Kaszel nie mija? Sprawdź, czy to nie koklusz.

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jedna z zapomnianych chorób wieku dziecięcego powróciła. Poznaj objawy i sposób leczenia krztuśca.

Czasami w przypadku krztuśca konieczna jest hospitalizacja. Fot. Shutterstock
Czasami w przypadku krztuśca konieczna jest hospitalizacja.

Konsultacja: Anna Jaworska, lekarz rodzinny

 

Mówiło się, że krztusiec to choroba z poprzedniego wieku, że pokonaliśmy ją w latach 1960-1970 i od tego czasu skutecznie chroniliśmy się przed nią odpowiednimi szczepieniami. Tymczasem eksperci coraz częściej ostrzegają, że krztusiec powrócił i atakuje z większą siłą. W 2012 r. było prawie 5 tysięcy przypadków krztuśca, czyli aż trzy razy więcej niż rok wcześniej. Trzeba mieć jednak świadomość, że ta liczba to liczba przypadków zgłoszonych do sanepidu, więc w rzeczywistości zachorowań mogło być więcej. Bo chociaż teoretycznie każdy przypadek zachorowania na chorobę zakaźną powinien być zgłaszany, to w praktyce nie wszyscy lekarze to robią.

Czym jest krztusiec?

Jego inna nazwa to koklusz. To bakteryjna ostra choroba zakaźna dróg oddechowych. Jest uważana za chorobę wieku dziecięcego, ale chorują na nią także dorośli. Od lat prowadzone są w Polsce obowiązkowe szczepienia dzieci przeciwko krztuścowi.

Szczepienie przeciwko krztuścowi

Pierwszą szczepionkę przeciwko krztuścowi niemowlę otrzymuje po 6. tygodniu życia, drugą dawkę - 6 tygodni później czyli mniej więcej na przełomie 3. i 4. miesiąca życia, trzecią - po kolejnych 6 tygodniach czyli zwykle w 5. miesiącu. Czwarta dawka przypada na okres między 16. a 18. miesiącem życia, a ostatnia - tzw. "przypominająca" - w szóstym roku życia.

Masz do wyboru dwie szczepionki przeciw krztuścowi:

- żywą, czyli pełnokomorkową, bezpłatną, uważaną za bardziej skuteczną, ale także obarczoną większym ryzykiem niepożądanych odczynów poszczepiennych. Ta szczepionka zawsze występujące osobno, czyli konieczne jest dodatkowe kłucie dziecka;

- bezkomórkową, płatną, uważaną za trochę mniej skuteczną, ale także obarczoną mniejszym ryzykiem niepożądanych odczynów poszczepiennych. Ona może występować w szczepionkach skojarzonych, a więc podanie jej pozwala zminimalizować liczbę ukłóć.

Oba rodzaje szczepionek mogą zapewnić dziecku ochronę mniej więcej do 12 urodzin. Dlatego lekarze coraz częściej zachęcają dorosłych, zwłaszcza rodziców małych dzieci i pracowników szpitali pediatrycznych, do ponownego zaszczepienia się przeciwko krztuścowi. Do szczepienia namawiają również przyszłych rodziców, by uchronić noworodka i małego niemowlaka przed ewentualnym zakażeniem, które w przypadku takich małych dzieci jest szczególnie niebezpieczne. Szczepienie dla dorosłych jest płatne. 

Posłuchaj, co lekarz mówi o szczepionkach przeciw krztuścowi

 

Czytaj dalej na drugiej stronie: Kaszel nie mija? Sprawdź, czy to nie koklusz.

Tematy: szczepienia, krztusiec, kaszel, koklusz

Komentarze