Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Samodzielność dziecka jest powodem do dumy całej rodziny – rodziców oraz samego dziecka. Nauka samodzielności nie jest łatwa, wymaga wiele cierpliwości ze strony opiekunów, ale jej efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania.

Samodzielność jest powodem do dumy nie tylko rodziców, ale również dziecka
Samodzielność jest powodem do dumy nie tylko rodziców, ale również dziecka

Samodzielności można uczyć dziecko już od samego początku. Naprawdę nie trzeba czekać, aż dziecko skończy określony wiek. Od początku, w miarę rozwoju, można uczyć dziecko samodzielnego poruszania się, zabawy, zasypiania. Oczywiście stopień samodzielności powinien być dostosowany do wieku dziecka. Warto jednak zachęcać malucha do samodzielnego podnoszenia się, wstawania, kiedy upadnie itd. Dziecko  wcześnie zaczyna odczuwać dumę ze swoich osiągnięć, szczególnie, kiedy kibicuje mu mama. Dzięki samodzielności dziecko się uniezależnia, równocześnie pozostając w silnym związku emocjonalnym z rodzicami.

Samodzielność nie oznacza, że dziecko jest pozostawione samo sobie.

W nauce samodzielności muszą wspierać dziecko rodzice. Małe dzieci bardzo wiele czynności potrafią wykonać same i co więcej, wykonują te czynności chętnie. Ucząc samodzielności, można dziecku pomagać, ale nie wyręczać. Oczywiście każde dziecko jest inne i inaczej się rozwija. Jeżeli będziesz uważnie obserwować swoje dziecko, sama zorientujesz się, jakim czynnościom podoła. Warto próbować i zachęcać malucha do samodzielności, a dziecko jeszcze nie raz cię zaskoczy swoimi umiejętnościami.

 

Co dziecko może robić samodzielnie?

Już roczny maluch poza samodzielnie wykonywanymi ruchami (wstawanie, siadanie, chodzenie) może stopniowo uczyć się wielu prostych czynności, takich jak: mycie, zakładanie i zdejmowanie np. czapeczki czy butów (łatwych do włożenia), samodzielne jedzenie i picie z kubeczka. Staraj się angażować dziecko w wiele czynności, pozwól mu naśladować twoje ruchy np. podczas sprzątania czy innych czynności. Niech razem z tobą chowa zabawki do pudełka, wiesza pranie, układa swoje rzeczy itd. Zachęcaj dziecko i chwal je, gdy uda się mu wykonać je poprawnie. Nawet, jeżeli wszystko będziesz musiała poprawiać, dobrze, że dziecko próbuje ci pomagać.

 

Cierpliwość

Każde dziecko prędzej czy później chce być samodzielne i przechodzi fazę "sam, sama". Pozwól dziecku na wykonywanie wielu czynności samodzielnie, nawet kosztem poplamionego ubranka. Musisz też uzbroić się w cierpliwość - wiele czynności będzie przez trwało znacznie dłużej. Jest to jednak cenny etap w rozwoju dziecka i nie można go hamować ciągle dziecko wyręczając. Nawet, jeżeli masz pewność, że dziecko sobie z czymś nie poradzi, pozwól mu spróbować i samodzielnie się o tym przekonać - w końcu ćwiczenie czyni mistrza.

Większość dzieci do nauki samodzielności nie trzeba przekonywać, one wręcz się do tego garną. Nie można tylko przegapić momentu, kiedy dziecko jest gotowe do wykonywania jakiejś czynności i należy stopniowo wprowadzać kolejne elementy samodzielności.

Tematy: wychowanie

Komentarze