9 ponadczasowych zabawek dla dzieci

Ocena: 4.63/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zastanawiasz się nad prezentem dla dziecka? Nie wiesz, co kupić niemowlakowi? Oto zabawki, które nigdy się nie znudzą.

Zabawki nie muszą być drogie, aby spełniały swoją funkcję.
Zabawki nie muszą być drogie, aby spełniały swoją funkcję.

Zabawki mają do spełnienia wiele różnych zadań: wspomagają rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny, pobudzają wyobraźnię, pomagają rozwijać zainteresowania, dają poczucie bezpieczeństwa. Dobra zabawka powinna być dobrana do wieku i upodobań dziecka, przy czym warto pamiętać, że wartościowa zabawka to często ta najprostsza, nieskomplikowana i niedroga.

Czytaj też: Zabawki dla dzieci za mniej niż 15 zł.

Zabawki dla niemowląt

Grzechotki

W kształcie kółek dopasowanych do małych dłoni dziecka, zwierząt i bohaterów bajek - grzechotki wydają rozmaite dźwięki, mogą pełnić funkcję gryzaka, a te interaktywne grają i migoczą. Dzięki wielobarwnym grzechotkom dziecko ćwiczy umiejętność rozpoznawania kolorów, a możliwość chwytania i manipulowania zabawką wzmacnia jego zdolności wzrokowo-ruchowe.

Przytulanki

Są niezastąpionymi przyjaciółmi, dają poczucie bezpieczeństwa, kształtują wyobraźnię i uczą wyrażania uczuć. Dla niemowląt lepiej wybierać pluszaki wykonane z miękkich tkanin, bez plastikowych naszywek (np. doczepionych oczu) czy innych elementów, które dziecko może oderwać i włożyć do buzi. Idealne będą natomiast te z kolorowymi nadrukami albo grzechotką ukrytą we wnętrzu.

Piłki

Uszyte z miękkich materiałów, kolorowe i wzorzyste piłki wspomagają rozwój zmysłów dziecka, a ich turlanie i łapanie sprawia wiele radości. Piłki edukacyjne posiadają wystające elementy, np. w kształcie zwierząt, piszczałki i uchwyty, dzięki którym zabawa staje się jeszcze ciekawsza.

Zabawki dla dzieci w wieku 1-3

Sortery

Dziecko musi dopasować elementy o różnych kształtach (najczęściej figur geometrycznych) do otworów w pojemniku, który formą może przypominać np. żółwia, samochód czy piłkę. Sortery zafascynują każde dziecko - wspomagają naukę liczenia i rozwijają umiejętność selekcjonowania przedmiotów według kategorii (kształtu, koloru).

Klocki

Pozwalają dziecku przeobrazić się w małego konstruktora. Młodszemu maluchowi spodobają się proste drewniane klocki, a radość będzie on czerpać głównie z burzenia własnych budowli. Starsze dziecko zachwyci się tymi klockami, które umożliwiają tworzenie bardziej skomplikowanych konstrukcji, np. LEGO. Klocki rozwijają wyobraźnię oraz motorykę małą (umiejętności związane z wykorzystaniem palców i dłoni), uczą również cierpliwości i koncentracji.

Książki

Warto jak najwcześniej podsuwać dziecku książeczki. Te dla najmłodszych służą przede wszystkim do zabawy, mają formę rozkładanych harmonijek, a spomiędzy kartek wyłaniają się papierowe kształty postaci z bajek. Książki pobudzają wyobraźnię, uczą nowych słów, a dzięki słuchaniu książkowych opowieści dziecko zaraża się pasją czytania.

Zabawki dla dzieci powyżej 3. roku życia

Gry planszowe

Może w nie grać cała rodzina. Uczą przestrzegania zasad, zdrowej rywalizacji i współdziałania z innymi, ale także przegrywania. Dzięki grom planszowym dzieci doskonalą umiejętność liczenia, przewidywania i ćwiczą spostrzegawczość.

Puzzle

Za stopień ich trudności odpowiada przeważnie liczba elementów, jakie trzeba ułożyć. Dla trzylatka najlepsze będą puzzle składające się z dość dużych elementów i tworzące wyraźny, prosty obraz. Puzzle uczą dzieci cierpliwości oraz wzmacniają koordynację wzrokowo-ruchową. Dzięki konieczności rozpoznawania kształtów i odpowiedniego ich dopasowywania dzieci rozwijają też umiejętność logicznego myślenia.

Zabawki plastyczne

Czyli kolorowa plastelina, modelina, kredki, farby i specjalne gliny do malowania, lepienia i rzeźbienia. Podczas zabawy dziecko ćwiczy sprawność palców, rozwija się jego wyobraźnia i zmysł estetyczny. Ważne, by zawsze sprawdzić, czy materiały, którymi bawi się dziecko, są wykonane z bezpiecznych, nietoksycznych i zmywalnych surowców.

Pierwsza 10 prezentów świątecznych dla dzieci w 2012 r.

Tematy: klocki, zabawki dla dzieci, zabawki dla niemowląt, puzzle, grzechotki, sortery

Komentarze