Jak wybrać rowerek dla dziecka?

Ocena: 2.95/5 Głosów: 19
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kiedy znika śnieg, a słońce zaczyna odważniej przygrzewać to znak, że zaczyna się sezon rowerowy! Zanim jednak w porywie wielkiej radości, kupisz swojemu malcowi pierwszy rowerek, który wpadnie ci w ręce, nieco przyhamuj. Podpowiadamy, co powinnaś najpierw sprawdzić, żeby nie zafundować dziecku jazdy bez trzymanki.

Jeśli chcesz, by dziecko polubiło jazdę na rowerze, wybierz model, który będzie miał odpowiednią wagę i rozmiar. Fot.Shutterstock
Jeśli chcesz, by dziecko polubiło jazdę na rowerze, wybierz model, który będzie miał odpowiednią wagę i rozmiar.

Jazda na rowerze ma właściwie same zalety. Pomaga dziecku rozwijać poczucie równowagi, koordynację ruchową i koncentrację. Oswaja z prędkością. Pozytywnie wpływa na jego kondycję, a przede wszystkim jest źródłem szalonej, niekończącej się (no chyba że zapada zmrok;-) radości!

Czy to już czas na rower?

Zastanawiasz się, czy twoje dziecko jest już gotowe, by spróbować jazdy na rowerze? Przyjmuje się, że optymalny wiek, by wystartować z nauką, to mniej więcej 3 lata. Ale wszystko zależy od dziecka i nierzadko od rowerka. Są modele, które umożliwiają rozpoczęcie nauki nawet 1,5 roku wcześniej.

Pamiętaj, nigdy nie kupuj dziecku rowerka na wyrost! Rower powinien być taki, by dziecko mogło samo bez problemu na niego wsiąść i z niego zsiąść. Bardzo ważne jest to, by twój maluch siedząc na siodełku mógł bez problemu postawić całe stopy na podłożu. Jeśli dziecko dotyka do ziemi tylko paluszkami, to znak, że rowerek za duży - a to grozi upadkiem i poważną kontuzją. Dlatego trzeba albo dokładnie zmierzyć dziecko i potem sprawdzić wymiary rowerków w sklepie internetowym, albo przetestować pojazd w sklepie stacjonarnym.

Czytaj też: Rodzina na rowerze


Dwa, trzy czy cztery kółka?


1. Trójkołowiec

Wielu rodziców dwulatków decyduje się na zakup trójkołowca. Jeśli i ty masz taki zamiar, sprawdź, czy rowerek jest stabilny - powinien mieć wystarczająco szeroko rozstawione tylne kółka i nie powinien być zbyt wysoki. Dziecko musi być w stanie swobodnie na nim pedałować.

Jeśli masz do wyboru trójkołowca z pedałami na przednim kole i takiego z łańcuchem i pedałami po środku, wybierz raczej ten drugi. Dzieciom bardzo ciężko jest jeździć na rowerkach, które mają pedały przy przednim kole. By wprawić taki pojazd w ruch, muszą włożyć sporo siły, nadmiernie się napinają i nienaturalnie wykrzywiają nóżki, doprowadzając do przeprostów kolan.

 

2. Rowerek dwukołowy z dodatkowymi kółkami bocznymi

Dzieciom w wieku 2-3 lata można już kupić dwukołowe rowery (z kołami w rozmiarach 12''-16'') fabrycznie wyposażone w odkręcane boczne kółeczka. Kółeczka montuje się do tylnego koła tak, by były nieco uniesione w stosunku do podłoża (o ok. 0,5-1cm). Dzięki temu na prostych nawierzchniach dziecko korzysta z nich w niewielkim stopniu i próbuje samo utrzymać równowagę. Gorzej jest na nierównym terenie, bo dość często zdarza się, że tylne koło zawisa w powietrzu i dalsza jazda możliwa jest dopiero po interwencji rodzica.

Z takiego pojazdu łatwo zrobić "prawdziwy" dwukołowy rower - wystarczy odkręcić małe kołeczka i zamontować za siodełkiem kijek lub założyć specjalną rączkę (można ją kupić osobno) do prowadzenia. Dzięki niej rodzic może asekurować dziecko i przy okazji, biegajac za rowerem, stracić kilka kilogramów;-) A skoro o wadze mowa: ważne, by rower nie był zbyt ciężki. Są bowiem modele, które ważą niemal tyle, co mały rowerzysta.

Wadą rowerków z doczepianymi kółkami jest to, że dzieci które na nich jeżdżą często przekrzywiają się na jedną stronę. Jeśli dziecko spędza sporo czasu w takiej pozycji, to utrwala asymetryczne wzorce postawy i ruchu.

 

3. Rowerek biegowy

Świetną alternatywą dla doczepianych kółek, kijków, a nawet pierwszego trójkołowca może być rowerek biegowy (laufrad), czyli pojazd na dwóch kołach i bez pedałów.

rower zyrafa

Fot. Klub Delimama

Czy bez pedałów dziecku jeździ się wygodniej? Owszem. Nawet dwuletnie dzieci mogą sobie radzić z rowerkami biegowymi. Oczywiście pod warunkiem, że rower jest dobrze dobrany. To znaczy, że dziecko, siedząc na maksymalnie obniżonym siodełku, może bez problemu dotykać całymi stopami podłoża. Jeżeli dotyka ziemi tylko paluszkami albo musi się przechylić na którąś ze stron, żeby postawić całą stopę, to znak że rowerek jest za duży. 

Przy wyborze rowerka biegowego należy się kierować tym, na jakiej wysokości jest siodełko, a nie tym jakiej wielkości są koła. Najważniejsze więc to zmierzyć długość nóżek dziecka (od ziemi do kroku), kiedy stoi w bucikach i ma założoną pieluszkę (chyba, że już jej nie nosi). Znając ten wymiar, możemy rozpocząć przegląd laufradów - producent zawsze podaje zakres wysokości siodełka (wynosi on zwykle ok. 10 cm).

Czytaj dalej na drugiej stronie: Jak wybrać rowerek dla dziecka?

Tematy: sport dla dziecka, rowerek dziecięcy, rowerek biegowy

Komentarze