Kiedy dziecko mówi "nie"

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoje dziecko w pewnym okresie swojego życia zaczyna nadużywać słowa "nie". O cokolwiek się zapytasz, odpowiedź jest zawsze brzmi "nie". Najczęściej ten etap rozwoju malucha poprzedza tzw. "bunt dwulatka".

Dowiedz się jak reagować na nieustannie powtarzane "nie"!
Dowiedz się jak reagować na nieustannie powtarzane "nie"!

Przede wszystkim etap mówienia "nie" świadczy o normalnym, prawidłowym rozwoju dziecka. Testuje ono w ten sposób swoją odrębność, niezależność. Mówiąc "nie" obserwuje twoją reakcję i uczy się w ten sposób samodzielności.

 

Nie zwalczać

Nie należy na siłę zwalczać mówienia "nie" przez dziecko. To cenna umiejętność, przydatna także w dorosłym życiu. Należy za to nauczyć malucha konsekwencji mówienia tego słowa. W sytuacjach, które na to pozwalają, respektuj zdanie dziecka. Czasami np. odmawia zjedzenia czegoś, ty to akceptujesz, a po chwili maluch sam tego jedzenia domaga.

Uczy się w ten sposób ponoszenia konsekwencji i odpowiedzialności za to, co mówi. Z drugiej zaś strony uczy się, że w pewnych sytuacjach może odmówić i że jego zdanie będzie respektowane.

Oczywiście czasami dziecko mówi "nie" w odpowiedzi na wydane przez ciebie polecenie. Wtedy nie możesz się uginać, rezygnować, ale pokazywać, że ze zdaniem rodziców i poleceniami nie można dyskutować.

Warto więc różnicować polecenia i pytania. Nie mów: "założysz grzecznie czapeczkę?", ale wydaj polecenie: "załóż proszę czapeczkę". Staraj się też zadawać pytania w taki sposób, żeby nie można było udzielić na nie odpowiedzi "nie", np.: "Idziemy dzisiaj na plac zabaw czy do parku?".

 

Spokój

Nie przejmuj się, nie denerwuj, jeżeli dziecko bez względu na to, co powiesz, będzie mówić "nie". Ten etap kiedyś minie. Pamiętaj też, żeby nie traktować dziecka jak dorosłego. Dziecko dopiero uczy się konsekwencji swoich zachowań, wyrażania własnego zdania i odmawiania.

 

Czytaj też: Dlaczego dziecko bije?

 

Tematy: wychowanie, bunt

Komentarze