Trening czystości krok po kroku

Ocena: 3.65/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kiedy dziecko jest gotowe, jaki nocnik kupić i jakich błędów unikać.

Trening czystości warto rozpocząć dopiero gdy dziecko skończy 1,5 roku. Fot. Shutterstock
Trening czystości warto rozpocząć dopiero gdy dziecko skończy 1,5 roku.

Wielu rodziców nie może doczekać się chwili, kiedy dziecko zacznie korzystać z nocnika. W końcu jest to krok milowy w rozwoju malca i dowód na jego samodzielność. Poza tym oznacza koniec z przewijaniem, które w wielu sytuacjach jest uciążliwe. No i wreszcie, pożegnanie z pieluszkami oznacza spore oszczędności. Taaak… rodzice raczej nie potrzebują zachęty do rozpoczęcia treningu czystości. A maluchy? Przedstawiamy ich punkt widzenia. 

Kiedy dziecko jest gotowe na naukę korzystania z nocnika?

Zapomnij o opowieściach babć, które przekonują, że dziecko może (a nawet powinno!) siusiać do nocnika, gdy tylko nauczy się siedzieć. Wiele badań naukowych, lata doświadczeń lekarzy oraz praktyki rodziców pokazały, że maluchy muszą dorosnąć do treningu czystości. Najlepszy czas na naukę zaczyna się, gdy dziecko skończy 18 miesięcy. Przyjmuje się, że dopiero wtedy jest w stanie kontrolować swój pęcherz. Wcześniejsze sukcesy należy traktować jako... przypadek. Czyli roczne dziecko, któremu udało się zapełnić nocniczek, nie jest jeszcze w stanie skojarzyć, że ból brzuszka i parcie miały jakikolwiek związek z robieniem siku. Zwykle dopiero 18-miesięczny smyk zaczyna rozumieć, po co jest nocnik i kiedy należy z niego korzystać. "Zwykle", bo w przypadku niektórych dzieci, z treningiem czystości trzeba odczekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. I to też należy uznać za "start o czasie".

Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że dziecko dorosło już do treningu czystości to:

  •  stałe pory moczenia pieluszki (np. po spacerze);
  •  "rytuały" związane z robieniem kupy np. dziecko chowa się wtedy pod stołem albo kuca;
  • dziecko mówi, że właśnie robi siusiu w pieluszkę;
  • malec wyraźnie daje znać, że mu niewygodnie w pampersach i chciałby chodzić z gołą pupą.

Uwaga!

Nawet jeśli jesteś pewna, że dziecko jest gotowe na trening czystości, nie zaczynaj go, jeśli właśnie w życiu dziecka dużo się dzieje np. gdy malec zaczyna chodzić do żłobka. Dziecko powinno być bowiem spokojne i mieś szansę skupić się na nowym zadaniu.

Czytaj też: Czy roczne dziecko można nauczyć korzystać z nocnika?

Trening czystości w 5 krokach

Krok 1 - zakup nocnika

Wybór nocników jest przeogromny. Wielu rodziców sądzi, że im bardziej atrakcyjny nocnik, tym większa szansa na powodzenie. Dlatego pewnie wybierają np. świecące trony, które fanfarami nagradzają sukces dziecka. Niestety taki cudowny nocnik często bardziej przeszkadza dziecku niż pomaga. Sedes, z którego dobywają się oklaski może przestraszyć, a świecący tron stać się kolejną zabawką. Najlepszym wyjściem wydaje się więc być zwykły nocnik. Nie ma sensu urozmaicać dziecku załatwiania fizjologicznych (a więc naturalnych, a nie nadzwyczajnych) potrzeb. Z tego samego powodu staraj się nie rób z treningu czystości głównego nadzwyczajnego wydarzenia w życiu całej rodziny. Warto od początku tłumaczyć dziecku, że należy robić siku i kupę spokojnie, w skupieniu i gdzieś na uboczu. To czynność intymna, więc nie ma powodu, by stawiać nocnik na środku salonu i spraszać krewnych, by podziwiali jego zawartość. Można powiedzieć, że im mniej zamieszania przy zakupie i używaniu nocnika, tym łatwiej o sukcesy.

Krok 2 - prezentacja z instruktażem

Jest nocnik? Wytłumacz dziecku, do czego służy. Możesz posadzić na nim pluszaka  i powiedzieć, co będzie robił. Albo zrelacjonować przebieg tej czynności po kolei (dla dziecka wcale nie musi być oczywisty.) A więc np.: "zdejmujemy majtki, siadamy na nocniku, robimy siusiu lub kupę, wycieramy papierem toaletowym pupę, zakładamy majtki i myjemy ręce." Można też wesprzeć się książkami dla dzieci. Popularne "nocnikowe pozycje" to:

"Nocnik nad nocnikami" Alony Frankel (wyd. Nisza)

nocnik nad nocnikami

 

oraz "Ja już potrafię - o sukcesie na sedesie" Agnieszki Frączek i Wildish Lee (wyd. Debit)

sedes

Czytaj dalej na drugiej stronie: Trening czystości krok po kroku

 

 

Tematy: nocnik, Trening czystości

Komentarze