Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia z dzieckiem

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przygotowania do świąt to często szkoła przetrwania dla rodziców. Jak się zabrać do sprzątania, kiedy rodzina zamiast pomagać, gra na nerwach, a dzieci plączą się pod nogami? Sprawdź, w które czynności i jak możesz zaangażować kilkuletnie dziecko!

Jeśli wystarczy wam sił, razem z dzieckiem przystrójcie świątecznie mieszkanie.
Jeśli wystarczy wam sił, razem z dzieckiem przystrójcie świątecznie mieszkanie.

Jeśli przerażeniem napawa cię myśl o kolejnych przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia, zastanów się, w jaki sposób możesz zaangażować w nie swoje dziecko. Albo przeczytaj ten tekst, w którym podpowiadamy, jak sprawić, by wielkie sprzątanie, gotowanie czy ubieranie choinki stało się… wielką przygodą.

Sprzątanie

Choć może wydaje się to mało realne, dzieci naprawdę można zainteresować sprzątaniem. Dwu-, trzylatek będzie zachwycony, jeśli wręczysz mu ściereczkę do wycierania kurzu (o ile nie ma alergii na kurz i roztocza) i podpowiesz, jak powycierać półeczki w swoim pokoju. Zafascynować go mogą także szczotki, przyssawki i rury odkurzacza - pozwól mu je dokładnie obejrzeć. Prawdopodobnie chętnie weźmie udział w porządkowaniu szafek kuchennych, wieszaniu firanek - będzie podawał ci to, o co poprosisz. Jeśli wcześniej kupisz maluchowi jego własny zestaw do sprzątania (szczotka, szufelka i mop), jeszcze chętniej zaangażuje się w pomoc.

Cztero-, pięciolatkom można już zlecić do wykonania poważniejsze zadania, np. podlanie kwiatków, zamiecenie podłogi czy odkurzenie dywanu. Maluch będzie dumny, że pozwalasz mu wykonać "dorosłe" czynności. Pamiętaj także o chwaleniu go po wykonaniu tego, o co go prosiłaś.

Czytaj też: Przygotuj święta razem z dzieckiem


Gotowanie i pieczenie

Większość przedszkolaków potrafi już wiele rzeczy zrobić samemu. Kilkuletnie dziecko jest w stanie posmarować tłuszczem blachę do ciasta, wsypać mąkę do miski, ubić mikserem pianę z białek, a nawet kroić niezbyt ostrym nożem ugotowane warzywa na sałatkę jarzynową. Podczas wyrabiania ciasta, daj kawałek maluchowi - niech wałkuje, ugniata, formuje kulki, węże, ślimaki i inne zwierzątka. Wycinanie foremkami różnego rodzaju kształtów z ciasta piernikowego lub kruchego, wałkowanie i zdobienie gotowych ciastek to idealne zajęcia dla małych rączek, które sprawią maluchowi dużą frajdę oraz poprawią małą motorykę. A upieczone zwierzątka można powiesić na choince lub położyć pod choinką w szopce ze Świętą Rodziną. Gotowe ciastka, pierniczki i ciasta możecie razem ozdobić kolorowymi lukrami, polewami, orzechami, rodzynkami czy skórką pomarańczową.

Czytaj też: Gotowanie z dzieckiem


Ubieranie choinki

Jednym z najważniejszych wydarzeń przygotowujących do Bożego Narodzenia jest ubieranie choinki. Możecie zorganizować rodzinną wyprawę po drzewko na choinkowy targ. Po przyniesieniu jej do domu i osadzeniu w stojaku powieście najpierw lampki choinkowe. Następnie dzieci mogą przystąpić do ubierania choinki, dorośli zaś niech zawieszą ozdoby w górnych partiach drzewka i założą gwiazdę. Jeśli włączycie płytę z kolędami, wprowadzicie siebie i dzieci w świąteczny nastrój.

Warto wcześniej w czasie Adwentu przygotować z maluchami ozdoby świąteczne - bombki z papieru, bibułki, krepiny, z masy solnej, guzików, łańcuchy z krepiny, makaronu czy prażonej kukurydzy. A pod choinką ustawcie szopkę, przy okazji opowiadając historię narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem.

 

Zdobienie domu

Jeśli wystarczy wam sił, przystrojcie świątecznie mieszkanie. Czerwone, zielone, złote świece lub innego koloru dopasowane do "stroju" choinki, odświętny obrus, witrażyki w oknach sprawią, że wasz dom będzie wyglądał niecodziennie.

Czytaj też: Jak przeżyć święta i nie zwariować


Wieczór wigilijny

W dzień kolacji maluchy będą czuły podekscytowanie i radość, dlatego spróbuj się nie denerwować, że wszędzie ich pełno i plączą się pod nogami. Przedszkolaka zaangażuj do wkładania sianka pod obrus, rozkładania obrusa czy nakrywania do stołu, a przede wszystkim niech wypatruje pierwszej gwiazdki.

Czytaj też: Rodzinne święta z przymrużeniem oka


Domowe zasady bezpieczeństwa

  • Podczas sprzątania nigdy nie zostawiaj środków czystości na wierzchu - miej oko na to, co robi twoja pociecha.
  • W kuchni nie zostawiaj dziecka samego.
  • Podczas smażenia lub gotowania uchwyty garnków i patelni zawsze odwracaj tak, by dziecko nie mogło ich złapać i wylać na siebie ich wrzącej zawartości.
  • W wielu domach zawiesza się jemiołę - uważaj na jej liście, owoce i łodygi, ponieważ są trujące. Podobnie jest z bożonarodzeniową gwiazdą betlejemską, czyli wilczomleczem pięknym - jego sok jest silnie trujący.

Pierwsza 10 prezentów świątecznych dla dzieci w 2012 r.

Tematy: święta, święta z dzieckiem, ubieranie choinki, Boże Narodzenie, przygotowania do świąt

Komentarze