Telewizja a dziecko

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niemal w każdym domu stoi telewizor, często dostępna jest też telewizja kablowa czy satelitarna, są nawet specjalne kanały skierowane dla niemowląt! Czy w takim razie pozwalać dzieciom na oglądanie telewizji już od momentu narodzin?

Oglądanie telewizji należy dawkować z umiarem
Oglądanie telewizji należy dawkować z umiarem

Kwestia wpływu telewizji na najmłodsze dzieci (niemowlęta) jest do pewnego stopnia dyskusyjna, również dedykowane im kanały istnieją dopiero od niedawna. Nie wiadomo, na ile szkodliwe jest oglądanie telewizji w tym wieku, a z drugiej strony bardzo wątpliwe jest istnienie jakichkolwiek korzyści płynących z pokazywania dziecku ekranu telewizyjnego Na podstawie badań wykonanych w USA stwierdzono, że oglądanie telewizji przez dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia nie poprawia ich umiejętności językowych, wzrokowych ani ruchowych.

Niemowlęta widzą świat stosunkowo niewyraźnie. Migające, kolorowe obrazy przykuwają ich uwagę, ale też zmieniają się zbyt szybko. Z tego powodu dziecko może być rozdrażnione, marudne.

Jest to także kwestia wyrabiania prawidłowych nawyków. Starsze dzieci spędzające dużo czasu przed telewizorem kosztem zabawy na dworze mają wady postawy, słabszy wzrok, gorszy rozwój fizyczny, mniejszą odporność, słabszą koncentrację, nie mówiąc już o katastrofalnym wpływie niekontrolowanego oglądania telewizji na psychikę dziecka (lęki, agresja itd.).

 

6 zasad, o których trzeba pamiętać, sadzając dziecko przed telewizorem

Pomimo tych wad wielu rodziców wciąż pozwala swoim pociechom na oglądanie telewizji. Jest to zrozumiałe, ponieważ zabiegani i zmęczeni rodzice mają wtedy choć chwilę wytchnienia i mogą odpocząć lub coś zrobić. Jeżeli ty też nie możesz się powstrzymać od włączenia telewizora, postaraj się od początku ustalić kilka zasad oglądania telewizji przez twoje dziecko.

  1. Ograniczenie ilości - dziecko nie powinno siedzieć przed telewizorem dłużej niż godzinę, maksymalnie 2 godziny dziennie
  2. Kontrola treści - musisz zawsze mieć świadomość tego, co ogląda twoje dziecko. Rozmawiaj o tym, co dziecko widzi, sprawdzaj, co rozumie z oglądanej bajki
  3. Nie pozwalaj, by telewizor był stale włączony - nawet jeżeli wydaje ci się, że dziecko go nie ogląda
  4. Ty decyduj o tym, o jakiej porze i na jaki czas będzie włączony telewizor
  5. Nie pozwalaj dziecku na bliskie siedzenie przed telewizorem. Minimalna odległość powinna wynosić 2,5m-3m
  6. Staraj się pokazywać dziecku i uczestniczyć w atrakcyjnych zabawach, innych niż siedzenie przed telewizorem.

Bądź konsekwentna. Jeżeli masz problem z kontrolą oglądania telewizji, najlepiej całkowicie z niej zrezygnuj. Zaoszczędzisz w ten sposób pieniądze i zapewnisz lepszy rozwój swojemu dziecku.

Daj dziecku dobry przykład i pokaż, że telewizor nie rządzi twoim życiem, że nie jest w nim stale obecny. Pamiętaj też, że z pozoru nieszkodliwe oglądanie np. wiadomości wieczornych dla dziecka może mieć fatalne skutki. Zwykle w takich wiadomościach aż roi się od tragicznych wydarzeń, katastrof, na które my prawie nie zwracamy uwagi. U dziecka oglądanie takich obrazów może powodować lęki i ogromny stres.

Postaraj się też, aby telewizor nie towarzyszył wam w posiłkach, szczególnie tych spożywanych wspólnie całą rodziną. W zamian za to porozmawiaj z partnerem, z dzieckiem. Dzięki temu atmosfera będzie dużo lepsza i korzystnie wpłynie to na rozwój dziecka.

Tematy: wychowanie, telewizja

Komentarze