Taniec dla dzieci – taniec z niemowlakiem w chuście, szkoła tańca dla dzieci

Taniec z niemowlakiem w chuście? Kurs tańca z kilkulatkiem albo zabawy ruchowe w domu? Dowiedz się, jak za pomocą tańca rozwijać kreatywność dziecka, kształtować własną sylwetkę i jednocześnie wzmacniać łączącą was więź.

Jest wiele rzeczy, które możesz robić ze swoim dzieckiem, nawet gdy jest jeszcze niemowlakiem: jedną z nich jest taniec. Z kilkumiesięcznym maluchem możesz pójść na specjalne zajęcia taneczne z wykorzystaniem chust, z nieco starszym dzieckiem gdzieś, gdzie potańczycie oboje. W większych szkołach tańca, ośrodkach kultury czy sportu możesz sama chodzić na jedne zajęcia, podczas gdy twoja pociecha ćwiczy w sali obok. Oczywiście, możesz też tańczyć z dzieckiem w domu. Ale po kolei.

Taniec z niemowlakiem

Na zajęciach z tańca dla mam z niemowlętami dziecko umieszczane jest w chuście przywiązanej do ciebie w sposób, który zapewnia mu komfort i bezpieczeństwo, tobie zaś swobodę ruchów. Ciepło twojego ciała i jego kołysanie zapewniają maluchowi wrażenia podobne do tych, jakie przeżywał, będąc jeszcze w twoim brzuchu. Dzięki temu dziecko jest spokojne i zrelaksowane. Ty z kolei dobrze się bawisz, tracisz zbędne kilogramy i pobudzasz wydzielanie endorfin, które wprawiają cię w świetny nastrój, rozwijasz świadomość ciała i budujesz głęboki kontakt z maluchem.

Przeczytaj też: Jaki sport dla przedszkolaka?

Przed zapisaniem się na takie zajęcia trzeba koniecznie sprawdzić:

  • jakie kwalifikacje ma instruktor lub instruktorka. Szkoła powinna udzielić ci informacji na temat kompetencji osoby, która będzie się wami zajmować. Opis "uczyła się u najlepszych specjalistów" to za mało. Poproś o konkrety: u kogo się uczyła, gdzie, ile czasu. Najlepiej, gdy prowadząca ma własne dziecko i to ono jest jej partnerem na zajęciach.
  • czy szkoła zapewnia chusty.

Taniec ze starszym dzieckiem

Gdy twoje dziecko podrośnie, oferta dla was się poszerzy. Wiele szkół oferuje zajęcia dla dzieci już od trzeciego roku życia. Oczywiście, im starsze dziecko, tym większy wybór. Jeżeli w twojej okolicy nie ma szkół, które zapewniają zajęcia ruchowe wspólne dla mam z dziećmi w jednej grupie, sprawdź, jakie zajęcia są prowadzone dla najmłodszych i co dzieje się w tym samym czasie w sali obok. A wybór może być spory: od aerobiku przez tańce w kręgu po gorącą salsę. A może kiedyś chodziłaś na hip-hop czy taniec współczesny i chciałabyś do nich wrócić? Dla dziecka jest jeszcze na takie techniki za wcześnie, ale ty śmiało możesz wrócić do dawnej pasji, podczas gdy maluch będzie się bawił na lekcji dostosowanej do jego wieku i możliwości. No i będziesz miała kolejny temat do rozmowy ze swoim dzieckiem: ono pokaże ci, czego się nauczyło, a ty opowiesz o swoich zajęciach.

O tym warto pamiętać przed wybraniem szkoły i konkretnych zajęć:

  • sprawdź kwalifikacje instruktora.
  • dowiedz się, jakie warunki panują w szkole czy domu kultury (czystość przebieralni, wielkość i bezpieczeństwo sal do ćwiczeń, ogrzewanie, warunki sanitarne).
  • jeśli twoje dziecko jest nieśmiałe albo ma kłopoty z koncentracją, porozmawiaj przed lekcją z nauczycielem i uprzedź go o tym. Fachowiec potrafi prowadzić zajęcia tak, żeby wszystkie dzieci czuły się na nich jak najlepiej.
  • zapytaj też o zniżki rodzinne - szkoły często udzielają takich rabatów.
  • dowiedz się również, jakie ubranie jest potrzebne dziecku, a jakie tobie. Przede wszystkim ma być wygodne, to jasne, ale poproś o konkrety. Może przydadzą się np. antypoślizgowe skarpetki? Tylko bez przesady, nie daj się namówić od razu na zakup specjalistycznej odzieży za duże pieniądze, na początek zazwyczaj wystarczają legginsy i koszulka czy bawełniany dres. Pamiętaj, że oboje powinniście podczas zajęć mieć pod ręką butelkę wody. Zadbaj też, żeby włosy dziecka były porządnie związane i nie wpadały podczas tańca do oczu i do buzi.

A jeśli masz wątpliwości, czy takie hobby na pewno jest dla was odpowiednie, to zanim zapiszesz się na regularny kurs, pójdź na dwudniowe warsztaty albo na lekcję próbną i sprawdź, czy to jest właśnie to, czego szukasz.

Taniec z dzieckiem w domu

Nie masz pieniędzy na kurs? Szkoła lub dom kultury jest za daleko? Tańcz z dzieckiem sama w domu! Nie chodzi o skomplikowane ewolucje czy rozbudowane choreografie. Włącz żywą muzykę, może być nawet rock'n'roll czy pop, weź pociechę za ręce i poskaczcie razem. Pamiętaj, by przed domowymi tańcami odpowiednio przygotować pokój: nie możecie pląsać zbyt blisko ostrych kantów mebli, a podłoga musi być uprzątnięta z klocków czy samochodzików.

Niezależnie od muzyki takie wspólne skakanki to zarazem świetna zabawa, jak i budowanie więzi. Sama też możesz się w czegoś ważnego od dziecka nauczyć: włącz trochę spokojniejszą muzykę, poproś malucha, żeby swobodnie ruszał się w sposób, na jaki ma ochotę i… naśladuj jego ruchy. Małe dzieci, choć nieporadne, poruszają się często bardziej naturalnie niż dorośli, którzy przyzwyczaili się do określonego typu ruchu i postawy. Popatrz, jak twoje dziecko kładzie się na podłodze, wstaje, turla się - naśladuj jego swobodne przewracanki. Żeby maluch się nie nudził, potem może naśladować ciebie, a na koniec tańczcie razem. Po skończonej zabawie dobrze jest dziecko wyciszyć: połóżcie się na podłodze, pooddychajcie głęboko, poprzeciągajcie się.

Taniec pomaga utrzymać się w dobrej formie fizycznej, daje radość i satysfakcję, a twoje dziecko rozwija się fizycznie, kształtuje swoje poczucie rytmu, kreatywność i wrażliwość. Oboje poznajecie swoje możliwości ruchowe i uczycie się czerpać z nich radość. Ponadto, jeśli chodzicie na zajęcia poza domem, zyskujecie nowych znajomych, a maluch uczy się współpracy z innymi dziećmi. Pamiętaj jednak, że o ile ty możesz wymagać od siebie postępów i doskonalenia techniki, to dla dziecka ma to być przede wszystkim zabawa. Nie chodzi o podwójne salto, tylko o pożyteczną przyjemność.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (1)


moja córka miała problem z zaparciami i dopiero poradziły sobie z nimi czopki musujące . Aplikacja bez problemu, szybko działają, ale nie gwałtownie. Nie ma efektu przeczyszczenia. Polecam

Może zainteresuje cię

Krytyka metod wychowawczych rodziców przez dziadków

 

Trening czystości dziecka – kiedy na nocnik?

 

Zamknięci w sobie

 

Świńska grypa: uchroń dziecko przed zarażeniem

 

Drgawki gorączkowe u dziecka – rodzaje, przyczyny, leczenie

 

Termofor z pestek wiśni, czyli sposób na złagodzenie kolki

 

Zgrzytanie zębami u małego dziecka

 

Zespół hemolityczno-mocznicowy (zespół HUS) – objawy, leczenie, rokowanie