Jak uchronić dziecko przed pedofilem

Chcesz, by twoje dziecko było otwarte i śmiałe, ale jednocześnie ostrożne i asertywne. Sprawdź, czego warto je nauczyć, by zwiększyć jego bezpieczeństwo.

Uczyć dziecko ufności wobec innych czy na wszelki wypadek ostrzegać przed wszystkimi? Warto znaleźć złoty środek: spróbuj pokazać dziecku, że są ludzie dobrzy i źli. Tacy, którzy będą najlepszymi przyjaciółmi, i tacy, którzy mogą zrobić krzywdę.

Jako przykład możesz podać bajkę o Czerwonym Kapturku - nie każdy kto jest miły, zainteresowany, uśmiechnięty, ma dobre zamiary. Czasem pod przebraniem kryje się inna osoba, która może zrobić nam przykrość.

Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby twoje dziecko było bardziej bezpieczne:

Szanuj to, że dziecko mówi "nie"

Maluch powinien wiedzieć, że nie musi się na wszystko godzić i ma prawo wyrazić swój sprzeciw, jeśli coś mu nie odpowiada. Ucz go tego w domu. W ten sposób pokazujesz mu, że ma prawo do swojego zdania. Nie krytykuj i nie odrzucaj sprzeciwu dziecka. Słuchaj tego, co ma do powiedzenia. Niech wie, że ma prawo odmówić zrobienia czegoś, co wydaje mu się niewłaściwe albo wzbudza w nim lęk. Jednak nie oznacza to, że rodzice nie powinni wytyczać granic - muszą to robić. Nie narzucaj jednak dziecku swojej woli w każdej sprawie, lecz przyznaj mu prawo do współdecydowania i zabierania głosu.

Nie zmuszaj do rozmowy z dorosłymi

Jeśli dziecko się wstydzi, nie bierze udziału w rozmowie, nie odpowiada na pytania obcych osób, które np. odwiedzają was w domu, nie krytykuj go za to. Nie mów, że powinno zachować się inaczej. Maluch będzie potem myślał, że oczekujesz od niego kontaktowania się ze wszystkimi, którzy się do niego zwracają. Ma prawo czuć lęk i zaniepokojenie w sytuacjach, w których nie wie, co może go spotkać i gdy czuje się nieswojo. Szanuj granice, które w ten sposób wyznacza.

Naucz dziecko, aby zgłaszało ci niepokojące zachowania dorosłych

Dziecko powinno mieć świadomość, że każdą zaczepkę ze strony dorosłej, obcej osoby należy zgłosić rodzicom. Gdy ktoś próbuje poczęstować je cukierkami, pokazać mu jakieś miejsce w parku, dziecko powinno wiedzieć, że najpierw należy zapytać o pozwolenie rodziców. Gdy rodziców nie ma w pobliżu, a dziecko czuje się nieswojo, nie wie, co ma robić, naucz je, jak powinno odmówić. Może też krzyczeć lub zwrócić się do innej osoby, którą dobrze zna.

Możecie przećwiczyć takie sytuacje. Naucz dziecko, co dokładnie ma powiedzieć, by później nie było zaskoczone. Podkreśl, że powinno bez wahania powiedzieć tobie albo jakiejś innej osobie dorosłej o każdym zdarzeniu, które uznało za niebezpieczne lub które wzbudziło jego obawy.

Przekaż wiedzę na temat seksualności

Pomóż swojemu dziecku w uzyskaniu wiedzy na temat własnej seksualności, swojego ciała oraz zdrowych zachowań seksualnych. Przygotuj się do takiej rozmowy z dzieckiem. Posłuż się książkami, ilustracjami. Nie skupiaj się tylko na zagrożeniach i na tym, co jest złe. Mów także o miłości i bliskości między ludźmi. Nie koncentruj się tylko na jednej rozmowie. To temat, który może powracać w różnych sytuacjach. Taka rozmowa może być trudna, ale będzie ona odgrywać ważną rolę w ochronie twojego malucha.

Dziecko powinno wiedzieć, czym są intymne części ciała i jak można je nazywać. Szczególnie ważne jest nauczenie dziecka:

  • jakie rodzaje dotyku są odpowiednie, a jakie nie,
  • jakich części ciała i kto może dotykać, a komu nigdy nie wolno tego robić.

Dziecko powin­no wiedzieć, że jego ciało należy wyłącznie do niego i nikt nie ma prawa go dotykać, gdy ono nie ma na to ochoty. To dotyczy także ciebie. Nie zmuszaj dziecka do żadnej formy dotyku, jeśli ono akurat tego nie chce, np. do przytulania podczas rodzinnych przyjęć. Nie stosuj kar fizycznych - one także uczą dziecko, że można naruszać jego ciało.

Wyjaśnij różnicę pomiędzy dobrymi a złymi sekretami

Pomóż dziecku zrozumieć, że dobrze jest zachować w tajemnicy np. szykowany prezent urodzinowy, ale nie coś, co wzbudza w maluchu smutek, lęk czy zawstydze­nie. Niech dziecko wie, że w każdej sprawie może się do ciebie zwrócić. Zapewnij, że nie będziesz się na niego złościć ani obwiniać. Uważnie słuchaj jego lęków i obaw, nie bagatelizuj ich, nie minimalizuj. W innym wypadku dziecko będzie potem wartościować, czy coś jest wystarczająco złe, by tobie o tym powiedzieć.

45 sygnałów, które świadczą o tym, że mogło dojść do molestowania

Staraj się też przekazać informacje o możliwości otrzymania ano­nimowego wsparcia i rady w różnych problemach. Dzieciom, które doświadczyły wykorzystywania seksualnego, wydaje się, że nie mogą nikomu ujawnić tego, co je spotkało. Obawiają się reakcji, wstydzą się. Ujawnienie takiej tajemnicy jest szczególnie trudne, gdy sprawcą był ktoś z rodziny lub otoczenia dziecka.

Pamiętaj: to rodzice są odpowiedzialni za bezpieczeństwo swojego dziecka, a nie ono samo. Cokolwiek się stanie, nie jest winą dziecka. Ty też nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć. Spróbuj jednak zrobić wszystko co możesz, by je ochronić.


Autorka korzystała z książki: "Jak chronić dzieci przed wykorzystaniem seksualnym?" Fundacji "Dzieci Niczyje"

Sprawdź, jak przebiega rozwój seksualny małego dziecka.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zamknięci w sobie

 

Trening czystości dziecka – kiedy na nocnik?

 

Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka – jakie wybrać?

 

Świńska grypa: uchroń dziecko przed zarażeniem

 

Jak odstraszyć komary? Co robić, by nie ukąsiły dziecka?

 

Rumień nagły (trzydniówka u dziecka) – jak leczyć?

 

Molestowanie seksualne dzieci – po czym rozpoznać, że dziecko było wykorzystywane seksualnie?

 

Rowerki biegowe – dla 2-latka, 3-latka, 4-latka. Rodzaje i modele