Pożegnanie z pieluszkami

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Prędzej czy później nadchodzi moment, kiedy pora odstawić pieluszki i nauczyć malucha korzystania z nocniczka lub toalety - chwila ważna dla dziecka, ale także dla rodziców. W jaki sposób pożegnać pieluszki bez stresu?

Naukę korzystania z nocnika najlepiej rozpocząć między 2. a 3. rokiem życia dziecka
Naukę korzystania z nocnika najlepiej rozpocząć między 2. a 3. rokiem życia dziecka

Pożegnanie z pieluszkami może odbyć się w różnym wieku. Niektóre dzieci same proszą, żeby założyć im majteczki. Zwykle ostateczne pożegnanie pieluszek odbywa się między 2. a 3. rokiem życia dziecka. Kiedy dziecko idzie do przedszkola, musi już umieć korzystać z nocniczka.

Czytaj też: Co zrobić, gdy przedszkolak moczy się w nocy?

 

Przyzwyczajanie

Przyzwyczajać malca do nocnika można zacząć dużo wcześniej. Przede wszystkim należy pamiętać, by nauka nie była dla dziecka stresująca. Jeżeli będziemy wywierać zbyt dużą presję, może się to skończyć przesadnym przetrzymywaniem moczu lub kału. W skrajnych przypadkach konieczna może być wizyta u lekarza, jeżeli dziecko bardzo długo nie robiło kupki.

Czytaj też: Czy roczne dziecko można nauczyć korzystać z nocnika?

 

Chwalenie

Dlatego do nauki warto zachęcać delikatnie, nagradzać wszelkie przejawy zainteresowania i podejmowane próby załatwiania się do nocnika. Jeżeli dziecko będzie już korzystać z nocniczka, ale zdarzy mu się "wpadka", nie ma sensu go karcić czy ośmieszać. Należy za to bić brawo i świętować każde udane załatwienie się do nocnika.

Poza biciem braw i radością całej rodziny, warto chwalić malucha przed innymi. Dwuletnie dziecko odczuwa dumę ze swoich osiągnięć i rozumie, kiedy jest chwalone także przed innymi.

Na początku można dziecko zachęcać do posiedzenia na nocniczku, poczytania książeczki. Każda udana próba powinna być nagradzana brawami, pochwałami itp. Można też wykorzystać wszelkie okazje, kiedy wiemy, że dziecko będzie robić siusiu - np. zaraz po obudzeniu się rano. Jeżeli dziecko regularnie robi kupkę o tej samej porze dnia albo sygnalizuje, że będzie ją robić (czerwieni się, napina itp.), również jest to idealna okazja do posadzenia go na nocnik.

Czytaj też: Kiedy sadzać dziecko na nocnik?

 

Inne zachęty

Można także obiecać dziecku nagrodę, jeżeli uda mu się prawidłowo skorzystać z nocnika - najlepiej jakiś drobiazg.

Można też np. wybrać się z dzieckiem do sklepu z ubraniami dziecięcymi, wspólnie wybrać majteczki (kolorowe, może z ulubionym bohaterem) i w ten sposób dokonać pożegnania z pieluchami.

Czytaj też: 10 prezentów za mniej niż 10 zł

 

Wyrozumiałość

Pamiętaj, że nauka siusiania do nocnika jest trudną nauką. Dzieci przyswajają ją sobie w różnym tempie. Jednym dzieciom przychodzi to szybciej i łatwiej, innym dużo później. Nie należy się tym przejmować i stresować dziecka - do prób malucha należy podejść z pełną wyrozumiałością i wspierać dziecko w nauce.

Oczywiście można też wyjść z założenia, że w końcu dziecko samo zrezygnuje z pieluch i poczekać, aż to się stanie. Jednakże warto pamiętać, że rolą rodziców jest nie tylko obserwacja dziecka i podążanie za jego rozwojem, ale wspieranie w tym rozwoju także poprzez naukę nowych umiejętności i dążenia do samodzielności.

Czytaj też: Trening czystości krok po kroku

Tematy: nocnik, pieluchy, nauka korzystania z nocnika

Komentarze