Trening czystości dziecka – kiedy na nocnik?

Kiedy dziecko jest gotowe, jaki nocnik kupić i jakich błędów unikać.

Wielu rodziców nie może doczekać się chwili, kiedy dziecko zacznie korzystać z nocnika . W końcu jest to krok milowy w rozwoju malca i dowód na jego samodzielność. Poza tym oznacza koniec z przewijaniem, które w wielu sytuacjach jest uciążliwe. No i wreszcie, pożegnanie z pieluszkami oznacza spore oszczędności. Taaak… rodzice raczej nie potrzebują zachęty do rozpoczęcia treningu czystości. A maluchy? Przedstawiamy ich punkt widzenia.

Przeczytaj też: Ile trwa ciąża?

Kiedy dziecko jest gotowe na naukę korzystania z nocnika?

Zapomnij o opowieściach babć, które przekonują, że dziecko może (a nawet powinno!) siusiać do nocnika, gdy tylko nauczy się siedzieć. Wiele badań naukowych, lata doświadczeń lekarzy oraz praktyki rodziców pokazały, że maluchy muszą dorosnąć do treningu czystości. Najlepszy czas na naukę zaczyna się, gdy dziecko skończy 18 miesięcy. Przyjmuje się, że dopiero wtedy jest w stanie kontrolować swój pęcherz. Wcześniejsze sukcesy należy traktować jako... przypadek. Czyli roczne dziecko, któremu udało się zapełnić nocniczek, nie jest jeszcze w stanie skojarzyć, że ból brzuszka i parcie miały jakikolwiek związek z robieniem siku. Zwykle dopiero 18-miesięczny smyk zaczyna rozumieć, po co jest nocnik i kiedy należy z niego korzystać. "Zwykle", bo w przypadku niektórych dzieci, z treningiem czystości trzeba odczekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. I to też należy uznać za "start o czasie".

Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że dziecko dorosło już do treningu czystości to:

  • stałe pory moczenia pieluszki (np. po spacerze);
  • "rytuały" związane z robieniem kupy np. dziecko chowa się wtedy pod stołem albo kuca;
  • dziecko mówi, że właśnie robi siusiu w pieluszkę;
  • malec wyraźnie daje znać, że mu niewygodnie w pampersach i chciałby chodzić z gołą pupą.

Uwaga!

Nawet jeśli jesteś pewna, że dziecko jest gotowe na trening czystości, nie zaczynaj go, jeśli właśnie w życiu dziecka dużo się dzieje np. gdy malec zaczyna chodzić do żłobka. Dziecko powinno być bowiem spokojne i mieś szansę skupić się na nowym zadaniu.

Trening czystości w 5 krokach

Krok 1 - zakup nocnika

Wybór nocników jest przeogromny. Wielu rodziców sądzi, że im bardziej atrakcyjny nocnik, tym większa szansa na powodzenie. Dlatego pewnie wybierają np. świecące trony, które fanfarami nagradzają sukces dziecka. Niestety taki cudowny nocnik często bardziej przeszkadza dziecku niż pomaga. Sedes, z którego dobywają się oklaski może przestraszyć, a świecący tron stać się kolejną zabawką. Najlepszym wyjściem wydaje się więc być zwykły nocnik. Nie ma sensu urozmaicać dziecku załatwiania fizjologicznych (a więc naturalnych, a nie nadzwyczajnych) potrzeb. Z tego samego powodu staraj się nie rób z treningu czystości głównego nadzwyczajnego wydarzenia w życiu całej rodziny. Warto od początku tłumaczyć dziecku, że należy robić siku i kupę spokojnie, w skupieniu i gdzieś na uboczu. To czynność intymna, więc nie ma powodu, by stawiać nocnik na środku salonu i spraszać krewnych, by podziwiali jego zawartość. Można powiedzieć, że im mniej zamieszania przy zakupie i używaniu nocnika, tym łatwiej o sukcesy.

Krok 2 - prezentacja z instruktażem

Jest nocnik? Wytłumacz dziecku, do czego służy. Możesz posadzić na nim pluszaka i powiedzieć, co będzie robił. Albo zrelacjonować przebieg tej czynności po kolei (dla dziecka wcale nie musi być oczywisty.) A więc np.: "zdejmujemy majtki, siadamy na nocniku, robimy siusiu lub kupę, wycieramy papierem toaletowym pupę, zakładamy majtki i myjemy ręce." Można też wesprzeć się książkami dla dzieci. Popularne "nocnikowe pozycje" to:

"Nocnik nad nocnikami" Alony Frankel (wyd. Nisza)

nocnik nad nocnikami

oraz "Ja już potrafię - o sukcesie na sedesie" Agnieszki Frączek i Wildish Lee (wyd. Debit)

sedes

Krok 3 - Zamiana pieluch na majtki

Zdejmij dziecku pieluszkę i załóż majtki. Podkreśl, jak bardzo jesteś dumna ze swojego dużego (!) dziecka. Pokaż, gdzie jest nocnik i powiedz, że teraz do niego malec będzie robił siku oraz kupę.

Krok 4 - Wysadzanie o stałych porach

Sadzaj dziecko na nocniku w porach, kiedy według ciebie zwykle robi siku. Poza tym - zawsze po śnie, przed snem i wyjściem na spacer.

Uwaga! Jeśli dziecko zna już instrukcję obsługi nocnika, a jednak unika robienia do niego siku i prosi, byś zakładała mu pieluszkę, odłóż trening czystości na jakiś czas - maksymalnie na miesiąc.

Krok 5 - Przypominanie i wypytywanie

Proponuj dziecku korzystanie z nocnika regularnie co dwie godziny i przynajmniej raz w ciągu godziny zapytaj malca, czy chce siusiu. Nie przejmuj się jeśli najpierw mówi, że chce, a potem siedzi na nocniczku bez efektu. To się pewnie będzie często zdarzać. Wtedy jednak nie zmuszaj malca, by siedział tak długo, aż wreszcie coś zrobi, bo to tylko zniechęci go do nauki.

Malec robi siku, zanim dobiegnie do nocniczka albo sygnalizuje ci, że zrobił siusiu w pieluszkę? Jesteście na prostej drodze do sukcesu. Dziecko skupia się na tym, że moczy pieluszkę lub ubranie, więc jest spora szansa, że następnym razem zdąży usiąść na nocniku.

Jak długo trwa nauka korzystania z nocnika?

Lepiej nastaw się na to, że długo, tzn. od kilku tygodni do kilku miesięcy. Oczywiście są mali mistrzowie, którzy zrozumieją, o co chodzi w korzystaniu z nocnika w kilka dni, a potem tylko będą im się czasami przydarzać jakieś wpadki. Choć, warto to podkreślić, "wpadki" będą się jeszcze jakiś czas zdarzały każdemu dziecku, które pożegnało pieluszki na dobre.

Sprawdź, kiedy można mówić o moczeniu nocnym i jak się je leczy

Może też być tak, że pierwsza próba nauki korzystania z nocnika, zakończy się porażką, tzn. dziecko nadal sika w majtki i buntuje się przed siadaniem na nocniku. Wtedy warto odłożyć tę naukę na kilka tygodni, a potem spokojnie rozpocząć trening od początku. I spokojnie wrócić po tym czasie. Jak we wszystkim, tu również obowiązuje zasada "nic na siłę".

Warto wiedzieć, że najwięcej dzieci zaczyna naukę korzystania z nocnika dopiero po skończeniu 2 lat, a odnoszą sukces, gdy skończą 2,5 lat. Dziewczynki zwykle wcześniej niż chłopcy.

Książki o treningu czystości, które warto przeczytać:

  1. "Nauka nocniczka dla chłopców", Simone Cave, Caroline Fertleman, Wydawnictwo Esprit;
  2. "Nauka nocniczka dla dziewczynek", Simone Cave, Caroline Fertleman, Wydawnictwo Esprit;
  3. "Każde dziecko może mieć sucho. Jak nauczyć dziecko kontrolować czynności fizjologiczne", Gabriele Haug-Schnabel, Media Rodzinna;
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Syrop z cebuli dla dziecka – od kiedy można podawać?

 

Jak nauczyć dziecko pić przez rurkę? Kilka sposobów

 

Moczenie nocne u dziecka – co to jest? Rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

 

Czy zakładać dziecku maseczkę?

 

Wymaz z gardła i nosa

 

Zapalenie krtani u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby na krup

 

Krew w moczu u dziecka – jakie są przyczyny krwiomoczu u dzieci?

 

Dzielenie się zabawkami – jak nauczyć tego dziecko?