Rodzina na rowerze

Ocena: 4.67/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Fotelik rowerowy, przyczepka czy doczepiany rower jednokołowy? Podpowiadamy, co wybrać i czym kierować się podczas zakupów.

Już roczne dzieci mogą wybrać się na wycieczkę w foteliku rowerowym. Fot. Shutterstock
Już roczne dzieci mogą wybrać się na wycieczkę w foteliku rowerowym.

Teoretycznie na rower możesz zabrać nawet niemowlaka. Pod warunkiem, że potrafi już samodzielnie siedzieć i jest w stanie wytrwać w tej pozycji przez dłuższy czas. Jako dolną granicę wieku producenci fotelików rowerowych podają 9 miesiąc życia, ale bezpiecznie jednak odłożyć debiut kolarski do do czasu, aż dziecko skończy rok. Przyjmuje się, że rok to także minimalnym wiek, od którego można bezpiecznie wozić dziecko w przyczepce zamontowanej za rowerem. Jeśli chcesz się upewnić, że twoje roczne dziecko rzeczywiście jest już gotowe na wycieczki rowerowe, porozmawiaj o tym z pediatrą.

Na początek wybieraj proste nawierzchnie i króciutkie trasy - ani kręgosłup rocznego, ani dwuletniego dziecka nie jest jeszcze gotowy na dłuższe przejażdżki, a tym bardziej na jazdę po wybojach. Pamiętaj też, żeby nie szaleć z prędkością.

 

FOTELIKI ROWEROWE

Najpopularniejszym sposobem wożenia dzieci na rowerze są niezmiennie foteliki. Na rynku jest ich mnóstwo. Jak więc znaleźć ten idealny? Drogą eliminacji.

 

Szukaj fotelików, które mają oznaczenie EN 14344

Jest to europejska norma, która określa standardy bezpieczeństwa fotelików rowerowych dla dzieci o wadze od 9 do 22 kg (co w przybliżeniu odpowiada wiekowi dzieci od 9 miesięcy do 5 lat), które potrafią samodzielnie siedzieć.

Kupując fotelik z certyfikatem EN 14344 możesz być pewna, że:

-  ma on odpowiednie proporcje,

-  jest wykonany z bezpiecznych materiałów,

-  nie ma wystających lub ostrych części,

-  został zaprojektowany tak, że nie ma możliwości, by dziecko włożyło stopę między szprychy,

-  ma odpowiednie pasy bezpieczeństwa,

-  jest odporny na uderzenia i zmiany temperatury,

-  sposób, w jaki jest montowany do roweru, jest bezpieczny.

10 rzeczy, które możesz zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo dziecka.

 

Istotną kwestią przy poszukiwaniu fotelika jest też waga dziecka

- Jeżeli twoje dziecko waży do 15 kg, możesz wybrać dla niego fotelik montowany z przodu roweru (między kierownicą a siodełkiem) lub montowany za plecami rowerzysty.

- Dzieci ważące więcej niż 15 kg mogą być przewożone tylko w fotelikach montowanych z tyłu i przeznaczonych dla pasażerów o wadze do 22 kg.

 

1. Foteliki montowane z przodu (między kierownicą a siodełkiem)

Ich wielką zaletą jest to, że dziecko ma niczym nieograniczone pole widzenia i dzięki temu może cieszyć z przejażdżki. Jest w stałym kontakcie z rodzicem, może z nim porozmawiać albo się przytulić (ramiona rodzica dodatkowo chronią dziecko). Poza tym rodzic ma stałą kontrolę nad dzieckiem. Świetnym rozwiązaniem w tego typu fotelikach jest podpórka z poduszeczką znajdująca się przed dzieckiem - maluch może opierać o nią ręce, a kiedy przyjdzie mu ochota na drzemkę, położyć na niej głowę.

 fotelik rowerowy

Fot. Delimama

Duże znaczenie ma też to, że przy takim foteliku środek ciężkości znajduje się pośrodku roweru, co czyni rower bardziej stabilnym. 

Czytaj też: Rower - od kiedy dwa kółka?

 

2. Foteliki montowane za kierowcą

Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że można w nich wozić duże dzieci. Niektóre z nich mają możliwość odchylenia oparcia, dzięki czemu dziecku jest wygodniej, gdy uśnie. Dziecko, siedząc za rodzicem, jest osłonięte przed podmuchami wiatru i  "zagubionymi" owadami. Niestety, niewiele może zobaczyć (zwłaszcza w fotelikach, które mają rozbudowane boczne osłonki na głowę) i ma utrudniony kontakt z rodzicem. Dla rodziców natomiast mało komfortowe jest wsiadanie na rower z siedzącym w foteliku dzieckiem i zsiadanie z niego - trzeba uważać, żeby całość się nie wywróciła i żeby nie kopnąć dziecka (dlatego foteliki tego typu lepiej montować w rowerach typu damka, niż w tych z męską ramą).

Czytaj też: Bezpieczeństwo dziecka na rowerze

 

Zanim wsadzisz dziecko (niezależnie od jego wieku) do fotelika i ruszysz w teren, upewnij się, że jest ono bezpieczne:


- fotelik musi być solidnie przymocowany do roweru,

-  głowa dziecka nie może wystawać poza górną krawędź fotelika (jeśli jest to fotelik mocowany z tyłu), powinna być wygodnie oparta. Koniecznie pamiętaj o kasku!

-  pasy powinny być zapięte - jeśli masz do wyboru fotelik z trzypunktowymi i pięciopunktowymi pasami, wybierz ten drugi,

-  na podnóżkach powinny znajdować się paski zabezpieczające nóżki dziecka przed włożeniem ich w szprychy - paski zapinaj, nawet jeśli chcesz przejechać dosłownie kilka metrów,

-  jeżeli dziecko siedzi za tobą, a w siodełku masz sprężyny, to musisz je czymś osłonić - dzieci bardzo lubią trzymać się za nie rączkami,

-  dopóki dziecko siedzi w foteliku, nie możesz wypuścić roweru z rąk - opieranie o drzewo odpada.

 

 Czytaj dalej na drugiej stronie: wycieczki rowerowe z małym dzieckiem

Tematy: rower, wycieczki rowerowe, fotelik rowerowy, rower jednokołowy, przyczepka rowerowa

Komentarze