Przewodnik po świecie puzzli

Ocena: 4.75/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak wybrać odpowiednią układankę i dlaczego warto namówić dziecko na zabawę w dopasowywanie elementów.

Puzzle mogą być świetnym sposobem na wyciszenie dziecka przed snem. Fot. Shutterstock
Puzzle mogą być świetnym sposobem na wyciszenie dziecka przed snem.

Układanie puzzli to świetna zabawa dla całej rodziny. Jedna z tych stosunkowo nielicznych, które są interesujące także dla dorosłych i uczą współpracy. Ale to nie wszystko. Oto 8 innych zalet puzzli: 

1. uczą wytrwałości w dążeniu do celu. Dotyczy to zwłaszcza puzzli złożonych z przynajmniej kilkunastu elementów. Malec wie, że zobaczy obrazek dopiero wtedy, gdy złoży ze sobą wszystkie elementy. Musi więc mozolnie dopasowywać do siebie kolejne elementy;

2. ćwiczą logiczne myślenie, wykonywanie zadań w konkretnej kolejności oraz działanie według planu (w przypadku puzzli 3D);

3. uspokajają i wyciszają (są niezawodne jako zabawa przed snem), pod warunkiem że dziecko radzi sobie z ich układaniem. W przeciwnym razie (np. gdy zaproponujesz układankę złożoną z za dużej ilości elementów) dziecko będzie się denerwowało;

Sprawdź inne sposoby, które pomogają kilkulatkom zasnąć

4. rozwijają wyobraźnię;

5. uczą przestrzennego myślenia (zwłaszcza puzzle 3D i kuliste);

6. rozwijają spostrzegawczość. Dziecko musi wybrać elementy pasujące do siebie kolorem i kształtem, a następnie je połączyć;

7. uczą precyzji ruchów - to bezcenna lekcja dla najmłodszych dzieci;

8. doskonalą chwyt kciukiem i palcem wskazującym oraz środkowym, co zaprocentuje podczas nauki pisania.

 

Jakie puzzle wybrać dla dziecka?

Puzzle piankowe

To zwykle pierwsze puzzle dziecka. Rodzice kupują je często niemowlakom i układają z nich matę do zabawy na podłodze. Jej poszczególne elementy mogą być pokaźnych rozmiarów, a ich wewnętrzną część stanowić np. literki lub figury geometryczne. Układaniem takich puzzli może zająć się już niemowlak, który samodzielnie siedzi. Razem z rodzicem może dopasowywać elementy, tzn. przykładać je do odpowiednich miejsc i łączyć je ze sobą. Piankowe puzzle są lekkie i łatwe do uchwycenia - dlatego raczej nie wyślizną się z dziecięcych rączek. Niemowlęta dość często trenują na nich dziąsła i małe ząbki, dlatego wybieraj piankowe puzzle, które wykonane są z bezpiecznego tworzywa i mają atest. (Toksyczne związki w zabawkach - sprawdź czego unikać) Dodatkowym atutem takich puzzli jest łatwość utrzymania ich w czystości - wystarczy umyć je wodą z mydłem.

Puzzle pluszowe

Możesz zaproponować je niemowlakowi po 10. miesiącu życia. Składają się z dużych (nawet kilkunastocentymetrowych) elementów uszytych z tkanin o różnych fakturach i wypełnionych np. szeleszczącym tworzywem czy piszczałką. Dzięki temu znakomicie rozwijają zmysł dotyku i słuchu, a przypadku wielobarwnych tkanin - także wzroku. Zwykle wystarczy połączyć dwa elementy, by otrzymać jedną całość np. zwierzę. 


Puzzle drewniane

Mogą występować w klasycznej formie - elementów do układania na płaskiej powierzchni, które tworzą jedną całość (istnieje tylko jedno rozwiązanie) albo elementów-klocków do budowania (z różnych figur można stworzyć dowolne obrazki). Roczniakowi zaproponuj prostą układankę złożoną z dwóch elementów (np. podzielony na połowę owoc). Natomiast już dwulatek może ubierać misie lub laleczki czyli bawić się puzzlami, które mają trzy rodzaje elementów: buźki, brzuszki i nóżki. W tym przypadku nie tyle chodzi o to, by powstały postacie, które mają wszystkie części idealnie dopasowane, co o zabawę w wypróbowywanie różnych wariantów. Z kolei przedszkolak z pewnością polubi puzzle, które będzie mógł układać w dowolny sposób, czyli traktować je jak klocki np. użyć kwadratów do budowy domu i przykryć je trójkątem.


Puzzle-stempelki

Puzzle (z grubego kartonu, drewna lub innego tworzywa) z kołeczkami do chwytania to dobry pomysł już dla roczniaka. Zachęć go, by układał obrazek, wkładając elementy w odpowiednie miejsce. Jako pierwsze warto wybrać puzzle, które mają we wgłębieniach narysowany obrazek przedstawiający brakujący element. 


Puzzle sześcienne

Warto zaproponować je dziecku w 2. roku życia, kiedy lubi budować. Elementami tych puzzli są bowiem sześciany, które na każdym ze swoich boków mają fragment jednego z sześciu obrazków.

 

Puzzle do układania w pionie

Mogą być magnetyczne albo z miękkiego cienkiego tworzywa, które łatwo przykleja się do gładkich powierzchni. Dla dzieci, które nie są jeszcze bardzo sprawne manualnie zwłaszcza puzzle magnetyczne mogą być łatwiejsze do układania. Można je zaproponować nawet dziecku, które niedawno skończyło rok. Z kolei puzzle-przylepce można przyczepiać między innymi do szyby w samochodzie więc mogą być świetną zabawką na podróż. Łatwo się przyklejają, odklejają i nie pozostawiają śladów. Są też trwałe - jeśli przestaną się mocno trzymać powierzchni, to znaczy, że trzeba wypłukać w zimnej wodzie, wysuszyć i będą jak nowe.

Czytaj dalej na drugiej stronie: Przewodnik po świecie puzzli

Tematy: zabawy z dzieckiem, zabawki edukacyjne, puzzle, zabawy edukacyjne

Komentarze