Jak chronić dziecko przed owadami?

Ocena: 4.82/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

9 sposobów na komary, meszki, pszczoły i osy

Wybierając się na spacer ubierz dziecko w jasne ubranie. Fot. Shutterstock
Wybierając się na spacer ubierz dziecko w jasne ubranie.
 1. Załóż moskitierę. W domu lepiej zamontować ją na drzwiach balkonowych i oknach niż zawieszać nad dziecięcym łóżeczkiem. Możesz kupić siatkę w rolkach albo razem z ramką okienną lub drzwiową. Drugie rozwiązanie jest praktyczniejsze, ale też droższe. Zwłaszcza jeśli ramkę trzeba zrobić na wymiar. Wybierając siatkę zwróć uwagę na to, by miała małe oczka, i chroniła nie tylko przed komarami czy pszczołami, ale też meszkami.
  Moskitiera to także obowiązkowy dodatek do głębokiego wózka, jeśli jeździsz z dzieckiem po parkach, lasach lub maluch śpi na działce czy w ogrodzie (pamiętaj jednak, by nigdy nie zostawiać go samego na zewnątrz!).
 2. Jeśli dziecko spoci się w ciągu dnia, wykąp je, bo pot przyciąga owady.

 3. Nie karm malucha na dworze słodkimi przekąskami i potrawami, bo ściągniesz owady. Nie chodzi tylko o słodycze, ale także o owoce, drożdżówki czy kanapki z dżemem.

  Czytaj też: co zabrać do jedzenia na spacer z dzieckiem
 4. Jeśli podajesz dziecku na spacerze coś słodkiego albo gazowanego do picia, przelej to do przeźroczystej szklanki, żeby było widać, czy coś nie wpadło do środka i najlepiej jeszcze włóż słomkę. Pszczoła i osa się przez nią nie przecisną, a to one stanowią największe zagrożenie dla dzieci. Oczywiście idealnie by było, gdybyś na dworze podawała maluchowi tylko wodę niegazowaną, bo dwutlenek węgla i słodkie napoje przyciągają owady.
 5. Nie pozwalaj dziecku biegać boso po trawie. Zwłaszcza "obcej". Małe stópki wśród zieleni… tak… to może wyglądać uroczo… Ale może też być niebezpieczne. Zwłaszcza jeśli trawa rośnie w sadzie, a na ziemi leżą owoce. Przy nich na pewno czają się owady.
 6. Idąc z dzieckiem na działkę, łąkę czy do ogrodu, ubierz malucha w jasne ubranko. Jaskrawe może przyciągnąć pszczoły lub osy. Podobnie jak intensywny zapach np. szamponu do włosów czy twoich perfum.
 7. Jeśli nadleci pszczoła lub osa, nie odganiaj jej, machając energicznie rękami, bo tylko rozwścieczysz owady. Lepiej oddalcie się spokojnie.
 8. Idąc wieczorem na spacer nad rzekę lub jezioro, ubierz dziecko tak, by jak największa część jego ciała była zakryta. A jeszcze lepiej - wybierz się nad wodę o innej porze.
 9. Kup specjalny środek odstraszający komary i meszki. Taki, który można stosować w przypadku małych dzieci. Najlepiej popryskać nim ubranko przed nałożeniem go maluchowi. Dobrym pomysłem są też specjalne plastry, wydzielające nielubiany przez komary lawendowy zapach. Można przykleić je np. na wózek.

Posłuchaj, co alergolog mówi na temat alergii na jad owadów.

Czytaj też: Jak odstraszać komary? Sprawdzone sposoby

Tematy: komary, ochrona przed owadami, pszczoły, osy, meszki

Komentarze