Jak wybrać buty dla dziecka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wysokie, niskie, sandałki, kapciuszki, odkryte, zakryte… Wybór butów potrafi rodzicom sprawić kłopot, bo jest to kwestia nie tylko wygody i wyglądu dziecka, ale także jego zdrowia i prawidłowego rozwoju.

Pierwsze buty kupujemy, gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić
Pierwsze buty kupujemy, gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić

Pierwsze buty najlepiej kupić wtedy, gdy dziecko już pewnie i samodzielnie chodzi. Wcześniej dobrze jest pozwolić dziecku chodzić na bosaka. Jeżeli jest ciepło, to maluch może mieć gołe stopy, a gdy jest chłodniej, można założyć dziecku skarpetki z gumowymi elementami na podeszwie (antypoślizgowe) - wtedy nie będzie się ślizgać na gładkiej powierzchni. Warto pozwolić dziecku chodzić bosymi stopami po różnym podłożu - trawie, piasku, kamykach itp. To najzdrowsze rozwiązanie dla rozwoju stopy i umiejętności chodzenia.

Gdy dziecko już chodzi, pora na zakup pierwszych butów. Warto porozumieć się z ortopedą na temat tego kiedy i jakie buty kupić, szczególnie, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do rozwoju chodu naszego dziecka.

 

Generalnie zaleca się, aby pierwsze buty dobrze trzymały nóżkę w kostce (czyli muszą mieć nieco wyższą cholewkę), miały dosyć twardą, ale zginającą się podeszwę w 2/3 buta (czyli tam, gdzie zginają się palce - nie w połowie buta!) oraz niewielką wypukłość (górkę) w środku, tam gdzie stopa ma naturalne wgłębienie. Poza tym trzeba zwrócić uwagę, by but nie był zbyt ciasny w żadnym miejscu, szczególnie w podbiciu stopy.

Po buty warto wybrać się do sklepu ze sprzętem ortopedycznym - wtedy będziemy mieć pewność, że stopa dziecka będzie się rozwijać prawidłowo.

 

Rozmiar

Ponieważ stopa dziecka rośnie bardzo szybko, można kupić buty o jeden rozmiar większe (nie więcej jednak, niż jeden rozmiar - w przeciwnym wypadku buty będą za luźne i dziecku źle się będzie w nich chodzić. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że co kilka miesięcy będziemy kupować nowe buty, dlatego nie ma sensu kupowanie dziecku zbyt wielu par. Jedna para na zimę i dwie na lato (zakryte i odkryte) na początek w zupełności wystarczą.

 

Inwestowanie w buty

Chodzenie, a później bieganie, to niezwykle ważne i cenne umiejętności. Dlatego naprawdę warto zainwestować w dobre buty, nawet jeżeli dziecko będzie je nosić tylko przez kilka miesięcy. Można rozejrzeć się po wyprzedażach, outletach z markowymi butami. Niestety trudno jest kupić buty "na zapas", dlatego, że bardzo trudno jest przewidzieć, w jakim tempie dokładnie będzie rosła stopa dziecka.

Czasami dysponujemy bucikami po starszym rodzeństwie czy dzieciach znajomych - zanim założymy je na stopy swojego dziecka warto sprawdzić, czy nie są zbyt "wyrobione" lub uszkodzone. Dziecko musi mieć komfort chodzenia i nic nie powinno tej czynności zakłócać. Buty mają dziecko wspierać i chronić jego nogi przed podłożem, a nie utrudniać rozwój.

Tematy: rozwój, zakupy, buty dla dziecka

Komentarze