Nakazy i zakazy

Ocena: .31/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zakazy i nakazy to nieodłączny element wychowania dziecka. Choć ich obecność jest niezbędna, dobrze jest w niektórych momentach pozwolić na większą swobodę. Jak nauczyć dziecko respektowania wspólnych ustaleń?

I mamie, i dziecku potrzeba czasem odrobiny swobody
I mamie, i dziecku potrzeba czasem odrobiny swobody

Zakazy i nakazy warto wprowadzać od samego początku, oczywiście dostosowując ich wykonanie do wieku dziecka.

O ile nie można od niemowlęcia oczekiwać, że będzie respektować jakiś nakaz czy zakaz, o tyle można łagodnie, acz stanowczo nie pozwalać mu na pewne rzeczy, np. na zdejmowanie okularów lub zabieranie różnych przedmiotów.

Dziecko jest w stanie bardzo wcześnie rozpoznać i zrozumieć ton, jakiego używasz w przypadku zakazu (nie wolno, nie ruszaj). Często testuje, czy twoja reakcja na łamanie zakazu będzie taka sama, tzn. czy za każdym razem będziesz zabraniać danej czynności. Potrafi np. wyciągać rączkę w kierunku zakazanego przedmiotu i bacznie obserwować twoją reakcję. Z czasem będzie także respektować i treść danego przekazu.

 

Kiedy dziecko rozumie zakaz?

Już dwulatek jest w stanie zrozumieć i respektować to, że czegoś nie wolno robić.

Wcześniej można wydawać komunikaty w trybie nakazującym - zamiast mówić, że czegoś nie wolno robić, poleć dziecku zrobienie czegoś (np. zamiast: "nie chodź po trawie" powiedz: "idź po chodniku"). Jest to dla dziecka mniej abstrakcyjne od zakazu i łatwiej przyswajane. Niemniej jednak jeżeli w ogóle będziesz unikać stosowania zakazów wobec dziecka, nigdy nie nauczy się, czym one są.

 

Czemu służą?

Zakazy i nakazy przede wszystkim służą zachowaniu bezpieczeństwa dziecka. Nie pozwalasz na rzeczy, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu dziecka. Z kolei każesz dziecku robić to, co chroni jego zdrowie i życie. Oczywiście mogą być także i inne powody, ale warto sobie uświadomić, że nie służą one dręczeniu dziecka. Każdy zakaz lub nakaz powinien mieć uzasadnienie, powód. Jeżeli dziecko nie będzie chciało cię słuchać lub będzie protestować, przypomnij sobie ten powód, wytłumacz dziecku i nie zmieniaj swojego zdania.

 

Konsekwencja

Staraj się zawsze postępować konsekwentnie, nie zmieniać zdania. W ten sposób budujesz świat, w którym dziecko czuje się bezpiecznie, "zna reguły gry". Dziecko wie też, że może na tobie polegać, ufać ci, ponieważ nie rzucasz słów na wiatr. To, że dziecko czasem protestuje, wynika z chęci sprawdzenia, na ile może sobie pozwolić, czy da się obejść lub złamać zakaz bez konsekwencji.

 

Odpowiedni ton

Bardzo ważne jest wypowiadanie nakazu czy zakazu odpowiednim tonem. Nie musisz krzyczeć, ale mów stanowczo i "twardym" głosem. Dziecko nauczy się rozpoznawać ten ton, ponadto wzmacnia on przekaz.

 

Wolność i radość

Postaraj się stwarzać przynajmniej od czasu do czasu takie okazje, kiedy dziecko może do woli się wyszaleć - pobrudzić, pobiegać, pokrzyczeć (np. na placu zabaw). Dzieciństwo powinno być okresem szczęśliwym, pełnym nieskrępowanej radości. I o ile niektóre zakazy są konieczne, o tyle są miejsca i okazje, gdzie możesz pozwolić maluchowi na niczym nie ograniczoną zabawę. Niech dziecko ma okazję do wyrażania siebie, do szaleństwa. Tobie też na pewno przyda się taka zabawa razem z dzieckiem, w trakcie której nie będziesz musiała się przejmować ubraniem, wyglądem i tym, co ktokolwiek o tobie pomyśli. Warto odstresować siebie i dziecko w taki sposób przynajmniej raz na jakiś czas.

Tematy: wychowanie

Komentarze