Dziecko nad wodą – 12 zasad bezpieczeństwa

Lato i wysokie temperatury sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Oto 12 ważnych zasad, które pozwolą bezpiecznie spędzić urlop z dzieckiem.

1. Sprawdź dojście do wody

Piękna plaża blisko miejsca zamieszkania to nie wszystko. Podejście do wody i zejście nad nią powinny być łagodne. Wysokie skarpy czy schody mogą stać się codziennym problemem rodziców noszących akcesoria plażowe.

2. Zabezpiecz dziecko przed słońcem

Umiarkowane korzystanie ze słońca i używanie kremów z filtrem to zalecenia dla wszystkich plażowiczów bez względu na wiek. Dla dzieci, szczególnie podczas pierwszych dni wyjazdu, przeznaczone są kremy z najwyższym filtrem 50+ (najlepiej z filtrem fizycznym, zwanym mineralnym, zamiast chemicznego). Nie rezygnuj ze smarowania skóry dziecka do samego końca wyjazdu.

Nie tylko wysoki faktor w kremie jest istotny, ale także częstotliwość aplikowania go na skórę. Już pół godziny przed wyjściem na dwór należy nałożyć pierwszą warstwę, ponieważ tyle czasu potrzeba, żeby preparat wchłonął się i zaczął działać.

Przez cały dzień kilkukrotnie powtarzaj nakładanie kremu, najlepiej co dwie godziny i po każdej kąpieli. Dotyczy to też kremów wodoodpornych. Na najbardziej narażone na poparzenia części ciała, takie jak uszy czy nos, warto nakładać krem jeszcze częściej.

Dziecko bawiące się w cieniu albo ubrane w przewiewne ubrania też trzeba posmarować kremem. Żadna tkanina nie zatrzymuje promieni słonecznych w 100%.

Sprawdź również: Oparzenia słoneczne u dzieci – jak leczyć?

3. Zadbaj o odpowiednie ubranie

Pamiętaj, żeby założyć na głowę malucha czapkę bądź kapelusz i to taki, który nie tylko chroni głowę, ale też kark i buzię. Warto też namówić dziecko na włożenie sportowych okularów przeciwsłonecznych, które będą chroniły oczy i od słońca, i od piasku w wietrzny dzień na plaży.

Warto wybrać nakrycie głowy w żywych kolorach, tak żeby dziecko z daleka było widoczne.

4. Uważaj na stopy dziecka

Bieganie na boso po piasku jest dużą przyjemnością. Pamiętaj jednak, że w bardzo gorące dni piasek może nieprzyjemnie parzyć w stopy, więc lepiej zabrać dla dziecka specjalne buty plażowe. Przydadzą się także, jeżeli dno morza okaże się kamieniste.

5. Unikaj upałów

Wszyscy powinniśmy unikać przebywania na słońcu między godziną 12 a 14. Ale w przypadku dzieci to szczególnie ważna zasad. Z małym plażowiczem lepiej wychodzić nad wodę rano i po południu. W międzyczasie można zorganizować drzemkę bądź przekąskę w cieniu.

Powrót do pokoju w środku dnia pozwoli także uniknąć tłoku. Około 16 na plażach jest nadal bardzo ciepło, ale nieco luźniej. Znajdziemy wygodne miejsce do rozłożenia ręcznika i zabawek, przy wejściu do wody nie będzie już tak dużo chętnych do kąpieli.

To też może Cię zainteresować: Jak zaplanować wakacje, będąc w ciąży?

6. Weź lodówkę

Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą torby-lodówki, która pozwoli na zapakowanie napojów i przekąsek dla najmłodszych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że picie jest chłodne, ale nie zimne.

7. Naucz dziecko adresu

Nad wodą nie będziemy sami. Trzeba więc zacząć uczyć dziecko - np. podczas wyprawy do supermarketu - jak powinno się zachować, kiedy się zgubi. Maluch powinien jak najwcześniej potrafić podać swoje imię i nazwisko - nie ma z tym problemu większość trzylatków.

Starsze dziecko powinno też znać adres, pod którym mieszkacie na wakacjach. Warto mu powtarzać, że gdy się zgubi, powinno czekać w jednym miejscu, a nie na własną rękę szukać rodziców.

Pomocne mogą okazać się bransoletki, na których zapiszesz imię, nazwisko i telefon kontaktowy do opiekunów. Codziennie zwracaj uwagę, czy te ważne dane są cały czas czytelne.

8. Zwracaj uwagę na dziecięce zabawki

Niestety, jeżeli rodzicom wydaje się, że ich dwuletnie dziecko będzie grzecznie bawiło się obok nich na piasku, a oni będą mogli chwilę poczytać, to się mylą. Nawet na w miarę czystej plaży cały czas trzeba patrzeć, czym bawi się dziecko. Chwila nieuwagi i w buzi wyląduje kawałek muszelki, kamyk, plastik, niedopałek papierosa, a nawet szkło.

9. Pozwól oswoić się z wodą

Nie warto przekonywać dziecka do pływania, jeśli opiera się ono przed wejściem do wody. Zamiast tego wykop dołek przy brzegu, żeby maluch bawił się w takiej "kałuży", nim nie oswoi się z nowym otoczeniem. Woda będzie tam ciepła i bardzo płytka.

W chłodniejsze dni, kiedy boisz się, że dziecko się przeziębi, możesz zabierać na plażę mały, dmuchany basenik, w którym woda nalana z rzeki, morza czy jeziora ogrzeje się bardzo szybko.

Przeczytaj też: Jak przetrwać upały w ciąży?

10. Zadbaj o bezpieczeństwo w wodzie

Jeżeli dziecko lubi wodę i chętnie w niej przebywa albo próbuje pływać, to trzeba zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenia. Popularne koło ratunkowe to za mało - dzieci łatwo się z niego wyślizgują. Jeżeli dziecko chce pływać samodzielnie, załóż mu tzw. motylki albo specjalne kamizelki, które nie pozwalają na zanurzenie głowy.

Starsze pływające już dzieci powinny wiedzieć, jak zachować się nad wodą. Zakazane jest:

  • skakanie do nieznanej wody,
  • wchodzenie do wody zbyt szybko,
  • pływanie po jedzeniu,
  • krzyczenie w wodzie dla zabawy.

Twoje dziecko potrafi już samo pływać? Żeby je pilnować, stań od strony głębokiej wody: będzie pływało w płytszym miejscu ze zbadanym dnem.

Idziecie na basen? Warto nauczyć dziecko, że naokoło basenu nie wolno biegać - śliskie kafelki mogą spowodować wywrotkę, a uderzenie o twarde podłoże - nieszczęście. Skoki do wody są możliwe tylko w miejscach dozwolonych. Zawsze sprawdzaj, czy na pływalni jest ratownik.

11. Weź kamizelkę ratunkową

Letnie wakacje to nie tylko plaża i kąpiele, ale także łódki czy rowery wodne. Nawet gdy nie jesteście żeglarzami i nie zamierzacie często wypływać w rejs, zabierzcie ze sobą odpowiednią kamizelkę ratunkową dla malucha. Kamizelka dla dzieci powinna mieć specjalny kołnierz, który w razie wypadku pozwoli utrzymać głowę malucha nad wodą.

12. Pamiętaj o apteczce

Nikt nie chce korzystać z apteczki podczas wakacji, ale wybierając się nad wodę, warto ją ze sobą zabrać. Podczas letnich wyjazdów przydatne mogą być:

  • krem na poparzenie i środki chłodzące,
  • sól fizjologiczna w małych ampułkach do przemywania nosa czy oczu, kiedy dostanie się do nich np. piach,
  • plastry z opatrunkiem najlepiej wodoodporne,
  • preparat do odkażania i na insekty.
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Złamany paznokieć u dziecka – jak leczyć?

 

Spacerówka dla dziecka – jak wybrać? Rodzaje spacerówek, spacerówka a parasolka

 

Lęk przed rozłąką u dwulatków – co robić, gdy dziecko się boi?

 

Gry planszowe dla małych dzieci. Jaką grę wybrać?

 

Sprytne sposoby na podawanie leków dziecku

 

Wakacje z dzieckiem – jak wybrać najlepszą ofertę

 

Jak przygotować się do wyjścia z dzieckiem na basen?

 

Czy zakładać dziecku maseczkę?