Naucz dziecko dzielenia się z innymi

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niemowlę w pełni integruje się z otaczającym je światem, później zaczyna rozumieć pojęcie własności, początkowo uważając, że wszystko należy do niego. Z czasem zaczyna nie tylko rozumieć, ale i akceptować, że coś jest cudze. Nauka dzielenia się własnymi zabawkami to kolejny etap w rozwoju dziecka.

Nauka dzielenia się jest ważnym elementem socjalizacji dziecka
Nauka dzielenia się jest ważnym elementem socjalizacji dziecka

Zrozumienie pojęcia własności przychodzi z czasem. Ale już półtora roczne dziecko potrafi to zrozumieć, choć niekoniecznie zaakceptować. Kluczowa jest tutaj interakcja z innymi dziećmi, a tym samym z cudzymi przedmiotami. Warto od samego początku przyzwyczajać malucha, że nie wolno zabierać cudzych zabawek i cierpliwie tłumaczyć to, pomimo protestów dziecka. Na efekty nauki przyjdzie poczekać z czasem, niemniej będzie coraz lepiej.

 

Zacznij od wymiany

O ile nie wolno zabierać cudzych zabawek, o tyle nie trzeba malucha zmuszać, żeby oddawał swoje zabawki. Ma prawo bawić się swoimi zabawkami. Zwykle jednak interesuje go wszystko, co jest cudze - bo jest nowe i nieznane. Wtedy warto namówić malca na wymianę - niech odda swoją zabawkę innemu dziecku, a w zamian dostanie jego zabawkę. Oczywiście wyłącznie za akceptacją innego malucha i jego opiekuna. Zwykle dzieci chętnie zgadzają się na taką wymianę. Niektóre mamy zabierają wręcz na plac zabaw zabawki "na wymianę", czyli takie, które w razie czego mogą się zniszczyć.

Dwulatki, a nawet i trzylatki mogą mieć opory, żeby się wspólnie bawić. Natomiast już czterolatki bawią się rzeczywiście razem, korzystając z tych samych zabawek i wymyślając wspólne zabawy. Nie znaczy to, że nie warto wcześniej zachęcać malucha do zabaw z innymi dziećmi. Dobrze jest go namawiać do dzielenia się swoimi zabawkami, uświadamiać mu radość, jaką może tym sprawiać innym dzieciom i chwalić malca, kiedy ładnie oddaje cudze zabawki oraz gdy chętnie pożycza swoje.

 

Inne dzieci

Pamiętaj, że jeżeli twoje dziecko nie będzie miało kontaktu z innymi dziećmi, proces ten będzie przebiegał później i, co się z tym wiąże, trudniej. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy maluch posiada starsze rodzeństwo.

Proces socjalizacji, czyli nabywania umiejętności przebywania w społeczeństwie, jest procesem bardzo długim, ale dziecko, które wcześnie będzie uczone zasad zgodnego życia z rówieśnikami, lepiej odnajdzie się w grupie.

Dlatego ucz dziecko od samego początku prawidłowych postaw, oczywiście biorąc pod uwagę wiek dziecka i akceptując trudności, jakie ta nauka przynosi.

Nauka płynąca z tego, że coś jest "moje", a coś "twoje" powinna także dotyczyć sfery domowej. Nie pozwalaj na branie swoich rzeczy (tłumacz, że to mamusi), niech dziecko przyzwyczaja się stopniowo do budowania swojej odrębności i niezależności.

Tematy: nauka, zabawa, zabawki, socjalizacja dziecka

Komentarze