Alergie pokarmowe u dzieci

Ocena: 3.62/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dzieci coraz częściej cierpią na różne alergie pokarmowe, jednak czasem objawy są tak delikatne, że nie zawsze można właściwie zdiagnozować chorobę. Tymczasem jeżeli dziecko będzie narażone na stały kontakt z alergenem, może u niego dojść do wytworzenia się alergii krzyżowej.

Alergie pokarmowe objawiają się zmianami na skórze dziecka
Alergie pokarmowe objawiają się zmianami na skórze dziecka

Objawy

Pierwszym krokiem jest rozpoznanie alergii. Objawy mogą być różne, od zmian skórnych (wysypka, plamy, szorstka skóra) przez objawy podobne do infekcji (katar, zaczerwienienie oczu, kaszel, duszności) do bólów brzucha, wymiotów, biegunki lub utraty apetytu.

 

Postępowanie

Jeżeli zauważysz u swojego dziecka jeden lub więcej z wyżej wymienionych objawów, postaraj się przeanalizować jadłospis malucha i zastanowić się, co mogło wywołać taką reakcję. Do chwili zaniku objawów wyeliminuj podejrzane pokarmy, a następnie co kilka dni je wprowadzaj, aż ponownie zaobserwujesz reakcję alergiczną.

 

Jakie są objawy alergii pokarmowej? Mówi alergolog:

 

Jeżeli reakcja jest bardzo gwałtowna lub masz problem ze zidentyfikowaniem alergenu, skonsultuj się z lekarzem alergologiem.

Pamiętaj, że u małych dzieci nie wykonuje się skórnych testów alergicznych. Z drugiej strony wiele alergii pokarmowych lub nietolerancji pokarmowych mija z czasem, dziecko z nich wyrasta.

Do najczęstszych alergenów należą jajka, mleko, orzechy ziemne, soja, pszenica, owoce morza, cytrusy. Ponadto warto unikać żywności z konserwantami, dużą ilością substancji chemicznych, pryskanych owoców i warzyw. Może się np. okazać, że dziecko po zjedzeniu truskawek kupionych w sklepie dostaje wysypki, a kiedy podasz mu taką samą truskawkę wyhodowaną we własnym ogródku, reakcji uczuleniowej nie będzie.

 

Przyczyny alergii

Alergia ma podłoże genetyczne. Jeżeli ty lub ojciec dziecka jesteście alergikami, dziecko ma dużą szansę na odziedziczenie skłonności do alergii.

Nie wiadomo do końca, co jest przyczyną alergii. Alergia jest niewłaściwą reakcją układu immunologicznego, a u dzieci układ ten ulega ewolucji i dojrzewa stopniowo. Wiadomo, że znacznie mniej alergii obserwuje się na wsi, w środowiskach, gdzie występuje wiele bakterii, stosunkowo niewielka ilość substancji chemicznych oraz kontakt ze zwierzętami. Dlatego zaleca się zachowanie higieny przy dziecku, ale nie sterylizowania otoczenia.

 

Alergia krzyżowa

Alergia krzyżowa to alergia najczęściej na pyłki roślin, która nasila się po spożyciu określonych pokarmów. Inaczej rzecz biorąc, jest to połączenie alergii wziewnej (czyli poprzez drogi oddechowe) z alergią pokarmową. Przy braku alergenu wziewnego, alergia pokarmowa może nie występować, ale w połączeniu może powodować bardzo silną reakcję organizmu.

Tematy: alergia, alergia pokarmowa

Komentarze