Jak pokonać strach dziecka przed lekarzem?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Gorączka, bolące gardło, szczepienie. W gabinecie lekarskim zazwyczaj nie czeka dziecka nic przyjemnego. Jak go przekonać, że pediatra to jego sprzymierzeniec?

Dobry pediatra to klucz do sukcesu!
Dobry pediatra to klucz do sukcesu!

Przed tobą niełatwe zadanie - niewielu ludzi lubi chodzić do lekarza, twój smyk z pewnością też za tym nie przepada. Ale jeśli uda ci się odpowiednio wytłumaczyć maluchowi, po co idziecie do przychodni, na czym polega praca lekarza i jak sobie poradzić ze strachem i bólem - wygrasz bardzo dużo. Twoje dziecko już jako kilkulatek będzie świadomie uczestniczyło w dbaniu o własne zdrowie.

 

Przychodzi maluch do lekarza

Mogłabyś wygłosić wykład na temat znaczenia profilaktyki, ale dziecko z pewnością go nie wysłucha. Najprostszą drogą dotarcia do twojej pociechy będzie zabawa. Zaopatrz się zestaw "Mały lekarz" i zaproś malca do twojej przychodni. Wypróbujcie wszystkie akcesoria - mierzcie sobie nawzajem temperaturę, ciśnienie, zaglądajcie do gardła, róbcie udawane zastrzyki. Bawiąc się, tłumacz dziecku, po co robicie te badania, np. "Zmierzę ci temperaturę. Gdy w ciele zaczyna się choroba, temperatura wzrasta - dzięki temu badaniu wiemy, czy jesteś zdrowy, czy zaczynasz chorować". Starsze przedszkolaki mogą się zainteresować zabawami typu "Operacja", dla młodszych świetna będzie dziecięca encyklopedia pokazująca, jak zbudowany jest człowiek. Pomóc wam mogą także wszelki książeczki i bajki, w których bohaterowie idą do lekarza i po zastosowaniu się do jego wskazówek czują się lepiej. Dla smyka, który bardzo boi się ludzi w białych kitlach wybierz terapeutyczną historię, w której bohater radzi sobie z lękiem przed lekarzem, odwiedza go i dzięki niemu wygrywa z chorobą.

 

Jasno, szczerze, krok po kroku

Przed wizytą u lekarza powiedz dziecku, po co tam idziecie, np. "Masz wysoką temperaturę i kaszlesz, chcę, by pan doktor osłuchał twoje plecki i zapisał nam odpowiedni syrop". Wyjaśnij, jakie badania będzie wykonywał lekarz - standardowa wizyta u pediatry jest przecież przewidywalna - ważenie, osłuchanie, zaglądanie do gardła, badanie migdałków i węzłów chłonnych itp. O tym wszystkim możesz powiedzieć maluchowi. Jeśli po badaniu czeka go szczepienie - nie okłamuj go, że nie będzie zastrzyku. Powiedz lepiej "Potem pani pielęgniarka zrobi ci szczepionkę, poczujesz ukłucie komara i zanim policzysz do 15, będzie po wszystkim". Zastrzyk z pewnością nie będzie trwał dłużej, a jeśli malec skupi się na liczeniu, odwróci uwagę od bólu, dzięki czemu ukłucie nie będzie tak dotkliwe.

Zapowiedz wizytę u lekarza dzień wcześniej - niech maluch nie martwi się niepotrzebnie zbyt długo. Także w czasie badania na bieżąco informuj dziecko, co robi lekarz, to da mu poczucie, że macie wpływ na to, co się dzieje z jego ciałem.

 

Pediatra idealny pilnie poszukiwany

Masz swojego ulubionego ginekologa, któremu ufasz i przy którym czujesz się bezpiecznie? Zęby leczysz zawsze u doktor Ani, która toleruje twoją fobię przed wiertłem i cierpliwie robi przerwy co kilka minut? Sama rozumiesz, że właściwy, cierpliwy, życzliwie nastawiony lekarz to połowa sukcesu. Postaraj się znaleźć takiego dla twojego malca. Nie musisz godzić się na tego specjalistę, który przyjmuje w twoim rejonie - masz prawo wybrać pediatrę dla swojego dziecka. Rozpuść wici wśród znajomych mam - może podadzą ci namiar na odpowiednią osobę. Potem spotkaj się z lekarzem bez ważnego pretekstu - z niezbyt skomplikowaną sprawą i sprawdź, jaki to człowiek. Czy odnosi się do twojego dziecka z szacunkiem (np. informuje smyka, co zamierz właśnie zrobić)? Czy dba o jego komfort w gabinecie (chociażby przez ogrzanie słuchawki stetoskopu przed przyłożeniem jej do pleców dziecka)? Cierpliwie odpowiada na twoje pytania? Czy czujesz, że jest życzliwie nastawiony do małego pacjenta - nie pogania, nie ucisza, stara się nawiązać kontakt i uspokoić dziecko? A wreszcie najważniejsze - czy oboje - ty i dziecko - macie do niego zaufanie?

Jeśli odpowiedziałaś "tak" na większość pytań - gratulujemy, znalazłaś. Poproś o numer kontaktowy, zapytaj, czy możesz zadzwonić w razie wątpliwości i odwiedzaj go jak najrzadziej. Bo nawet jeśli twoje dziecko przekona się, że doktor Ania to cudowny pediatra, z całego serca życzymy ci, byście pojawiali się u niej jedynie na szczepieniach i bilansach.

Komentarze