie chodzi tylko i wyłączenie o bezpieczeństwo innych. Choć przypadki poważnych komplikacji wywołanych koronawirusem zdarzają się wśród dzieci rzadko, to nie można powiedzieć, że nie dzieje się tak nigdy.

Na pewno warto przekonać pociechę do założenia przyłbicy lub maseczki, kiedy cała rodzina odwiedza bliską osobę starszą (babcię, dziadka) albo kiedy to senior przychodzi na obiad czy kawę. Niestety, większość dzieci przechodzi zakażenie bezobjawowo, jednocześnie zarażając innych. W przypadku babci czy dziadka zachorowanie na COVID-19 może oznaczać śmiertelne niebezpieczeństwo.

Warto też założyć dziecku maseczkę, gdy w planach jest spotkanie z rodziną z noworodkiem (tak małe dzieci nie mają jeszcze wykształconej odporności) oraz w przypadku konieczności pojawienia się w przychodni lekarskiej.

Kiedy dziecko nie powinno nosić maseczki?

Na ulicy można zauważyć nie tylko 10-latki bez maseczek, ale też 2-latki… z maseczkami. Okazuje się jednak, że taka nadgorliwość może być szkodliwa. O tym, że dzieci do 5. roku życia nie powinny nosić maseczek, mówi między innymi WHO. Jest tak z kilku powodów:

  • Drogi oddechowe małych dzieci są mniejsze

Drogi oddechowe małych dzieci są bardzo wąskie, dlatego materiał maseczki może utrudnić im oddychanie.

  • Dziecko może mieć problem ze zdjęciem maseczki

Co z kolei może skutkować nawet ususzeniem, jeśli weźmiemy pod uwagę punkt poprzedni.

  • Skuteczność maseczki jest znikoma

W zasadzie niemożliwe jest wyjaśnienie roczniakowi czy dwulatkowi zasad prawidłowego używania maseczki, a tym bardziej wyegzekwowanie stosowania się do nich. Z kolei ściąganie maseczki rączkami albo branie materiału do ust może wręcz zwiększyć ryzyko zakażenia.

Małe dziecko bez maseczki: jak je chronić?

Jak chronić małe dziecko przed zakażeniem koronawirusem? Jak chronić innych przed zarażeniem się od małego dziecka, które nie nosi maseczki? Biorąc pod uwagę obecny stan epidemiologiczny, odpowiedź może być tylko jedna – często myć maluszkowi ręce i, na ile to tylko możliwe, unikać skupisk ludzkich.

   

 

Bibliografia:

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1356 ze zm.) - § 23, § 24.
  2. Krawczyk, „Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć”, wyd. Pascal, 2020
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

1. urodziny dziecka - przyjęcie, prezenty, wróżby, dekoracje, tort

 

Zaparcia u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

 

Jak nauczyć dziecko pić przez rurkę? Kilka sposobów

 

Spacerówka dla dziecka – jak wybrać? Rodzaje spacerówek, spacerówka a parasolka

 

Synechia, czyli sklejenie warg sromowych – przyczyny, objawy, leczenie

 

Wychowanie przez sztukę – co daje dziecku kontakt ze sztuką?

 

Świńska grypa: uchroń dziecko przed zarażeniem

 

Złamany paznokieć u dziecka – jak leczyć?