Co to jest bilans dwulatka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czas biegnie szybko i ani się obejrzysz, a twoje dziecko skończy dwa lata. Przychodzi wtedy pora na tzw. bilans dwulatka, czyli badanie, podczas którego rozwój dziecka zostanie poddany drobiazgowej ocenie lekarza pediatry.

Bilans dwulatka to zestaw badań kontrolnych, sprawdzających rozwój dziecka po 24 miesiącach życia
Bilans dwulatka to zestaw badań kontrolnych, sprawdzających rozwój dziecka po 24 miesiącach życia

Bilans dwulatka przypomina trochę przegląd samochodu - jest to regularna kontrola dziecka w celu sprawdzenia, czy wszystko jest dobrze i czy nie trzeba wykonać np. jakichś dodatkowych badań.

 

Badania

Kartę z bilansem dwulatka znajdziesz w książeczce zdrowia swojego dziecka (badanie profilaktyczne w wieku 2 lat). Lekarz pediatra w czasie wizyty nie tylko zważy i zmierzy dziecko, ale sprawdzi także wzrok, słuch, ogólny rozwój fizyczny, rozwój psychoruchowy, rozwój chodu, uzębienia, obecność jąder w mosznie, sprawdzi, czy napletek już da się odciągnąć, oceni pracę serca. Ponadto pediatra wypyta o różne kwestie związane z rozwojem dziecka, a mogące mieć wpływ na ocenę zdrowia.

 

Jeżeli lekarz podczas badania będzie mieć jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka, może zlecić różne badania diagnostyczne.

Warto wykorzystać tę wizytę w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z rozwojem ruchowym dziecka, rozwojem mowy, stopniem samodzielności, apetytem i dietą itp., czyli tymi rzeczami, na które zwykle brakuje czasu podczas wizyty u lekarza.

Jak wybrać dobrego pediatrę? Radzi ekspert:

 

 

Pamiętaj, że bilans dwulatka jest dokonywany w gabinecie dzieci zdrowych i twoje dziecko powinno być zdrowe, aby odbyć wizytę. Jeżeli dziecko jest pod kontrolą jakiegoś specjalisty, choruje przewlekle na coś - koniecznie poinformuj o tym pediatrę. Poinformuj również o wszelkich przebytych badaniach dodatkowych i ewentualnych nieprawidłowościach oraz o chorobach, które występują w rodzinie dziecka (u rodziców bądź rodzeństwa).

Tematy: badania, dwulatek, bilans dwulatka

Komentarze