Jak nauczyć dziecko kolorów i kształtów?

Dziecko jest ciekawe świata i interesuje się wszystkim co je otacza. Uczy się szybko i reaguje na różne bodźce. Jednak to od dorosłych, czyli od jego rodziców i opiekunów zależy jak będzie się rozwijać. W edukacji naszej pociechy bardzo istotną role odgrywa nauka kolorów i kształtów, która jest ważnym składnikiem poznawania otoczenia i rozwoju intelektualnego młodego człowieka. Tylko jak to robić?

Kiedy zacząć naukę kolorów?

Dziecko jest ciekawe świata i interesuje się wszystkim, co je otacza. Uczy się szybko i reaguje na różne bodźce. Jednak to od dorosłych, czyli od jego rodziców i opiekunów zależy, jak będzie się rozwijać. W edukacji malucha bardzo istotną rolę odgrywa nauka kolorów i kształtów, która jest ważnym składnikiem poznawania otoczenia i rozwoju intelektualnego młodego człowieka.

Naukę kolorów można zacząć poprzez pokazywanie i nazywanie przedmiotów w różnych kolorach i grupowanie przedmiotów kolorami. Potem można prosić dziecko, aby wskazało lub nazwało dany kolor albo samodzielnie pogrupowało przedmioty.

Ponieważ kolory są wszędzie wokół nas, można bawić się z dzieckiem w określanie kolorów rzeczy, które go otaczają, np. liści, nieba, samochodów itd.

Znajomość kolorów bardzo się dziecku przydaje, kiedy opisuje przedmioty, jedzenie, ubrania. Łatwiej jest mu wyrazić swoje potrzeby i lepiej opisuje otaczającą je rzeczywistość. Ćwiczy też logiczne myślenie.

Zobacz też: Dziecko nie chce uczyć się liter – co robić?

Kiedy zacząć naukę kształtów?

Nauka kształtów to kolejny etap w poznawaniu i nazywaniu otaczającej dziecko rzeczywistości. Najlepiej zacznij od najprostszych kształtów, z którymi dziecko styka się na co dzień: koła, trójkąta, kwadratu, prostokąta, gwiazdki. Możesz kształty rysować, wyszukiwać je w otoczeniu, lepić z plasteliny – co tylko przyjdzie ci do głowy.

Na rynku jest wiele zabawek, które uczą i kształtów, i kolorów oraz rozwijają sprawność rączek dziecka. Są to przede wszystkim takie zabawki, które wymagają od dziecka dopasowania przedmiotów w danym kształcie do odpowiednich otworów (tzw. sortery). Takie zabawki zwrócą uwagę dziecka i pomogą mu w wypracowaniu nowych umiejętności.

Sprawdź: Jak nauczyć dziecko głoskować?

Nauka kolorów i kształtów – odpowiedni moment

Dzieci w różny sposób przyswajają wiedzę. Niektórym ta sztuka przychodzi łatwiej innym trudniej. Jednak w każdym przypadku warto zachęcać dziecko do nabywania nowych umiejętności. To w bardzo dużym stopniu od dorosłych zależy rozwój ich pociechy. Jak nauczyć dziecko kolorów i kształtów? Przede wszystkim warto mu pokazywać barwy, różne przedmioty i oswajać z ich nazwą. Jednak moment, kiedy zacznie je samo nazywać i rozpoznawać, jest kwestią indywidualną. Nie należy zatem się denerwować i niepokoić, jeśli reakcja dziecka nie jest po naszej myśli. Na wszystko przyjdzie odpowiednia pora, a nauka kolorów i kształtów w końcu przyniesie rezultaty, czym możemy być bardzo zaskoczeni.

Sprawdź również: W jakim wieku rozpocząć naukę gry na instrumencie?

Jakie zabawki do nauki kształtów i kolorów?

Dobrym sposobem na to, jak nauczyć dziecko kolorów i kształtów, jest sięgniecie po książeczki przygotowane specjalnie dla maluchów, w których znajdziemy rysunki różnych barwnych figur. To pozycje dla bardzo małych dzieci, świetnie wprowadzające w zagadnienie. Dziecko poznaje różne przedmioty i uczy się ich nazw.

Bardzo dobrą zabawką edukacyjną są tablice magnetyczne, na których możemy pisać i rysować, a następnie specjalnym suwakiem zetrzeć swoje dzieło. Tu dziecko samo może tworzyć różne kształty i odtwarzać te, które już poznało. W ten sposób nie tylko uczy się figur, ale również usprawnia swoją motorykę.

Doskonałym pomysłem na to, jak nauczyć dziecko kolorów i kształtów, jest zabawa z drewnianą układanką, gdzie do odpowiedniego otworu należy dopasować właściwą figurę geometryczną. Taka zabawa uczy abstrakcyjnego myślenia i rozwija zdolności manualne.

Świetnym pomysłem do nauki kolorów i kształtów są też różnego rodzaju i wielkości kolorowe puzzle, gdzie dziecko będzie musiało złączyć ze sobą właściwe elementy, żeby powstał obrazek.

Przeczytaj też: Kiedy zacząć naukę pływania?

Klocki pobudzają kreatywność

Kreatywność dziecka możemy pobudzać na wiele sposobów. Nauka jest najprzyjemniejsza i najbardziej skuteczna poprzez zabawę. Warto, żeby rodzic w niej uczestniczył, inspirował i wspierał, a nie narzucał się z podpowiedziami. Zaangażowanie dorosłego jest tu kluczowe.
Integrującą rodzica z maluchem zabawą i jednocześnie uczącą dziecko kolorów i kształtów jest budowanie z klocków różnych obiektów. Tu pracuje wyobraźnia przestrzenna i pobudzana jest kreatywność. Dopasowywanie poszczególnych elementów do siebie i układanie ich właściwymi kolorami, które dodatkowo trzeba nazwać, to świetna zabawa i nauka zarazem.
Edukować dziecko można też podczas spaceru, gdy będziemy wypatrywać przejeżdżających samochodów danego koloru lub szukać np. trójkątnych, kwadratowych czy też okrągłych figur w przestrzeni miejskiej.
Dobrym sposobem na zapamiętanie barw i kształtów jest przekazywanie dziecku informacji w stylu :, "oto czerwone okrągłe jabłko", "to jest żółta cytryna", itp. Można też bawić się w zgadywanki zadając pytania, jakiego koloru i kształtu jest dany przedmiot.

Rozpoznawanie kształtów i kolorów a rozwój intelektualny i poznawczy

Zastanawiając się, jak nauczyć dziecko kolorów i kształtów, powinniśmy też wiedzieć, że nie tylko pokazujemy dziecku nowe obszary życia, ale też wpływamy na jego rozwój intelektualny i ruchowy. Nabyta wiedza poszerza horyzonty dziecka i działa na jego wyobraźnię. Świat wręcz atakuje barwami i formami. Określenie ich nazw pozwoli na zobrazowanie i opisanie rzeczywistości oraz jej lepsze zrozumienie.
Mając kontakt z różnymi figurami geometrycznymi dziecko uczy się, chwytając przedmioty, przenosząc je lub wkładając w odpowiednie otwory, buduje umiejętności określane jako motoryka mała. Kształtuje także koordynację wzrokowo-ruchową oraz uczy się zdolności orientacji przestrzennej. Młody człowiek w ten sposób rozwija się pod względem fizycznym i psychicznym.
Dzięki nauce kolorów i kształtów w późniejszym wieku łatwiej będzie dziecku przyswajać wiedzę nabywaną w szkole. Dotyczy to kwestii poznawania liter, figur geometrycznych, a także liczenia.

Podczas zabawy warto pamiętać o tym, że małe przedmioty dziecko może brać do ust, dlatego należy to kontrolować lub ograniczyć dziecku kontakt z niewielkimi elementami.

Opublikowano: ; aktualizacja: 07.04.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Synechia, czyli sklejenie warg sromowych – przyczyny, objawy, leczenie

 

Mama pracuje, dziecko choruje – jak przetrwać sezon chorobowy?

 

Krytyka metod wychowawczych rodziców przez dziadków

 

Jeździk dla rocznego i starszego dziecka – jaki wybrać?

 

Zapalenie oskrzeli u dzieci – objawy, leczenie, domowe sposoby

 

Co dzieje się z dzieckiem, kiedy na nie krzyczymy?

 

Żłobek – od jakiego wieku, zasady zapisu, ile kosztuje żłobek?

 

Dziecko nad wodą – 12 zasad bezpieczeństwa