Nauka języków obcych dla małych dzieci (2)

Lekcje dla trzymiesięcznych niemowląt? Niania mówiąca po angielsku? Niemieckojęzyczne przedszkole? Wielu rodziców poważnie rozważa te opcje. Przesadzają czy po prostu dbają o przyszłość? Sprawdź, kiedy rzeczywiście warto zacząć uczyć dziecko obcego języka i co zrobić, by nauka przyniosła efekty.

5-miesięczny płód ma wystarczająco rozwinięty zmysł słuchu, by odbierać dźwięki. W tym wieku poznaje rytm i melodię języka, jakim posługuje się kobieta ciężarna oraz osoby, które jej towarzyszą. Dzięki temu po narodzinach bezbłędnie rozpozna mowę swojej mamy. I - co ciekawe - odróżni język ojczysty od obcego. Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań amerykańskich naukowców z Pacific Lutheran University w Tacoma (opublikowane w "Acta Paediatrica"). Jako pierwsi przeprowadzili oni test z udziałem 40 noworodków. Obserwowali je przez 30 godzin po narodzinach i sprawdzali, jak reagują na dźwięk ojczystego i obcego języka. Okazało się, że maluchy inaczej ssały pierś lub smoczek kiedy słyszały swój język i inaczej, kiedy docierał do nich język obcy, co oznacza, że różnica była dla nich bardzo wyraźna i dostrzegalna.

Zobacz również: Rozwój mowy dziecka – pierwsze słowa i zdania

Jeśli więc będziesz w ciąży oglądać filmy po angielsku czy niemiecku, albo zaczniesz brać lekcje francuskiego u native speakera, to twoje dziecko będzie trochę osłuchane z tym językiem. Jednak nie przecenialibyśmy tego doświadczenia. Nie będzie miało kluczowego znaczenia dla dlaszej edukacji. Jeśli więc chcesz wychować poliglotę - właściwa nauka dopiero przed wami.

Język obcy dla niemowląt

Lektorzy przekonują, że naukę języka obcego należy rozpocząć jak najwcześniej. Słynna lingwistka Helen Doron opracowała nawet metodę kształcenia 3-miesięcznych maluchów. Według niej już tak małe niemowlę może uczyć się mówić nie tylko w ojczystym, ale także w obcym i nie będzie mu to sprawiało żadnego problemu. Jeśli więc masz ochotę nauczyć malca kilku słówek, możesz przemycać obce słowa wykonując codzienne czynności, zwłaszcza podczas zabawy. Przykład? Kiedy niemowlę się obudzi przywitaj je mówiąc np. "hello", biorąc lalkę mów o niej "doll", a kiedy wołasz malca do siebie powiedz "come to mummy".

Wielu ekspertów twierdzi jednak, że lepsze efekty w przypadku niemowląt i małych dzieci daje metoda zwana "zanurzenie w języku". Zgodnie z jej zasadami maluch słyszy nie tylko pojedyncze np. angielskie czy hiszpańskie słowa, ale całe wypowiedzi. Codziennie przez pewien czas (optymalny to 1/3 okresu aktywności dziecka) zostaje "otoczony" wyłącznie obcą mową. Co istotne - nikt nie tłumaczy mu zdań na język polski. Jeśli rodzice nie czują się na siłach, by tak dużo i swobodnie mówić w obcym języku, możecie rozważyć zabawy dziecka z native speakerem. Tylko lepiej poczekać z tym do pierwszych urodzin. Nie należy jednak za bardzo zwlekać bo specjaliści są zgodni, że dziecko najwięcej nauczy się do końca drugiego roku życia. W tym czasie tworzą się w mózgu dziecka główne drogi nerwowe, które są odpowiedzialne za przyswajanie wiedzy. Jeśli więc w tym okresie malec zacznie się uczyć języka obcego, jest szansa, że wykształci się u niego specjalna, oddzielna droga nerwowa.

Kontakt z językiem obcym w pierwszych trzech latach życia dziecka sprawi, że malec osłuch się z nim - pozna jego brzmienie, zapamięta niektóre konstrukcje gramatyczne i zapamięta słówka, których wkrótce będzie używał.

Zajęcia językowe dla przedszkolaka

O ile od niemowląt i małych dzieci, które "uczą się" języka obcego, nie oczekuje się, że będą się nim posługiwały, o tyle kilkulatki, które mają np. zajęcia z angielskiego w przedszkolu lub indywidualne lekcje, w mniemaniu niektórych dorosłych powinny trochę rozmawiać po angielsku. Nic bardziej mylnego. To prawda, dziecko może podczas wakacji za granicą przedstawić się, powiedzieć, ile ma lat i skąd pochodzi. Pewnie będzie umiało także przywitać się, podziękować i nazwać rzecz, o którą prosi. Co istotne, nie będzie wystraszone, jeśli ktoś zwróci się do niego w obcym języku, lecz nawet podejmie próbę zrozumienia go i bez skrępowania samo coś powie. Jeśli tak się stanie - należy uznać to za sukces i pracować dalej. Doświadczeni lektorzy zauważają, że najlepsze efekty nauki języka obcego obserwują u dzieci, które już swobodnie operują ojczystym językiem. Od tych maluchów można nawet oczekiwać konstruowania prostych zdań. Ważna jest jednak systematyczna, codzienna nauka, najlepiej przez pół godziny. Dobrym pomysłem jest nauka w gronie rówieśników, w małej grupie np. 5-osobowej.

Czytaj dalej na drugiej stronie: Nauka języków obcych dla małych dzieci

Nie ma sensu jednak porównywać dzieci, a tym bardziej złościć się, że nasze nic z lekcji nie wynosi. Niektóre przedszkolaki chwalą się pierwszymi słowami już po kilku zajęciach. Inne przez wiele miesięcy nie zdradzają, że w ogóle czegokolwiek się nauczyły. Dopiero po pewnym czasie rodzice słyszą, jak mówią całe zdania w obcym języku, z odpowiednią intonacją i pięknym akcentem.

W przypadku przedszkolaków, najważniejsze jest, by nauka była dla dziecka przyjemnością. Jeśli tak jest, to efekty też będą. Jeśli nie w przedszkolu, to w szkole - na pewno.

Jak uczyć dziecko języków obcych w domu

Doskonale wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Język obcy nie jest tu wyjątkiem. Najlepiej, by była to zabawa, która angażuje wszystkie zmysły, jest dynamiczna i ciekawa. Dziecko powinno czerpać z niej radość i być nagradzane za każdy sukces. Jeśli chcesz by nauczycielem swego kilkulatka, postaraj się wygospodarować codziennie pół godziny na tę wesołą naukę.

Oto co możesz zrobić:

- słuchajcie piosenek dla dzieci w języku obcym. Najlepsze są te, które wymagają ruchu, np. pokazywania czegoś rękoma, podskakiwania i zawierają proste do powtórzenia słowa;

- pokazuj przedmioty z otoczenia dziecka i podawaj ich nazwy w języku polskim i obcym;

- stopniowo wprowadzaj proste polecenia w języku obcym i wypowiadaj je na zmianę z polskimi;

- korzystajcie z programów komputerowych do nauki języków obcych - są tak przygotowane, że naprawdę sprawiają dzieciom radość. Wybierajcie te, które mają rekomendację Ministerstwa Edukacji lub Polskiego Towarzystwo Dysleksj, np. programy z serii Adibu czy Królik Bystrzak.

Adibu

Fot. z Ceneo.pl

- pokazuj dziecku zagraniczne kreskówki w oryginale. Często zdarza się tak, że jeśli małe dziecko zobaczy jakąś bajkę, której wcześniej nie widziało, to obejrzy ją chętnie mimo, że bohaterowie mówią w obcym języku. Co więcej uzna to za zupełnie normalne, że np. Świnkę Peppę ogląda się po angielsku, a Misia Uszatka po polsku.

- w zabawie z dziećmi, które skończyły 3 lata możesz wykorzystywać karty obrazkowe, które po jednej stronie mają słowo w języku polskim, a po drugiej np. w angielskim. Jest wersja kart z obcojęzycznymi rysunkowymi zagadkami. Dzieciaki uwielbiają się nimi bawić.

Angielski _dla _dzieci _karty _obrazkowe _100_pierwszych _slowek _3

- daj dziecku obcojezyczne książki z obrazkami do kolorowania lub prostymi łamigłówkami takie jak np. "Animal Thinkylines". Tekstu jest w nich mało i dziecko jest żywo zainetersowane tym, by go zrozumieć.

Myslanki _o _zwierzetach _w _j _angielskim _animal _thinkylines _1

Fot. Delimama

- przed snem czytajcie obcojęzyczne proste (!) książeczki. Najlepiej z wierszykami.

Książki dla dzieci, których nie da się po prostu przeczytać

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Pytania do zadania opiekunce do dziecka

 

Kolczyki lecznicze dla dzieci – kiedy i jak zdjąć?

 

Puzzle

 

Atopowe zapalenie skóry – objawy i pielęgnacja

 

Gotowość szkolna

 

Metody nauki języków obcych

 

Drgawki gorączkowe u dziecka – rodzaje, przyczyny, leczenie

 

Taniec dla dzieci – taniec z niemowlakiem w chuście, szkoła tańca dla dzieci