Jak dodać dziecku pewności siebie

Ocena: 3.13/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoje dziecko może bez obaw podejmować wyzwania, stawiać czoła przeciwnościom, lubić samego siebie i ludzi wokół. Oto 7 kroków, dzięki którym wzmocnisz jego pewność siebie.

Komunikaty, jakie wysyłasz swojemu dziecku, pomagają mu budować pewność siebie.
Komunikaty, jakie wysyłasz swojemu dziecku, pomagają mu budować pewność siebie.

Jesteś dla swojego dziecka wzorem do naśladowania, a komunikaty, jakie mu wysyłasz, kształtują m.in. jego samoocenę. To przede wszystkim od ciebie zależy, czy maluch będzie szanował samego siebie i jak będzie umiał radzić sobie z nieuniknionymi porażkami. Aby ułatwić ci zadanie, przygotowaliśmy dla ciebie kilka przydatnych wskazówek:

Kochaj bezwarunkowo

Miłość to podstawa twojej relacji z dzieckiem. Powinna być mądra, bezinteresowna i bezwarunkowa, niezależna od zdolności, zachowania czy stanu zdrowia dziecka. Tylko taka miłość oraz pełna akceptacja zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa i umocnią w przekonaniu, że jest wiele warte.

Poświęcaj czas i uwagę

Nie ignoruj i nie zbywaj. Nawet jeśli jesteś zmęczona albo zajęta, daj dziecku odczuć, że jest dla ciebie ważne: odpowiedz na pytanie, wysłuchaj, ścisz telewizor, gdy opowiada ci, co spotkało je w przedszkolu. A gdy robisz akurat coś bardzo pilnego albo po prostu chcesz odpocząć, powiedz mu o tym i zapewnij, że później znajdziesz dla niego czas (i dotrzymaj słowa!).

Ufaj

Zaufanie rodziców to dla dziecka sygnał, że jest na tyle mądre i rozsądne, że mama i tata na nim polegają, wierzą w niego. Jeżeli nie masz powodów, nie podejrzewaj i nie oskarżaj malucha o kłamstwa, a gdy próbujesz go czegoś nauczyć, np. sprzątania po sobie zabawek, powiedz: "wierzę, że zrobisz, jak należy" zamiast "pewnie znów nie posprzątasz".

Wyznaczaj granice

Jeśli ustalisz zasady, których konsekwentne będziesz się trzymać w codziennym życiu, w domu, sprawisz, że maluch poczuje się bezpiecznie i pewnie, nawet jeśli niektóre reguły nie będą mu się podobać (sprzątanie po sobie, ograniczony dostęp do komputera). Pokaż dziecku, że zasady obowiązują wszystkich, że ważne jest dotrzymywanie słowa, a na wszystko jest czas i miejsce - niech jego świat będzie uporządkowany.

Chwal, doceniaj starania

Twoje dziecko namalowało ci laurkę albo udało mu się zawiązać buty? Pochwal je, powiedz, że jesteś z niego dumna. Szczególną uwagę zwróć na to, żeby doceniać starania dziecka, dostrzegać postępy, jakie robi, i nawet jeżeli coś mu nie wychodzi, także je chwalić. Możesz np. powiedzieć: "Wierzę w ciebie, następnym razem na pewno się uda".

Ucz samodzielności

Nie wyręczaj dziecka, pozwalaj mu popełniać błędy, bo tylko w ten sposób nauczy się ono, jak walczyć z przeciwnościami, znosić porażki, nabierze też pewności, że potrafi samodzielnie radzić sobie nawet w trudnych sytuacjach.

Nie porównuj

Porównywanie dziecka do innych nie przynosi żadnych korzyści, może za to prowadzić do niezdrowej rywalizacji i na pewno sprawi, że maluch poczuje się gorszy od kolegi/syna sąsiadki/brata. Porównanie sprawdzi się jedynie wtedy, gdy za jego pomocą podkreślisz postępy dziecka - "w zeszłym roku jeździłeś na czterokołowym rowerze, a teraz radzisz sobie już na dwóch kółkach".

 

Sprawdź, jak zrobić dziecku dobre zdjęcie.

Tematy: wychowanie, budowanie pewności siebie, budowanie poczucia bezpieczeństwa

Komentarze